Drewno konstrukcyjne, nazywane też budowlanym, należy do grupy niezwykle trwałych materiałów, które mogą przetrwać wiele lat zachowując ten sam stan, co w momencie kupienia ich. To właśnie dlatego są tak powszechnie wykorzystywane w budownictwie. Z drewna konstrukcyjnego wykonywane są między innymi: więźby dachowe, szkielety, kolumny oraz legary podłogowe. Jakość tych elementów konstrukcyjnych jest więc niezwykle ważna dla przetrwania całego budynku. Aby jednak spełniły swoją rolę, konieczne będzie zabezpieczenie drewna za pomocą specjalnego impregnatu.
Temat ten jest dość obszerny, gdyż nie każdy rodzaj drewna konstrukcyjnego nadaje się do zastosowania tej samej techniki impregnacji lub użycia uniwersalnego produktu. Zanim postanowisz wybrać konkretny środek do impregnacji zapoznaj się z kilkoma przydatnymi informacjami na ten temat.
Jak przygotować drewno konstrukcyjne do impregnacji?
Odpowiednie przygotowanie drewna przed impregnacją jest etapem, którego nie można pominąć, gdyż to właśnie ono będzie odpowiadało za trwałość całego procesu. W tym przypadku kluczowe będzie wysuszenie drewna, które w tej formie o wiele lepiej wchłania impregnat, niż drewno mokre. Warto też pamiętać o tym, że impregnat działa powierzchniowo, dlatego nakładać się go powinno zgodnie z kierunkiem słojów drewna lub dołączoną do produktu instrukcją.
Jaki impregnat do drewna konstrukcyjnego wybrać?
W kategorii impregnatów do drewna budowlanego można znaleźć wiele różnych propozycji. Każdy produkt różni się nieco pod względem właściwości i przeznaczenia. Do impregnatów zewnętrznych można zaliczyć między innymi środki oparte na soli, które zapewniają ochronę przed pleśnią, ogniem i szkodnikami. Warto jednak pamiętać, że są one łatwo zmywalne. Innym przykładem są impregnaty wodorozcieńczalne, które świetnie chronią drewno, a do tego można je bez przeszkód łączyć z impregnatami solnymi.
Następnym, wartym uwagi produktem, którym w łatwy sposób zaimpregnujemy drewno konstrukcyjne, są środki rozpuszczalnikowe, które chronią przed pleśnią, wilgocią, grzybami, a także owadami i szkodliwym promieniowaniem UV. Kolejnymi w tej kategorii impregnatami są te na bazie oleju. Dzięki swoim właściwościom, nadają drewnu elastyczności, chroniąc je jednocześnie przed pękaniem i wilgocią. Wśród innych popularnych produktów wymienić można impregnaty z żywic alkidowych lub akrylowych, których dodatkową zaletą są właściwości koloryzujące.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze impregnatu?
Wybierając impregnat należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego właściwości i przeznaczenie, jednak oprócz tego, jest jeszcze kilka równie istotnych kwestii. Ważnym aspektem jest tutaj bezpieczeństwo dla ludzi i środowiska, gdyż drewno budowlane znajduje się najczęściej w miejscu, w którym często się przebywa. Oprócz tego należy kierować się jego skutecznością i trwałością. Z tego powodu warto wybierać impregnaty od sprawdzonych producentów lub polecanych źródeł.
Jak odpowiednio zaimpregnować drewno konstrukcyjne?
Na samym początku warto skupić się na metodach zabezpieczenia drewna. Wśród najskuteczniejszych wymienia się impregnację ciśnieniową i zanurzeniową. Pierwsza z nich wykonywana może być jedynie w warunkach profesjonalnych, w specjalnej komorze. Druga metoda jest łatwiej dostępna, a do jej przeprowadzenia wystarczy jedynie dobrze przygotowane miejsce. Czasami jednak nie ma się możliwości skorzystania ze wcześniejszych technik impregnacyjnych, dlatego wśród innych, równie często wymienianych opcji znaleźć można impregnację przy użyciu pędzla lub natrysku.
Aby impregnacja była skuteczna, warto postępowania zgodnie z zaleceniami producenta, a razie problemów skontaktować się ze specjalistą.