Fundamenty: zastosowania bloczków betonowych

0
Fundamenty: zastosowania bloczków betonowych

Sposób tzw. posadowienia domu najczęściej określany jest już w jego projekcie. Kiedy projekt ten wybiera się zaś z katalogu, to warunki gruntowe określane są na przeciętnym poziomie (najlepiej więc wtedy wykonać badanie geotechniczne). Obecnie zaś, bardzo wygodnym sposobem na zbudowanie fundamentów jest zbudowanie ich z betonowych bloczków fundamentowych, a nie z mieszanki betonowej.

Czym są bloczki betonowe?

Wykonanie fundamentów wymaga dobrej znajomości warunków panujących na konkretnej działce, gdyż wiadomo, że ich złe zaprojektowanie a później zbudowanie może mieć negatywne konsekwencje. Nieodpowiednie fundamenty będą bowiem miały problemy z utrzymaniem spoczywającego na nich ciężaru. To z kolei prowadzić będzie do nierównomiernego osiadania gruntu, co jest najczęstszym powodem zarysowania albo pękania ścian budynku. Dobry fundament powinien być więc dobrze dopasowany do terenu, ale bardzo ważny jest także materiał jakiego użyje się do jego budowy.

W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się betonowe bloczki. Jak sama nazwa wskazuje – są one wykonane z betonu i przyjmują kształt prostopadłościanu. Produkuje się je zaś z różnych klas betonu:

  • B15 (C12/15),
  • B20 (C16/20),
  • B25 (C20/25).

Klasa betonu zależna jest od potrzeb wytrzymałościowych elementu końcowego. Jeśli chodzi o rozmiary bloczków, to mogą być one różne, jednak z jednymi z najpopularniejszych są takie o wymiarach 38x25x12/14 cm, o wadze około 25 kg. Jednym z rodzajów bloczków są zaś te z betonu komórkowego (to znaczy wzbogaconego o pory z gazu), które są lżejsze i mają zwiększoną izolacyjność termiczną. Jednak ze względu na wyższą nasiąkliwość, nie są one stosowane w fundamentach. Do tych ostatnich wykorzystuje się zaś bloczki betonowe. Stają się one się bowiem doskonałym materiałem do wykonywania elementów konstrukcyjnych – zapewniając im dużą wytrzymałość.

Zastosowania bloczków betonowych

Bloczki betonowe są idealne do wznoszenia fundamentów, ale też ścianek, a nawet ogrodzeń. Najczęściej wykorzystywane są te z betonu klasy B20, najrzadziej z klasy najsłabszej B15. Bloczki najmocniejsze – B25 – używa się przy fundamentach, które muszą mieć dużą wytrzymałość na ściskanie. Przy wznoszeniu ścian bardzo często wykorzystuje się bloczki z betonu komórkowego.

Mają one bowiem bardzo dobrą izolacyjność termiczną. Natomiast bloczki betonowe, fundamentowe, mogą posłużyć do wznoszenia:

  • ścian fundamentowych,
  • garaży,
  • piwnic i innych pomieszczeń podziemnych.

Sprawdzają się więc wszędzie tam, gdzie wymagane jest postawienie grubej i mocnej ściany. Co więcej, tego rodzaju bloczki mają dużą wytrzymałość na ściskanie, dlatego stosuje się je tam, gdzie istnieje potrzeba zastosowania szybkiego wznoszenia. Och wykorzystywanie jest o tyle łatwe, że można wybrać preferowaną masę (od 17 do 26 kg) oraz rozmiar. Do tego niektóre modele bloczków mają otwory (ułatwiające ich transport), a także wpusty fugowe (pozwalające układanie bloczków obok siebie – „na styk”). Praca z takimi materiałami przebiega zaś tak, że ścianę fundamentową buduje się na tzw. ławie fundamentowej. Ława ta pokrywana jest izolacją przeciwwilgociową. Do murowania wykorzystuje się zaprawę cementową, którą układa się w dwóch rzędach na bloczku i wypełnia się nią fugi pionowe.

Korzyści płynące ze stosowania bloczków betonowych

Bardzo ważne jest to, że nadają się one do zbudowania niemal wszystkich ścian fundamentowych. Ich wykorzystywanie jest wygodniejsze niż korzystanie z mieszanki betonowej, a także bardzo proste. Ich rozmiary sprawiają też, że murowanie postępuje dość szybko (choć są nieco ciężkie do przenoszenia).

Trzeba też zaznaczyć, że betonowe bloczki są:

  • mrozoodporne,
  • dość łatwe w obróbce,
  • bardzo wytrzymałe na ściskanie,
  • odznaczające się niewielką nasiąkliwością.

Betonowe bloczki wyróżniają się też pozytywnie w porównaniu do innych materiałów: zarówno niższą ceną, jak i większą wygodą pracy. Dlaczego? Ponieważ: wylewane z betonu ściany monolityczne wymagają deskowania, pustaki – znacznie więcej czasu przeznaczonego na budowę, a kamienie wymagają wyrównującego powierzchnię tynkowania. Co więcej, ściany z bloczków od razu po wybudowaniu są gotowe do izolowania (nie ma tutaj czasu oczekiwania na osiągnięcie oczekiwanej wytrzymałości). Do skracania czasu pracy przyczynia się także to, że z bloczków zbudować można mur jednowarstwowy.

Jak już było wspomniane wcześniej, niektóre z modeli bloczków posiadają dodatkowe wnęki (do łatwiejszego trzymania) oraz tzw. pióra, czyli wpusty i wypusty – ułatwiające równe układanie kolejnych bloków. Na rynku spotkać można obecnie także bloczki z wydrążonymi kanałami na instalacje elektryczne, a także bloczki częściowe albo połówkowe. Tego typu rozwiązania pozwalają na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy (bo np. w tym drugim przypadku nie ma potrzeby cięcia, by rozpoczynać budowany poziom od przesunięcia). Widać więc wyraźnie, że bloczki betonowe posiadają liczne zalety, przed wszystkim korzystną cenę, krótszy czas pracy, wygodę w budowie i możliwość zastosowania przy niemal wszystkich typach fundamentów. Dzięki temu stają się obecnie coraz popularniejsze.

Poprzedni artykułCeny grzejników ozdobnych. Czy warto kupić grzejniki dekoracyjne do mieszkania?
Następny artykułJakie okna i drzwi warto wybrać do swojego domu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj