Szyby dźwiękochłonne – wyższy komfort życia oraz pracy

0

W szybko rozwijającym się świecie poziom hałasu stale rośnie. Rozwiązaniem na ten uciążliwy problem, wywołany na przykład przez natężony ruch pojazdów, jest szyba dźwiękochłonna. Dzięki niej możliwe jest zmniejszenie hałasu, jaki przedostaje się od zewnątrz do naszego domu, nawet o 50 dB.

Czym jest szyba dźwiękochłonna?

Szyba dźwiękochłonna jest szybą zespoloną, zastosowano w niej zarówno doskonale parametry izolacji termicznej, jak i świetne parametry izolacyjności akustycznej. W szybie zastosowano bezpieczne szkło laminowane, w skład którego wchodzą 2 tafle szkła połączone ze sobą warstwami folii butyra albo poliwinylo o właściwościach akustycznych. Dzięki folii możliwe jest optymalne wytłumienie hałasu, a w przypadku rozbicia odłamki szkła zostają zatrzymane.

Izolacyjność dźwiękowa

Izolacyjnością dźwiękowa albo akustyczną, nazywamy zdolność przegrody czy jej części do zmniejszania przepływu fal akustycznych, drgań oraz wibracji. Im jest ona wyższa, tym będzie stanowiła lepszą ochronę przed wszystkimi odgłosami dobiegającymi z zewnątrz do pomieszczenia. Jest ona mierzona przy użyciu wskaźnika Rw. Wraz ze wzrostem wartości według wskaźnika, poprawie ulega odporność przegrody na przepływ dźwięku. Według obowiązujących norm stopień izolacyjności dźwiękowej podawany być powinien nie tylko według wskaźnika Rw, ale musi także być brany pod uwagę wskaźnik C oraz Ctr.

Zastosowanie szyb dźwiękochłonnych

  • Wszelkie formy stolarki. Zastosowanie danego modelu szyby zależne jest od charakteru hałasu, jaki ma być wytłumiony. Inną szybę stosuje się, aby wytłumić dźwięki pochodzące z lotnika, a inne w przypadku odgłosu ruchu ulicznego.
  • Przeszklone elewacje, okna w budynkach umiejscowionych przy źródle sporego natężeniu hałasu (dworce, autostrady, ulice handlowe). A także miejsca narażone na akty wandalizmu.
  • Świetliki oraz okna dachowe
  • Przednie szyby samochodowe

Zalety szyb dźwiękochłonnych

  • Doskonała izolacja akustyczna. Okna z taką szybą świetnie chronią przed hałasem i wytłumiają nawet dźwięk spadającego na szybę deszczu.
  • Pełnią funkcję ochronną. Zmniejszają ryzyko pokaleczenia odłamkami szkła w razie jego stłuczenia.
  • Zapewniają lepszą izolację termiczną, dzięki czemu koszty ogrzewania zmniejszają się. Mają wpływ na ochronę środowiska.
  • W dużej mierze redukują przepuszczalność promieniowania UV.

Czy okna z szybami dźwiękochłonnymi zapewnią wyciszenie od ulicy?

Wiele osób boryka się z intensywnym hałasem, zwłaszcza jeśli zamieszkują dom przy ruchliwej ulicy. W takiej sytuacji lepiej jest zdecydować się na zakup specjalnych okien wyciszających. Na stopień wyciszenia hałasu przez okno będzie wpływało parę czynników, właściwy dobór modelu okna to podstawa. Okno będzie skutecznie wykonywało swoje zadanie, tylko kiedy zastosuje się w nim wysokiej jakości pakiet szybowy, dostosowany do indywidualnych potrzeb. Chcąc wybrać odpowiednią dla siebie izolację dźwiękową, należy przede wszystkim określić źródło hałasu.

Jakie szyby dźwiękochłonne wybrać?

Dzięki elastycznemu połączeniu szyb i zastosowaniu w nich gazów tłumiących w przestrzeni międzyszybowej szyby zyskują wysoką dźwiękochłonność. Znajdujące się w oknie szyby, nazywane są pakietem szybowym. Przeważnie w oknach korzysta się ze standardowego pakietu dwuszybowego, w którym wolna przestrzeń wypełniona jest gazem szlachetnym. Jeżeli zależy nam na wysokiej ochronie termoizolacyjnej czy dźwiękoszczelnej, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zakup okien z pakietem trzyszybowym czy czteroszybowym. To opcja nieco droższa, jednak mająca lepsze parametry.

Poprzedni artykułOchrona przeciwpożarowa w budynkach użyteczności publicznej
Następny artykułRemont łazienki – poznaj orientacyjny kosztorys

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj