Malowanie okien PCV – postaw na profesjonalną farbę

0

Okna PVC są bardzo praktyczne i stosunkowo tanie. Trudno się więc dziwić, że znajdują się w tak wielu domach. Niestety po pewnym czasie ich ramy tracą atrakcyjny wygląd. Dotyczy to przede wszystkim białych okien, które żółkną wraz z upływem lat. Jak je odnowić? Okazuje się, że rozwiązaniem może być malowanie okien PVC. Koniecznie trzeba jednak wybrać do tego celu właściwą farbę!

Malowanie okien PVC, czyli jak odnowić plastikowe ramy okienne

Kiedy okna PVC po raz pierwszy pojawiły się na polskim rynku, stanowiły synonim nowoczesności, a przez pewien czas wręcz luksusu. Były bowiem znacznie bardziej funkcjonalne i przede wszystkim znacznie szczelniejsze od okien drewnianych „starego typu”. Tak naprawdę nawet okna plastikowe montowane ponad 20 lat temu często nadal świetnie spełniają swoje zadanie. Mogą jednak wyglądać mało atrakcyjnie ze względu na pożółkłe ramy.

Czy można pomalować okna plastikowe? Oczywiście! To świetny sposób na ich renowację i przedłużenie okresu użytkowania. Wcale nie musisz wymieniać plastikowych okien tylko dlatego, że wyglądają nieco gorzej. Trzeba jedynie umiejętnie je pomalować, wykorzystując odpowiednią farbę do okien PVC.

Stare okno PVC, które wygląda jak nowe? To możliwe! Wystarczy, że chwycisz za pędzel lub wałek i kupisz specjalną farbę do okien plastikowych.

Farba do okien plastikowych – co warto wiedzieć?

Renowacja ram okiennych poprzez malowanie może dać bardzo dobry efekt. Na pewno jednak nie da się uzyskać zadowalających rezultatów z wykorzystaniem pierwszej lepszej farby. Musi ona być dokładnie dobrana do przeznaczenia! Czym pomalować okno PVC? Najlepiej przy użyciu specjalnej farby do malowania okien plastikowych. Znajdziesz ją wśród preparatów przeznaczonych do stolarki okiennej. To produkt o doskonałej przyczepności do gładkiej i twardej powierzchni plastiku. Dzięki temu malowanie okien plastikowych nie jest trudne, a co więcej daje naprawdę atrakcyjny wizualnie efekt. Odpowiednio dobrana farba zapewni też łatwość malowania i trwałość rezultatów.

Wybierz produkt odporny na warunki atmosferyczne, aby odświeżyć ramy okienne zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem może być akrylowa farba do malowania okien plastikowych, która jest wodorozcieńczalna i nie wydziela toksycznych substancji. Jeśli zależy Ci na maksymalnej trwałości i odporności na warunki atmosferyczne, wybierz zaś emalię alkilową przeznaczoną do stolarki PVC. Uzyskany efekt na pewno Cię nie zawiedzie!

Jak pomalować okno PVC?

Malowanie okien PVC wcale nie musi być trudne. Zapewne bez trudu samodzielnie poradzisz sobie z tym zadaniem. Podstawa to odpowiednia farba do okien plastikowych. Poza tym potrzebujesz tylko narzędzi (pędzel, wałek, pistolet), samozaparcia i cierpliwości.

Zwróć uwagę na staranne przygotowanie okien do malowania. Zacznij od ich dokładnego umycia i odtłuszczenia. Pamiętaj o zabezpieczeniu przestrzeni roboczej. Oklej uszczelki, a najlepiej zasłoń folią również szyby. Nie zapominaj również o ochronie parapetów oraz ścian i podłóg przylegających do okien. Nawet zachowując największą ostrożność, trudno bowiem uniknąć rozbryzgów farby. Jeśli dobrze zabezpieczysz teren, na pewno sobie podziękujesz, gdy przyjdzie do sprzątania po skończonym malowaniu!

Należy również pamiętać, że malowanie plastikowych okien można przeprowadzać tylko w określonych warunkach. Upewnij się, że tego dnia nie będzie padać, a wilgotność względna powietrza nie przekroczy 80%. Temperatura nie powinna być wyższa niż 25°C, ale też niższa niż 10°C. Unikaj pracy w upale i pełnym słońcu – najlepiej na malowanie okien PVC nadają się poranek lub późne popołudnie. Powierzchnie, na które nakładane są farby, nie powinny być gorące.

Farbę dokładnie wymieszaj, po czym nanoś zdecydowanie i starannie, zaczynając od narożników. Jeśli stosujesz pistolet natryskowy, nie zapomnij jej rozcieńczyć. Maluj cienką, równą warstwą, a po wyschnięciu pierwszej nałóż drugą. W ten sposób zapewnisz sobie najlepsze możliwe efekty!

Poprzedni artykułOkucia sanitarne – co oferuje rynek?
Następny artykułJak wybrać odpowiednią agencję nieruchomości w Warszawie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj