Czy połączenie pompy ciepła z kotłem grzewczym to dobre rozwiązanie?

0
sunday powietrzna pompa ciepła a kocioł gazowy

Wybór optymalnego systemu ogrzewania to dylemat, przed którym stają zarówno osoby, które posiadają już ogrzewanie, ale chcą je zmienić, jak i inwestorzy, którzy budują dom od podstaw. Piec węglowy, ekogroszek, gaz, kocioł olejowy czy pompa ciepła — mnogość i różnorodność dostępnych rozwiązań grzewczych wcale nie ułatwia decyzji.

Aktualnie postępujące zmiany prawne, mające na celu ochronę środowiska, kwestie oszczędnościowe związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz dostępne dofinansowania powodują, że coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się pompy ciepła, które mogą pracować jako samodzielne źródła ogrzewania naszych domów lub w połączeniu z innymi systemami grzewczymi.

Pompa ciepła jako samodzielne urządzenie grzewcze

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które, pracując, wykorzystuje energię zgromadzoną w środowisku naturalnym — gruncie, wodzie i powietrzu. Dzięki wykorzystaniu procesów termodynamicznych przetwarza tę energię, a następnie dostarcza do instalacji grzewczej.

Jest to urządzenie dość kompaktowe, bardzo ciche, a sterowanie jest niezwykle proste. Pompa ciepła może pracować jako samodzielne urządzenie grzewcze w naszym domu, nawet zimą. Przy dobrze dobranej pompie mamy pewność, że sprężarka zapewni pokrycie zapotrzebowania cieplnego budynku przez większość okresu grzewczego. W przypadku bardzo dużych mrozów sprężarka może być wspomagana przez specjalną grzałkę, aby zagwarantować komfort cieplny. Decyzja o montażu pompy ciepła jako samodzielnego źródła ogrzewania już na etapie projektu budowlanego przyniesie nam kilka korzyści względem konwencjonalnych rozwiązań grzewczych. Nie potrzebujemy bowiem komina ani oddzielnego pomieszczenia na kotłownię i składowanie opału, co przełoży się na realną oszczędność na etapie budowy domu. Dzięki temu koszt takiej inwestycji w przypadku nowego budynku nie będzie wyraźnie odbiegał od kosztu związanego z wykorzystaniem tradycyjnych systemów ogrzewania. Temperatura wody dostarczanej przez pompę ciepła do instalacji jest idealnie dopasowana do niskotemperaturowych płaszczyznowych systemów grzewczych takich, jak ogrzewanie podłogowe czy ścienne. Gorzej natomiast współpracuje z tradycyjnymi grzejnikami, których powierzchnia w odniesieniu do temperatury wody jest zbyt mała, aby zapewnić pełen komfort cieplny w pomieszczeniu.

Czy połączenie pompy ciepła z kotłem grzewczym to dobre rozwiązanie?

Połączenie pompy ciepła z kotłem

Pompa ciepła może pracować samodzielnie, ale może również współpracować z już istniejącym w domu systemem ogrzewania, lub stać się częścią nowej instalacji w przypadku modernizacji. Kocioł staje się świetnym uzupełnieniem pompy w przypadku niskich temperatur, kiedy wydajność pompy ciepła spada. W takim hybrydowym rozwiązaniu dodatkowe źródło może pracować równolegle, wspomagając pracę pompy lub całkowicie przejąć utrzymywanie komfortu cieplnego w budynku. Mamy możliwość nastawy temperatury zewnętrznej, przy której dodatkowe, alternatywne źródło wspomoże działanie pompy ciepła lub przejmie jej pracę.

Możemy sobie wówczas pozwolić na dobór pompy o mniejszej mocy grzewczej, niż w przypadku gdy pompa pracuje samodzielnie, co przekłada się na obniżenie kosztów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych. Takie hybrydowe rozwiązanie dobrze współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, jest oszczędne oraz dość wygodne w przeciwieństwie do rozwiązania opartego na pompie, oraz kotle węglowym. W przypadku kotła węglowego przełączenie między urządzeniami grzewczymi następuje w sposób ręczny. Dodatkowo musimy wygospodarować miejsce do składowania opału, a sama obsługa kotła węglowego wiąże się z koniecznością właściwej obsługi oraz regulacji i dokładania paliwa.

Nie sposób, przy omawianiu rozwiązań grzewczych dla domu, pominąć kwestii ochrony środowiska. Pompa ciepła to energooszczędne urządzenie, które wykorzystuje energię z otoczenia, nie wytwarzając przy tym żadnych szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery. Inaczej rzecz się ma w przypadku rozwiązań opartych na spalaniu węgla. Taki sposób ogrzewania powoduje wydzielanie dużej ilości dymu zawierającego pyły zawieszone, tlenki węgla, azotu i siarki oraz inne szkodliwe substancje. O ile zatem połączenie pompy ciepła z kotłem gazowym może okazać się bardzo dobrym, ekologicznym rozwiązaniem, o tyle hybryda pompy, np. ze starym kotłem węglowym, jest mało ekonomiczna, ale także negatywnie wpływa na środowisko naturalne, a przede wszystkim jest rozwiązaniem mało wygodnym.

Poprzedni artykułJakie gniazdka trzeba kupić do mieszkania?
Następny artykułZastosowanie drzwi i okien HST w nowoczesnym budownictwie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj