Czy warto ocieplać pianką?

0

Ocieplanie pianką poliuretanową PUR stało się w ostatnich czasach jednym z najpopularniejszych sposobów na poprawienie właściwości termoizolacyjnych wszelkiego rodzaju obiektów budowlanych. Dotyczy to w równym stopniu budynków mieszkalnych – domów jednorodzinnych oraz wielorodzinnych, a także wyodrębnionych lokali służących zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, jak i obiektów o przeznaczeniu gospodarczym i komercyjnym, takich jak hale produkcyjne, magazyny, a także różnego rodzaju pomieszczenia służące do produkcji spożywczej lub rolniczej.

Zalety zastosowania pianki ociepleniowej doceniają także eksperci z branży, którzy w wielu specjalistycznych opracowaniach, zestawiając parametry i właściwości charakteryzujące piankę oraz alternatywne materiały budowlane służące do izolacji cieplnej, wskazują na szereg korzyści, jakie niesie z sobą wykorzystanie właśnie tego surowca.

Do największych zalet pianki ociepleniowej PUR zalicza się przede wszystkim spełnianie przez nią jej podstawowej funkcji – wydatny wpływ na uszczelnienie termiczne budynku oraz poprawę jego właściwości izolacyjnych. Poza zapobieganiem stratom cieplnym, pianka ta pozwala ponadto na odizolowanie akustyczne (dźwiękowe) poszczególnych pomieszczeń, a także zabezpieczenie ich przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Materiał ten, prawidłowo zaaplikowany, tworzy bowiem skuteczną barierę hydro- i termoizolacyjną.

Równe istotne jest to, że surowiec ten pozostaje stosunkowo lekki, dzięki czemu stosować go można także do izolacji budynków wybudowanych przed wieloma latami (o niewiadomych właściwościach nośnych), jak też obiektów, które z uwagi na założenia i parametry konstrukcyjne nie powinny być obciążane dodatkowym ciężarem. Dość powiedzieć, że wielu specjalistów z branży wykorzystuje piankę ociepleniową między innymi do tego, aby poprawić także i te parametry, poprzez wzmocnienie i usztywnienie konstrukcji budynków. Prawidłowo wykorzystana pianka pozwala stworzyć szczelne i zbite struktury, które zapobiegają powstawaniu tzw. mostków cieplnych oraz innych niekorzystnych zjawisk.

Kolejnych zalet wykorzystania w procesie budowlanym pianki ociepleniowej PUR doszukiwać należy się w prostym i szybkim sposobie jej aplikacji oraz stosunkowo niskich kosztach zakupu materiału, jak też przeprowadzenia niezbędnych prac budowlanych. Izolacje natryskowe – możliwe jest jej nanoszenie na różnego rodzaju powierzchnie – bezpośrednio po naniesieniu zwiększa ona swoją objętość wypełniając wszelkie luki oraz szczeliny. Wymaga przy tym podkreślenia, że pianka poliuretanowa należy do materiałów budowlanych obojętnych dla środowiska. Nie wydziela ona do atmosfery żadnych nieprzyjemnych substancji, jest także neutralna pod względem zapachu. Nie uczula i możliwe jest jej wykorzystanie także w domostwach, w których kontakt będą mogły z nią mieć małe dzieci, alergicy, a także zwierzęta domowe. Dzięki korzystnym właściwościom fizycznym oraz chemicznym, nie wchodzi ona w reakcje z substancjami występującymi naturalnie w przyrodzie, nie tworzy też środowiska sprzyjającego rozwojowi bakterii oraz innych drobnoustrojów. Powyższe cechy czynią materiał ten szczególnie atrakcyjnym w procesie budowlanym.

Więcej na www.dekorfliz.pl

Poprzedni artykułDrzwi wejściowe z aluminium – także do domu jednorodzinnego
Następny artykułSonarhome.pl – ceny i oferty nieruchomości w jednym miejscu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj