Zaprawa murarska i tynkarska, czym się różnią i gdzie można je wykorzystywać?

0

Wśród materiałów budowlanych istotną rolę odgrywają zaprawy tynkarskie i zaprawy murarskie. Są to jedne z najbardziej popularnych materiałów budowlanych, bez których trudno będzie o wykonanie prac budowlanych na odpowiednim poziomie. Niezależnie od rodzaju zaprawy zadanie jakie będzie ona pełniła zawsze jest takie samo. Odpowiada ona za stworzenie powierzchni, która będzie gwarantowała przyczepność dwóch materiałów ze sobą. Trzeba być jednak świadomym, że na tym kończą się podobieństwa, a poszczególne zaprawy maja swoją charakterystykę i konkretne przeznaczenie. Poniżej zwrócimy uwagę na dwie najpopularniejsze – zaprawę murarską i zaprawę tynkarską.

Zaprawa murarska – czym się charakteryzuje?

Zaprawa murarska to podstawowy materiał budowlany, który stanowi połączenie wody i kruszywa takiego jak piasek albo żwir i cementu, który jest materiałem wiążącym. Zaprawa murarska jest zazwyczaj potrzebna na początku prac budowalnych, określa się ją jako zaprawę zwykłą. Zadaniem zaprawy murarskiej jest łączenie elementów z betonu komórkowego, pustaków czy cegieł, w celu wznoszenia murów konstrukcyjnych i niekonstrukcyjnych.

Przygotowując zaprawę murarską, należy zwrócić uwagę na pewne parametry, które mają istotne znaczenie. Oczywiście bardzo ważne będzie to jaka jest jakość cementu i jaką siłą wiążącą się charakteryzuje. To jednak nie wszystko, trzeba zwrócić uwagę także na inne parametry zaprawy murarskiej, które mogą mieć wpływ na jej jakość i decydować o zadowoleniu użytkowników.

  • czas urabialności – ile czasu mija do utwardzenia zaprawy po jej wykonaniu
  • temperatura stosowania – przy jakiej temperaturze będzie można stosować zaprawę, na rynku istnieją również specjalne zaprawy zimowe
  • termin przydatności do użycia określony przez producenta
  • ilość wody jaka będzie potrzebna, by uzyskać właściwości wiążące zaprawy
  • zakres grubości – ile zaprawy trzeba użyć by uzyskać odpowiednie wiązanie materiału.

Charakterystyka zaprawy tynkarskiej

Kolejnym popularnym materiałem wykorzystywanym na budowach jest zaprawa tynkarska. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z innym materiałem niż zaprawa murarska. W przypadku zaprawy tynkarskiej sięgamy po produkt, który stosowany jest do wykończenia ścian, ewentualnie do ich renowacji. Zaprawy tynkarskie można stosować jako gotowy produkt albo też przygotować ją na miejscu, gdzie będzie wykorzystywana. W przypadku tynków nieco inaczej niż przy zaprawach murarskich, lepszą opcją są gotowe mieszanki. Trudniej bowiem precyzyjnie na miejscu pracy przygotować taką zaprawę.

Dostępne w sprzedaży zaprawy tynkarskie są zróżnicowane. Mogą występować tynki cementowe, cementowo – wapienne czy wapienne i inne w zależności od surowców wchodzących w skład produktu. Wybierając zaprawę tynkarską, należy zwracać uwagę na takie parametry jak:

  • czas schnięcia – określa ile schnie tynk i jest to czas maksymalny, najczęściej około 48 godzin.
  • wydajność – ile zaprawy tynkarskiej będzie trzeba użyć na metr kwadratowy
  • ilość warstw – jak dużo warstw tynku będzie trzeba nałożyć, by uzyskać jego zadowalające właściwości
  • temperatura – zwykle podawana jest temperatura schnięcia oraz temperatura jaką należy zachować przy nakładaniu
  • wytrzymałość – mówi nam o tym, jaka jest odporność danej zaprawy na różne czynniki.

Zaprawa murarska a zaprawa tynkowa – poznaj różnice

Mówiąc o zaprawie tynkarskiej i zaprawie murarskiej w rzeczywistości mamy więc do czynienia z dwoma zupełnie innymi materiałami. Charakteryzuje je nieco inna formuła jeśli chodzi o skład, ale również kluczowe jest to, że przeznaczenie tych zapraw jest inne. Dlatego konkretne produkty stosowane są w określonych sytuacjach. Zaprawa murarska odpowiada za trwałość konstrukcji murowanej, tynkarska natomiast odpowiada za pierwszą warstwę materiałów wykończeniowych na ścianach, staje się podstawą do późniejszego nakładania gładzi oraz malowania ścian. Zupełnie inna charakterystyka tych dwóch materiałów sprawia, że nie możemy ich traktować zamiennie i w zamienny sposób stosować. Dlatego, mimo że mamy do czynienia z zaprawami to konieczne jest ich dopasowanie do rodzaju prac jakie będą do wykonania.

Poprzedni artykułSystemy drzwi przesuwnych – dlaczego warto zakupić?
Następny artykułEtapy budowy domu – krok po kroku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj