Drewniane plastry to bardzo wdzięczny, choć wciąż niezbyt popularny sposób na aranżację wnętrza. Ich zaletą jest nie tylko oryginalny wygląd, ale też swoista skalowalność, gdyż z ich pomocą można zrealizować zarówno niewielkie projekty, jak również duże i imponujące dzieła sztuki.
Do czego przydadzą się plastry drewniane?
Mówiąc wprost – do wszystkiego! Za ich pomocą można wykonać pomysłowe dekoracje weselne, podpórki pod najważniejsze elementy domowej dekoracji, a także wiele innych, ciekawych gadżetów. Co ciekawe, w przypadku niektórych z tych dekoracji nie trzeba praktycznie nic robić! Wystarczy, że ma się kilka ciekawych pomysłów, parę narzędzi i odrobinę drewna.
1. Wygodna podstawka
Zacznijmy od najprostszej dekoracji z plastrów drewnianych, jaką widział świat. Aby ją wykonać, wystarczy posiadać kilka w miarę równych gałęzi (np. brzozowych). Następnie należy pociąć je na plasterki o dokładnie takiej samej grubości. Takich plasterków potrzeba maksymalnie 20. Jest to wystarczająco dużo, by móc za ich pomocą ułożyć prostą, funkcjonalną podkładkę, która będzie idealną podstawą dla doniczki z kwiatkami.
2. Ekologiczny zamiennik zegara
Jeśli ktoś posiada stary, wskazówkowy zegar i odrobinę drewna, to jest w idealnej aranżacyjnie sytuacji. Wystarczy przyciąć jeden plaster drewna, którego średnica powinna wynieść maksymalnie około 15 cm i przymocować doń wskazówki ze starego zegara. Całość można dodatkowo ubogacić poprzez różnego rodzaju motywy graficzne. Najprostszym z nich będzie szlaczek, który składać się będzie z małych, połączonych ze sobą liter „u”. Jeśli poprowadzi się go wzdłuż krawędzi plastra, uzyska się ciekawą dekorację w stylu góralskim.
3. Drewniany, drzwiowy wieniec
Każdy chyba wie, jak wygląda ładny, prosty wieniec adwentowy. Zamiast skupiać się na jodłowych gałązkach, można wykonać jego drewnianą imitację. Kręgosłupem całej konstrukcji może być prosta konstrukcja, wykonana z połączonych w kwadrat desek. Na nich można umieszczać (a w zasadzie przybijać) kolejne plastry z drewna. Całość można udekorować np. wstążką, którą umieści się w dolnej części wieńca. Co ważne, przy jego budowie można się nieco napracować, gdyż do jego montażu potrzeba będzie co najmniej 30 – 40 plastrów.
4. Funkcjonalny taborecik
Duże i masywne plastry drewniane mogą posłużyć jako funkcjonalny… taboret. Od razu chcemy zaznaczyć, że raczej nie wytrzyma on ciężaru ciała typowego Kowalskiego. Niemniej można na nim postawić nawet dość korpulentne przedmioty. Wykonanie tego taboretu jest niezwykle proste. Wystarczy uciąć jeden plaster drewna o grubości maksymalnie kilku centymetrów i o średnicy 15 – 20 cm. Następnie potrzebne będą trzy zagięte pręty, które należy stanowczo wbić w strukturę drewna. Będzie to dużo łatwiejsze, gdy otwory pod nogi (co 120 stopni) zostaną już wcześniej nawiercone.
5. Wisząca dekoracja
Kolejny i zresztą bardzo ciekawy pomysł na wykorzystanie dwóch plastrów drewna polega na zawieszeniu ich na suficie i połączeniu za pomocą… sznurka. Jak to zrobić? Konstrukcja ta będzie składać się z dwóch plastrów, z których każdy będzie posiadał po 4 lub 6 wywierconych otworów. Następnie przez te otwory należy przeciągnąć sznurki, które związane, będą łączyć się u spodu wieszaka i na samej górze – tuż przy haku. Naturalnie przeciągamy je również przez górny plaster drewniany, dzięki czemu nasza ozdoba zaczyna tworzyć aranżacyjną całość. I jeszcze jedno: dolny plaster powinien być nieco większy. Dzięki temu górny plaster będzie można podwiązać tak, by całość się nie zapadła.
6. Obraz z drewnianych plastrów
Może w domu jest stary, zniszczony obraz, który nikomu już nie przyda? Jeśli tak, to można wykorzystać jego ramy! W tym celu wyciągamy płótno, a tylną część obrazu obijamy za pomocą drewnianych plastrów. Dzięki temu można tanim i łatwym sposobem stworzyć ciekawą kompozycję, która zaskakiwać będzie odbiorców swoim wyjątkowym zestawieniem kolorów. I jeszcze jedno: powinny znaleźć się w niej plastry z drewna o różnej średnicy. Dzięki temu przedstawiona forma będzie ciekawa i różnorodna.
7. Łóżko, czyli dzieło sztuki dla miłośnika drewna
A gdyby tak stworzyć duże, kompletne dekoracje z plastrów drewnianych? Owszem, nie trzeba z nich budować łóżka od zera! Wystarczy, że tuż za poduszkami umieści się dużą płytę (o szerokości łóżka), której płaszczyznę wyłoży się drewnianymi plastrami o bardzo zróżnicowanej średnicy. Od razu trzeba podkreślić, że do stworzenia takiej ozdoby potrzeba będzie nawet około 90 drewnianych plastrów. Na szczęście efekt jest godzien całego, włożonego w tą pracę wysiłku.
8. Sowa wyprodukowana z drewna
Od razu zaznaczamy, że wcale nie chodzi o rzeźbę, lecz o coś na kształt płaskorzeźby. Aby coś takiego zrobić, potrzebny będzie duży, najlepiej bardzo owalny plaster drewna o średnicy co najmniej 20 – 25 cm. Będzie on jednocześnie pełnił rolę głowy naszej sowy. Na tejże głowie oczy będą wykonane z dwóch lub trzech par nakrętek na słoiki, z których każda będzie miała mniejszą średnicę. Rolę nosa naszej sowy odgrywać może np. ustawiony pionowo widelec, a złożonych łap – dwie, równoległe względem siebie i pionowo ustawione łyżki. Pod łapy „zwierzęcia” można też podłożyć małą, cienką gałązkę, która będzie stanowić imitację podstawy, na której sowa stoi.
Czas na podsumowanie zestawienia…
Podsumowując, w powyższym zestawieniu można znaleźć zarówno bardzo proste, jak i dość skomplikowane projekty drewnianych dekoracji z plastrem drewnianym w tle. Widać na tym przykładzie, że – od strony dekoracyjnej – jest to materiał o niezwykle ciekawych właściwościach.
Partnerem artykułu jest strona ewood.pl, oferująca m.in. plastry drewniane.