Wygodna sofa do spania codziennego – jaką wybrać?

0

Niewielkie przestrzenie wymagają od nas poszukiwania praktycznych rozwiązań. Jednym z nich jest sofa z funkcją spania. Choć dawniej taki mebel kojarzył się bardziej ze staromodną wersalką, dziś może być stylowym dodatkiem, który nocą pozwoli na komfortowy sen. Rozwiązanie to jest często spotykane w kawalerkach czy niewielkich mieszkaniach, gdy niemożliwym jest wydzielenie przestrzeni na zaaranżowanie sypialni.

Sofa do codziennego spania – jakie wymiary wybrać?

Przed przystąpieniem do wyboru konkretnego modelu trzeba zastanowić się nad najważniejszym aspektem – wymiarami sofy. Jakie wymiary powinna mieć sofa po rozłożeniu? Obliczając optymalną długość, należy dodać 15-20 cm do wzrostu najwyższego użytkownika. Natomiast szerokość minimalna dla jednej osoby powinna wynosić 60 cm. Jeśli tylko pozwala Ci na to przestrzeń, warto wybrać jak największy model. Każdy dodatkowy centymetr zwiększy Twój komfort, szczególnie jeśli śpiąc, często zmieniasz pozycję lub będziesz dzielić powierzchnię snu z drugą osobą. Pamiętaj jednak, że rozkładając sofę, jedynym meblem, który powinieneś przesuwać, jest stolik kawowy. W przeciwnym razie kanapa przestanie być praktyczna.

Na co zwrócić uwagę wybierając sofę do spania?

W kanapach rozkładanych z funkcją spania, podczas wyboru w sklepie, warto zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych cech:

– sposób jej rozkładania. Ponieważ mechanizmy będą używane każdego dnia, należy sprawdzić ich jakość – siłowniki i sprężyny powinny umożliwić operowanie mechanizmem bez użycia siły;

– konstrukcja – powinna być stabilna i solidna. Zwróć uwagę na materiały, z których została wykonana;

– pojemnik na pościel – umożliwi przechowywanie pościeli za dnia. Powinien być na tyle duży, aby pomieścić wszystkie elementy pościeli: kołdrę, poduszkę, prześcieradło;

– tapicerka – tkanina obiciowa powinna być odporna na ścieranie. Unikaj materiałów ozdobnych takich jak na przykład plusz czy aksamit.

Obecnie najpopularniejsze są sofy, których siedzisko składa się z kilku poduch lub powierzchnia jest pikowana. Takie modele są bez wątpienia bardzo estetyczne i komfortowe podczas siedzenia. Niestety, wgłębienia i krzywizny mogą dać w kość podczas snu. Postaw na modele proste, o jednolitej powierzchni – takie, które utrzymają sylwetkę w linii prostej.

Jakie wypełnienie i twardość kanapy do spania wybrać?

Intensywnie eksploatowana sofa powinna mieć odpowiednie wypełnienie. Do wyboru mamy zarówno modele piankowe, jak i sprężynowe (sprężyny faliste i bonellowe). Ważne, aby wybrać powierzchnię, która jest twarda, a zarazem elastyczna – zapewni to odporność na odkształcenia. Należy unikać wypełnień wykonanych wyłącznie z pianki, gdyż to wkłady sprężynowe gwarantują optymalną elastyczność oraz wytrzymałość.

Aby przedłużyć żywotność samej sofy, a także zwiększyć komfort snu, warto też zainwestować w materac nawierzchniowy. Pozwoli to nie tylko zadbać o powierzchnię mebla, ale także sprawi, że komfort snu znacznie się zwiększy, a Ty będziesz w stanie lepiej dostosować stopień twardości do swoich potrzeb.

Podwójna rola przestrzeni

W niewielkich mieszkaniach przestrzeń wokół sofy to bardzo często jedyne miejsce, gdzie możemy przyjąć gości. Musisz zatem pomyśleć o tym, jakie dodatkowe elementy powinny znaleźć się w otoczeniu kanapy, aby spełniały podwójną rolę.

Jeśli potrzebujesz szafki nocnej, klasyczny sześciokątny model możesz zastąpić prostym stolikiem na długiej nóżce. Ważnym aspektem jest także wybór stolika kawowego – powinien być na tyle lekki i kompaktowy, aby można było go swobodnie przesuwać. Przemyśl także kwestię oświetlenia – doskonałym wyborem będzie lampa stojąca, która umożliwi Ci czytanie przed snem, a w ciągu dnia będzie prezentowała się niezwykle elegancko.

Sofa z funkcją spania to niewątpliwa oszczędność przestrzeni. Pamiętaj, że ze względu na specyfikę mebla, będzie wymagać on od Ciebie więcej uwagi, szczególnie pod względem czyszczenia czy konserwacji.

Poprzedni artykułCiekawe komody do salonu dopasowane do Twojego wnętrza – sprawdź sam!
Następny artykułPorównujemy okna aluminiowe i okna PCV

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj