Rdza to częsty problem, który dotyczy wielu metalowych elementów, także tych złącznych. Korozja może pojawić się na śrubach, gwoździach lub innych metalowych produktach wykorzystywanych podczas budowy lub remontów. Czy wkręty nierdzewne faktycznie nie ulegają zniszczeniom? Jakie wkręty wybrać, by nie pojawiła się na nich rdza?
Jakie wkręty wybrać?
Planując remont lub budowę zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, czy dany element może rdzewieć czy nie. Z reguły zakładamy, że został on wykonany z najlepszej jakości materiału, w dodatku jest nowy, dlaczego więc miałby ulec zniszczeniu? Okazuje się jednak, że szukając śrub, warto zwrócić uwagę na to, z czego są zrobione. Jedynie wkręty nierdzewne jak te: http://www.incop.pl/c49,wkrety, nie ulegają korozji, ponieważ wykonane są ze stali nierdzewnej, określanej profesjonalnie jako A2.
Oznaczenia wkrętów
Znajomość oznaczeń wkrętów może pomóc w odpowiednim wyborze elementów, które nie będą ulegały rdzy. Najpopularniejsze są A2 i A4. Co to oznacza? A określa rodzaj stali, w tym przypadku jest to stal austenityczna (zazwyczaj nie może być hartowana, jest niemagnetyczna). Cyfry natomiast sugerują zakres składu chemicznego. Obok tych symboli może pojawić się jeszcze liczba oznaczająca wytrzymałość na rozciąganie. W przypadku wkrętów nierdzewnych, czyli A2, jest to najczęściej liczba 70 (czyli wytrzymałość wynosi 700 MPa).
Wkręty nierdzewne a zastosowanie
Wkręty nierdzewne nie ulegają korozji, dlatego ich zakres zastosowania jest całkiem spory. Mogą być używane do wyposażenia kuchennego, w przemyśle spożywczym, celulozowym, okrętowym, a nawet chemicznym. Nie można ich natomiast używać w środowisku, w którym miałyby styczność z kwasami nieutleniającymi i związkami chloru, czyli np. na basenach. Tam lepiej użyć wkrętów A4, które mają większą odporność.
Czy wkręty nierdzewne są odporne na korozję?
Stal nierdzewna nie rdzewieje, dlatego nie ma co się martwić o to, że wkręty dotknie korozja. Mogą natomiast uwidocznić się na nich plamy, dlatego niektórzy myślą, że na stali pojawiła się rdza. Wszelkie przebarwienia pokazujące się na wkrętach są normalne. Dzieje się tak dlatego, że nie były pielęgnowane w odpowiedni sposób lub w ogóle ich nie czyszczono.
Jak zadbać o wkręty ze stali nierdzewnej?
O wszystkie elementy wykonane ze stali nierdzewnej trzeba dbać. Wszelkie plamy i inne zabrudzenia (pyły, kurz itp.) można przetrzeć zwykłą ścierką. Jeżeli natomiast mowa o większych zanieczyszczeniach, lepiej pozbyć się ich za pomocą gąbki nylonowej. Najważniejsze, żeby do czyszczenia stali nierdzewnej nie używać szczotek drucianych, które mogą zniszczyć powierzchnię elementów.
Do pielęgnacji części ze stali nierdzewnej można użyć także specjalnych preparatów, które ułatwiają ściągnięcie zabrudzeń. Warto sięgnąć po środki na bazie alkoholu, nie będą negatywnie oddziaływały na stal. Jeżeli natomiast zabrudzenia pojawiły się po zetknięciu ze smarem, najlepiej będzie pozbyć się zanieczyszczeń wodą mydlaną.