Klamka do drzwi to nie wszystko – jak wybrać szyld klamkowy?

0
Klamka do drzwi to nie wszystko – jak wybrać szyld klamkowy?

Klamki do drzwi można podzielić na dwa rodzaje w zależności od tego, na jakim szyldzie klamkowym zostały zamocowane. Wyróżnia się klamki na szyldzie krótkim (dzielonym) i długim. Czym jest szyld klamkowy i w jakim przypadku stosuje się dany rodzaj szyldu?

Szyld klamkowy jest ważnym elementem okucia drzwi nie tylko ze względu na walory estetyczne. Poza tym, że stanowi uzupełnienie skrzydła, chroni także zamek i klamkę przed wypadaniem oraz zabrudzeniem części mechanicznych. Dlatego gdy planujesz wymianę tego elementu, wybierz taki, który został wykonany z wytrzymałych materiałów, jak np. mosiądz lub stal. Dopasuj go też do stylu drzwi, klamki oraz innych detali wykończeniowych (takich jak karnisze, okucia okienne czy poręcze).

Szyldy klamkowe do drzwi – poznaj ich rodzaje

Każda klamka jest zamontowana na szyldzie, który nazywany jest także inaczej rozetą, tarczą lub osłoną. Gdy decydujesz się na zakup wybranej klamki, koniecznie zwróć uwagę na jej budowę. To od niej zależy bowiem, jaki typ szyldu wybierzesz. Wpływ na to mają Twoje upodobania estetyczne oraz to, czy w drzwiach jest potrzebny otwór na klucz, czy też blokada umożliwiająca zamknięcie ich od wewnątrz. Najczęściej spotykane typy szyldu to szyld krótki (dzielony) oraz szyld pełny (podłużny).

Obecnie modne są również szyldy typu rozeta, które składają się z okrągłej lub kwadratowej tarczy połączonej z uchwytem. Klamki z takim szyldem często posiadają tarczę, w której znajduje się otwór na klucz lub pokrętło z zamkiem typu WC.

Krótki szyld klamkowy – dyskretne i eleganckie wykończenie drzwi wewnętrznych

Szyld dzielony jest optymalnym rozwiązaniem, gdy poszukujesz eleganckiej klamki do drzwi wewnętrznych. W takim zestawie szyld i klamka występują osobno, gdyż zazwyczaj w drzwiach do pokoju nie trzeba montować zamka, otworów na klucze czy innego rodzaju blokady. Wyjątek stanowią drzwi do łazienki wyposażone w blokadę typu WC, która pozwala zamknąć je od środka.

Szyldy dzielone występują w szerokiej gamie zróżnicowanych wzorów i kolorów, pasujących do wielu aranżacji i będących wyjątkowym elementem dekoracyjnym Twoich drzwi.

Długi szyld klamkowy – widoczny i zintegrowany element drzwi zewnętrznych

Klamki z długim szyldem są masywniejsze i bardziej widoczne na płaszczyźnie drzwi niż szyldy dzielone. Ten szyld charakteryzuje się podłużną częścią metalową, łączącą zarówno samą klamkę, jak i ewentualne otwory na klucz. Gdy wybierasz ten rodzaj szyldu, powinieneś pamiętać o jego dopasowaniu do rozstawu zamka – długi szyld przeważenie ma zastosowani w drzwiach zewnętrznych, w których otwór na klucz jest konieczny. W przypadku drzwi frontowych długi szyld sprawia wrażenie solidnego, ale to materiał, z jakiego został on wykonany, a nie jego wielkość, wpływa na jego trwałość i wytrzymałość.

Klamki z krótkimi szyldami najlepiej sprawdzą się w przypadku drzwi wewnętrznych i można montować samodzielnie lub obok szyldu dolnego. Na zewnątrz lepiej zastosować klamki z długimi szyldami. Dzięki szerokiej ofercie dostępnych na rynku produktów, w tym na stronie Dobre Dla Domu, możesz dopasować odpowiedni wzór szyldu do Twoich potrzeb.

Poprzedni artykułCzy kąt nachylenia dachu ma znaczenie?
Następny artykułJak szybko podnieść wartość budynku przed sprzedażą?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj