Czym są i jakie mają zastosowania żurawie hydrauliczne?

0

Żuraw hydrauliczny to konstrukcja, której początki sięgają jeszcze starożytnego Egiptu. Tam został wynaleziony, znajdując zastosowanie w odpowiednim kierowaniu wody do rozbudowanej sieci systemów nawadniających. Na przestrzeni historii wynalazek był stale używany i ulepszany, by dziś stanowić niezbędne narzędzie w wielu odnogach przemysłu. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się dokładnie, czym właściwie są żurawie, jakie jest ich zastosowanie oraz cechy charakterystyczne.

Żuraw hydrauliczny — konstrukcja

Współczesne maszyny tego typu imponują skalą i rozmiarem. Aby poprawnie działać, są projektowane na podstawie odpowiedniej konstrukcji. Żurawie hydrauliczne działają dzięki wewnętrznemu układowi hydraulicznemu, który napełniony jest płynem. Są dostępne i produkowane w wielu wariantach, od wolnostojących, aż po jeżdżące na kołach lub gąsienicach. Bardzo często spotyka się także małą kabinę u szczytu żurawia, która przeznaczona jest dla operatora. Jednym z najistotniejszych elementów żurawia jest ramię teleskopowe, zwane wysięgnikiem, które ma zamontowane specjalne haki umożliwiające podnoszenie dużych ciężarów. Wysięgnik i kolumna tworzą podstawę żurawi hydraulicznych. Kolejnymi składnikami konstrukcji są pompa hydrauliczna i silnik. Współdziałają one razem, podnosząc ciśnienie i nacisk, a następnie przekierowując siłę tak, że umożliwia to podniesienie wyznaczonego obiektu. Żurawie hydrauliczne oferowane na rynku, różnią się od siebie parametrami takimi jak m.in.:

  • rozmiar
  • minimalny i maksymalny zasięg
  • maksymalny poziom obciążenia, inaczej moment obciążający, liczony w tonometrach (wynik maksymalnego obciążenia w tonach i poziomej odległości od punktu podparcia liczonej w metrach)

To najbardziej powszechne parametry, które dzielą żurawie na poszczególne warianty, choć może ich być znacznie więcej.

Zastosowanie żurawi hydraulicznych

Żurawie hydrauliczne są stosowane w praktycznie każdej odnodze współczesnego przemysłu. Stosuje się je do przenoszenia, podnoszenia i dostarczania ciężkich obiektów lub przedmiotów w wyznaczone miejsce. Żurawie najczęściej możemy spotkać na placach budowy, lecz nie tylko. Często są stosowane w dużych magazynach przemysłowych, halach czy stoczniach. Żurawie drobniejszych rozmiarów montuje się na statkach czy w warsztatach. Kluczem do doboru właściwego sprzętu jest zdiagnozowanie jego zadań. Jakiego ciężaru i rozmiaru chcemy przenosić obiekty oraz na jaką skalę.

Ograniczenia związane z żurawiem hydraulicznym

Stosując tego typu duże narzędzie, musimy spełniać wymogi prawne oraz ogólne zalecenia dotyczące wymiarów, dopuszczalnego obciążenia czy bezpieczeństwa samych pracowników. Stosując się do tych zaleceń, mamy gwarancję, że cała praca przebiegnie sprawnie, bezpiecznie i bez zakłóceń.

Poprzedni artykułRodzaje szlifierek i ich przeznaczenie
Następny artykułZbiorniki procesowe – czym są i gdzie się je stosuje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj