Kupno domu z rynku pierwotnego – co należy wiedzieć?

0

Każdy, kto marzy o zakupie własnych czterech kątów staje przed serią dylematów. Miasto czy wieś? Dom czy mieszkanie? Rynek wtórny czy pierwotny? Każdy dom ma swoje zalety i wady, które trzeba rozpatrzeć by uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości. Co należy wiedzieć decydując się na dom z rynku pierwotnego?

Aktualny stan

Dom z rynku pierwotnego wcale nie musi być pod klucz. Skoro jak dotąd nikt w nim nie mieszkał, to najczęściej jest on do wykończenia we własnym zakresie przez nowego właściciela. Dzięki temu może on dostosować projekt do własnego gustu i potrzeb. Ważne jest jednak, by przeglądając oferty zwracać uwagę na to w jakim stanie jest dom, bo od tego zależy jego cena:

  1. Pod klucz – dom gotowy do wprowadzenia się.
  2. Stan deweloperski – dom, który jest już w dużej mierze skończony, ale wymaga jeszcze sporo pracy. Konieczne będzie położenie podłóg i glazury, pomalowanie ścian, zamontowanie gniazdek, grzejników, drzwi wewnętrznych, itd. Każdy deweloper oferuje jednak trochę inny poziom wykończenia. Przykładowo: w cenie mogą być uwzględnione rolety zewnętrzne bądź parapety. Z tego powodu przed podpisaniem umowy należy koniecznie sprawdzić, co obejmuje cena.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Kupując dom z rynku pierwotnego należy pamiętać, że nabywca mieszkania nie musi odprowadzać podatku PCC w wysokości 2% wartości nabywanej nieruchomości. Może to być decydujące dla osób, które wahają się czy kupić nieruchomość z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Może się bowiem okazać, że nowy dom jest tańszy. Wystarczy szybko policzyć, że przy wartości domu wynoszącej 300 000 zł, podatek wynosi aż 6000 zł. Kwota może nie wydaje się powalająca, ale gdy doda się ją do pozostałych dodatkowych wydatków, których nie uwzględnia się w cenie nieruchomości (notariusz, pośrednicy, księgi wieczyste) to suma może stać się pokaźna.

Wizyta u notariusza

Kupując dom zawsze należy podpisać umowę kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego. Dotyczy to zarówno domów z rynku pierwotnego, jak i z wtórnego. Notariusz pobiera za swoje usługi opłaty zgodne ze swoją taksą. Kupując dom od dewelopera często można się z nim umówić, że to on będzie ponosił koszty związane z opłaceniem notariusza, ale jest to kwestia jego dobrej woli. Według Ustawy, kupując dom z rynku pierwotnego, deweloper i nabywca powinni dzielić się kosztami po połowie. W przypadku rynku wtórnego – za wszystko płaci kupujący. Maksymalne stawki są uwzględnione we właściwym rozporządzeniu:

  • wartość do 3 000 zł – wysokość taksy 100 zł;
  • wartość od 3 000 do 10 000 zł – wysokość taksy 100 zł plus 3 procent nadwyżki powyżej 3 000 zł;
  • wartość od 10 000 do 30 000 zł – wysokość taksy 310 zł plus 2 procent nadwyżki powyżej 10 000 zł;
  • wartość od 30 000 do 60 000 zł – wysokość taksy 710 zł plus 1 procent nadwyżki powyżej 30 000 zł;
  • wartość od 60 000 do 1 000 000 zł – wysokość taksy 1010 zł plus 0,4 procent od nadwyżki powyżej 60 000zł;
  • wartość od 1 000 000 do 2 000 000 zł – wysokość taksy 4 770 zł plus 0,2 procent od nadwyżki powyżej 2 000 000zł – nie może jednak przewyższyć kwoty 10 000 zł;

Jeżeli więc dom ma wartość 300 000 zł, to notariusz za swoje usługi policzy 1010 + (300 000 – 60 000)*0,4% = 1010 + 960 = 1970 zł.

Do tej kwoty należy też doliczyć podatek VAT oraz opłaty związane z przygotowaniem wypisu aktu notarialnego.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Kupując dom z rynku pierwotnego może zdarzyć się, że jego okolica nie jest jeszcze zagospodarowana. W takim wypadku potencjalny nabywca powinien sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego, który jest dostępny w Urzędzie Gminy. Wiele gmin udostępnia go również online. W planie są umieszczone informacje dotyczące przyszłości danego terenu. Możemy z niego wyczytać gdzie są planowane drogi, przystanki, a gdzie będą następne budynki. Upewniając się jaki widok będzie za oknem możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek. Oglądając domy na sprzedaż okolice Poznania należy mieć na względzie fakt, że jest to okolica, która rozwija się bardzo dynamicznie.

Poprzedni artykułKupujemy beton – jak wybrać właściwie?
Następny artykułDlaczego warto wybierać szafy tworzone na miarę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj