Jak uzyskać dotację na instalację fotowoltaiczną?

0

Świat się zmienia, a wraz z nim rozwiązania, które ułatwiają życie. Pozytywnym trendem ostatnich lat są odnawialne źródła energii (OZE), pozwalające uzyskać energię przy wykorzystaniu nowoczesnych, proekologicznych sposobów. Jednym z lepszych jest fotowoltaika. Nieprzypadkowo panele fotowoltaiczne wybierane są coraz częściej zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy. Znacznym ułatwieniem w realizacji tej inwestycji są dotacje. Dowiedzmy się jak je uzyskać!

Fotowoltaika – dlaczego warto? Jakie ma zalety?

Zalety przekonują nawet najbardziej sceptyczne osoby. Inwestycja w fotowoltaikę to pewność, że zyskujemy dostęp do niewyczerpanego źródła, ciesząc się pełną niezależnością energetyczną. Kontrolujemy swoje rachunki i nie obawiamy się, że za jakiś czas mocno one wzrosną. Mając własną elektrownię, nie musimy o tym myśleć. Fotowoltaika zapewnia praktycznie niewyczerpalne źródło energii. Przyczyniamy się do dobrostanu środowiska naturalnego, bo dzięki fotowoltaice produkujemy tzw. zieloną energię. Konserwacja i obsługa paneli jest bezproblemowa i nieskomplikowana. Przyjemna jest perspektywa ogromnych oszczędności przez kilkanaście następnych lat.

Dotacje dla wszystkich!

Bez wątpienia wymienione zalety zachęcają do zainwestowania w instalację fotowoltaiczną, lecz trzeba pamiętać o tym, że zakup paneli i całego oprzyrządowania to dość spory koszt. Nic straconego – dostępne dotacje do fotowoltaiki pomagają unieść ten finansowy ciężar, sprawiając, że na produkowanie zielonej energii może pozwolić sobie każdy. Dosłownie, bo wsparcie jest przeznaczone nie tylko dla osób fizycznych, ale również dla firm oraz rolników. Pomagają w tym takie programy jak Mój Prąd, Czyste Powietrze, Stop Smog, Agroenergia, Energia Plus. Poznajmy je, dowiedzmy się, jakie są zasady przyznawania dotacji i jakie warunki należy spełnić, by uzyskać dofinansowanie.

Dotacje – co przygotowano dla osób fizycznych?

Mój Prąd to rządowy program przeznaczony dla osób fizycznych. W jego ramach można uzyskać zwrot do 50% kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 3,000 zł. Na zakres inwestycji składa się zakup i montaż paneli fotowoltaicznych o mocy 2-10 kW.

Innym programem przygotowanym dla właścicieli gospodarstw domowych jest Czyste Powietrze. Tak samo jak w przypadku programu Mój Prąd można uzyskać zwrot 50% kosztów, ale nie więcej niż 5,000 zł. Jeśli chodzi o zakres inwestycji, to podobnie jak w poprzednim z wymienionych dotyczy on zakupu oraz montażu instalacji o mocy 2 – 10 kW. Żeby sprawdzić, czy możemy uzyskać tę pomoc, powinniśmy wziąć pod uwagę nasz miesięczny dochód. Dochód na jednego członka rodziny nie może przekraczać 1260 zł (w gospodarstwach wieloosobowych – 900 zł). Jeśli spełniamy te warunki, nic nie stoi na przeszkodzie, by zyskać nawet do 90% wsparcia. Maksymalna kwota wynosi 69,000 zł.

Stop Smog zaś to program przeznaczony dla osób zamieszkałych w gminach objętych uchwałą antysmogową. Wysokość wsparcia wynosi do 70% kosztów, lecz średni koszt w jednym budynku/lokalu nie może być wyższy niż 53,000 zł. Zakres inwestycji obejmuje instalację, przyłączenie i uruchomienie mikroinstalacji.

Co dla rolników i przedsiębiorców?

Agronergia to program, z którego może skorzystać każdy rolnik. To, ile można uzyskać, zależy od mocy paneli fotowoltaicznych i wynosi od 13 do 20% kosztów. Przewidywana pomoc mieści się w zakresie od 15,000 do 25,000 zł, dotyczy zakupu i montażu instalacji PV o maksymalnej mocy do 50 kW. Kto może starać się o dofinansowanie? Osoby fizyczne, właściciele i dzierżawcy nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków rolnych od 1 do 300 ha. Warto też pamiętać, że aby starać się o dofinansowanie, powinniśmy prowadzić gospodarstwo rolne co najmniej przez 1 rok.

Dla przedsiębiorców przygotowano program Energia Plus. W tym celu oferowane są pożyczki do 80% kosztów – od 0,5 do 300 mln zł. Udziela się ich w zgodzie z zasadami pomocy publicznej, czyli do 50% kosztów, dla inwestycji w technologii ORC. Zakres inwestycji to budowa, przebudowa i przyłączenie instalacji OZE. Żeby mieć szansę na tę dotację, powinniśmy posiadać przynajmniej 15% wkładu własnego, przy czym pieniądze te muszą pochodzić ze środków własnych przedsiębiorstwa. Oznacza to, że brane są pod uwagę tylko środki z kapitału zakładowego, a nie z innych źródeł, jak kredyt bankowy.

Bez dwóch zdań, warto pomyśleć o instalacji paneli fotowoltaicznych, szczególnie że oferowane dotacje mocno pomagają w realizacji tych planów. Poszukując sprawdzonej firmy, która wykona dla nas tę inwestycję, polecamy montaż paneli fotowoltaicznych w Opolu i okolicach.

Poprzedni artykułKto może korzystać z sauny?
Następny artykułMalowanie dachu z blachy – dlaczego to dobra inwestycja w jakość?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj