Remonty w sektorze budownictwa kojarzą się zwykle z długim i bardzo kosztownym okresem. Dobór odpowiednich materiałów jest zawsze kluczowy. Aby skutecznie obniżyć koszty związane z ogrzewaniem domu, zdecydowanie warto zainwestować w jego ocieplenie. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie wełny, bądź styropianu, które jest także formą wykończenia w postaci tynku. Wisienką na torcie jest wybór koloru oraz odpowiedniej farby. O niezbędnych materiałach opowiada Piotr Nowacki, brand manager marki Dekoral Professional.
Jak dobrać odpowiedni tynk?
Jeżeli system dociepleń naszego domu został wykonany na bazie styropianu, wówczas z powodzeniem możemy stosować najróżniejsze tynki: akrylowe, silikonowe lub silikonowo-silikatowe. W przypadku, gdy podłoże zostało przygotowane z wykorzystaniem wełny mineralnej, wskazane jest użycie tynku silikonowego oferującego najlepsze parametry odprowadzania ewentualnej wilgoci z warstwy ocieplenia, np. Akrys 3000 Silikon.
Do domów w pobliżu lasów, parków, zbiorników wodnych polecany jest tynk silikatowy lub silikatowo-silikonowy. Idealnie współgra z mikrosystemem, nie dopuszczając do porostu mszaków i innych roślin na fasadzie, dzięki bardzo dobrej paroprzepuszczalności. Jeśli budynek znajduje się na terenach o silnie zanieczyszczonym powietrzu, najlepsze rozwiązanie to tynk silikonowy z efektem tzw. „samooczyszczenia”, czyli usuwania zabrudzeń np. kurzu przez wodę deszczową. Natomiast, jeśli zależy nam na ekonomicznym rozwiązaniu – rekomendowany jest zestaw, w skład którego wchodzi tynk akrylowy, jakim jest Akrys 3000 Akryl. W formach akrylowych warto szukać tych wzmacnianych silikonami lub woskami syntetycznymi, które ograniczają wnikanie brudu niesionego z wodą opadową.
Jaki tynk stosować na zewnątrz, a jaki do wnętrza budynku?
W ofercie Dekoral Professional znajdziemy idealne rozwiązania do zastosowania na zewnątrz w postaci masy tynkarskiej Akrys 3000 Silikon oraz wersji łączącej oba rozwiązania – Akrys 3000 S-S Freestyle. Zarówno na zewnątrz, jak i do środka poleca się Akrys 3000 Mineral, który ma uniwersalne właściwości. W przypadku jego zastosowania na fasadę budynku rekomenduje się zabezpieczenie farbą fasadową. Może być to Akrylit 3000 Siloxan lub Farba Silikonowa marki Dekoral Professional. Portfolio produktów jest szerokie i z pewnością satysfakcjonujące zarówno dla specjalisty, jak i amatora w dziedzinie wykończenia.
Po co tynkować?
Ocieplenie budynku pomaga zmniejszyć koszty eksploatacji systemów grzewczych oraz rachunki. Aby jednak było skuteczne i spełniało swoją rolę, niezbędne jest położenie na nie warstwy ochronnej, jaką bezsprzecznie jest tynk. Rozmaitość rodzajów oraz zastosowań, które ewoluują na rynku jest ogromna. Zatem nałożenie tynku jest elementem warunkującym powodzenie aspektu ekonomicznego oraz ergonomicznego. Jest koniecznością, która przy dobrym i rzetelnym zastosowaniu gwarantuje nam częściowy zwrot inwestycji, jaką jest ocieplenie budynku.
Naturalność czy kolor?
“Goły” tynk, nawet perfekcyjnie położony, przywodzi na myśl skojarzenie, iż nieruchomość nie została ukończona. Stąd też stosuje się farby, które dzięki szerokiej gamie kolorów potrafią zmienić oblicze każdego budynku.
Jak wybierać odpowiednią barwę?
Wybierając kolor elewacji pod uwagę trzeba wziąć m.in. takie czynniki jak najbliższa architektura, wielkość sąsiadujących budynków, kolorystyka ich elewacji, a także roślinność rosnąca w pobliżu naszego domu. Należy pamiętać o kilku generalnych zasadach, których przestrzeganie zapewni efekt końcowy zgodny z naszymi oczekiwaniami. Nie można zapomnieć przy tym o indywidualnym guście. O czym należy pamiętać?
- kolor wybieramy w świetle dziennym, naturalnym – barwa z próbnika może znacznie odbiegać od rzeczywistości,
- jasne kolory stosujemy, gdy chcemy optycznie powiększyć budynek lub pomieszczenie. Ciemne kolory odwrotnie, gdy chcemy zmniejszyć.
- pamiętajmy, że jeśli mamy już elementy w innych kolorach, dobrze byłoby dobrać podobny odcień, który delikatnie kontrastowałby z aktualnym (np. z oknami).
Ocieplanie, tynkowanie oraz malowanie budynku to duże wyzwanie. Obecne na rynku produkty gwarantują długotrwałe zabezpieczenie elewacji oraz jej estetyczny wygląd. Pamiętajmy jednak, że jest to jednorazowa inwestycja, która generuje oszczędności w aspekcie ogrzewania nieruchomości – dlatego warto zadbać nie tylko o swoją nieruchomość, ale i o finanse.