Na czym polega obróbka CNC?

0

Korzystanie z obrabiarki CNC stało się obecnie bardzo popularne i często używane, jednak nie każdy wie, czym tak naprawdę to jest. Większość metalowych elementów, które widzimy każdego dnia są wycinane i rzeźbione na obrabiarkach CNC. Jest to obecnie urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie wiele gałęzi gospodarki, gdyż elementy wyrabiane właśnie na tej maszynie są obecne w większości produkcji, które wymagają precyzyjnej obróbki metali. Na czym więc polega obróbka CNC i gdzie można korzystać z takich dobrodziejstw technologicznych? Ile to może kosztować?

Obróbka CNC – komputerowa precyzja, której brak człowiekowi

Myśląc o obróbce CNC, trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że tego typu urządzenia są niesamowicie precyzyjne, dzięki czemu każdy jest w stanie zamówić doskonale wykończone elementy. Obrabiarki CNC to skrót od Computerized Numerical Control, czyli obrabiarek o skomputeryzowanej kontroli numerycznej. Co to znaczy? Otóż urządzenie CNC działa na zasadzie programowania, czyli numerycznego ustalenia, jak ma zostać wykonana dana czynność na metalu.

Maksymalna precyzja obrabiarek CNC wynika z tego, że zaprogramowane urządzenie, wykonuje dokładnie takie ruchy, które zostały wprowadzone w kodzie programowania, czyli reprezentacji numerycznej danego projektu. Dlatego też coraz częściej w szkołach technicznych można zauważyć kierunki, które stawiają bezpośrednio na umiejętność obsługi takich urządzeń. Jest to naturalne, gdyż zdominowały one obecnie rynek i trudno będzie wyobrazić sobie, jak powstawałyby niektóre elementy metalowe, gdyby nie szybka i skuteczna maszyna typu CNC.

Oferta usług CNC firmy Bramar

Jak działa obróbka CNC?

Jest to proces, w którym niewymagany jest człowiek. Jedynie programowanie pozostaje w zakresie ludzkiego obowiązku. Cała reszta wykonywana jest mechanicznie oraz komputerowo. Działanie maszyny CNC polega na odpowiednim usuwaniu warstwy elementu ułożonego w maszynie, czyli tzw. przygotówki. Maszyna CNC jest bardzo uniwersalna, gdyż jej działaniu można poddawać zarówno elementy metalowe, jak i drewniane lub te z tworzywa sztucznego. Obróbka w maszynach CNC dzieli się na obróbkę wiórową i ścierną.

Zalety obróbki CNC

Zalet jest naprawdę dużo. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że człowiek nie jest w stanie być równie precyzyjny, co maszyna. Dzięki temu obróbka CNC jest na bardzo wysokiej jakości i umożliwia precyzję, którą bardzo trudno byłoby uzyskać w inny sposób. Ponadto trzeba pamiętać, że ręczne wytwarzanie czegokolwiek związanego z obróbką materiału, jest dosyć czasochłonne i powolne.

Maszyny CNC pozwalają na zminimalizowanie tego czasu, gdyż potrzebują tak naprawdę jedynie chwili, by je zaprogramować, a reszta dzieje się już sama. W dodatku bardzo szybko. Obrabiarka CNC pozwala na zminimalizowanie czasu oczekiwania, przy jednoczesnym zachowaniu materiałów, które przy ręcznych obrabiarkach za sprawą pomyłki mogłyby zostać zmarnowane. Skomplikowane kształty nie są przeszkodą dla maszyn CNC. Warto również wspomnieć o tym, że obrabiarki CNC są znacznie bardziej bezpieczne od tych konwencjonalnych, gdyż nie musi ingerować w cały proces człowiek, co uniemożliwia przykre wypadki podczas pracy z urządzeniem do obróbki. Firma Bramar oferuje kompleksowe usługi maszyn CNC w przystępnych cenach, dlatego zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

Poprzedni artykułOczekujesz wypoczynku? Postaw na drewniane konstrukcje altan i domków letniskowych!
Następny artykułIle kosztuje montaż rekuperacji?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj