Ile kosztuje montaż rekuperacji?

0

Rekuperacja zyskuje coraz większe zainteresowanie inwestorów. Nic w tym dziwnego. Ten system pozwala uzyskać korzyści wynikające z oszczędności energii potrzebnej do ogrzewania budynków i nie tylko. Poprawia także komfort przebywania w budynku i pozytywnie wpływa na zdrowie jego użytkowników. Ważnym pytaniem pozostaje jednak kwestia, ile kosztuje montaż rekuperacji. Co zatem wpływa na ostateczną cenę takiego systemu?

Montaż rekuperacji – na czym to polega

Montaż systemu wentylacji z odzyskiem ciepła wymaga przeprowadzenia dość zaawansowanych prac. Podstawowym zadaniem specjalistów jest założenie rekuperatora, czyli serca całej instalacji. To urządzenie odpowiada za tłoczenie świeżego powietrza do wnętrza budynku, ale nie tylko. Znajduje się w nim wymiennik ciepła, dzięki któremu możliwa jest zmiana temperatury strumienia, który dostaje się do wnętrza.

Powietrze, które jest wydalane na zewnątrz, przekazuje energię temu, które dostaje się do budynku. Dzięki temu jest ono wdmuchiwane do pomieszczeń już podgrzane. To sprawia, że budynek może funkcjonować znacznie bardziej energooszczędnie. System ogrzewania nie musi działać z dużą mocą, aby zapewnić użytkownikom komfort termiczny.

Instalacja rekuperacji wymaga jednak przeprowadzenia szeregu prac, w tym między innymi poprowadzenia kanałów wentylacyjnych do większości pomieszczeń w domu. Dlatego jeśli zależy Ci na oszczędności, zaplanuj taką inwestycję już na etapie budowy, ewentualnie podczas przeprowadzania generalnego remontu. Dzięki temu unikniesz konieczności wykonywania kosztownych przeróbek. W nowopowstającym obiekcie rekuperacja zastąpi po prostu system wentylacyjny, który i tak musi znaleźć się w każdym budynku, niezależnie od jego funkcji czy kubatury.

Decyzja o założeniu rekuperatora może także przyczynić się do ograniczenia kosztów budowy. Dlaczego?

  • Przede wszystkim nie musisz w takim przypadku zakładać kominów do wentylacji grawitacyjnej.
  • Ponadto nie są potrzebne kratki ani wentylatory mechaniczne w kuchniach i łazienkach.
  • Kolejną oszczędność można uzyskać podczas wyboru okien. Możesz wybrać tańsze wersje, bez możliwości uchylania czy nawet otwierania Rekuperacja sprawia bowiem, że wietrzenie nie jest konieczne.

Jak widać, montaż rekuperacji może okazać się korzystny finansowo już na samym początku.

Od czego zależy koszt montażu rekuperacji

To, ile wydasz na montaż rekuperacji, zależy od kilku ważnych czynników. Pierwszym z nich jest kubatura obiektu. Zwykle im jest ona większa, tym koszt będzie wyższy, ale nie zawsze. Jest tak dlatego, że cena montażu jest w dużym stopniu uzależniona od rozkładu pomieszczeń. Nie w każdym z nich musi zostać zamontowana czerpnia i wyrzutnia. Część z nich może stanowić przestrzeń transferową.

To, ile przewodów będzie trzeba doprowadzić, zależy od specyficznego układu w każdym budynku. W tej kwestii doradzi specjalista zajmujący się montażem rekuperacji.

Kolejnym aspektem jest wybór rekuperatora. Nie chodzi tutaj wyłącznie o jego jakość czy renomę producenta, ale przede wszystkim o wydajność. Urządzenie musi zostać dopasowane pod względem parametrów do tego, jaką ilość powietrza będzie tłoczyło. Dlatego przed wyborem konkretnego modelu należy wziąć pod uwagę powyższe czynniki – kubaturę budynku oraz rozkład pomieszczeń. W tej kwestii także warto zdać się na doświadczonego fachowca, ponieważ obliczenia wykonywane samodzielnie mogą okazać się niemiarodajne.

Cena montażu rekuperacji zależy także od rodzaju wykorzystanych przewodów. Dzielą się one na dwie podstawowe grupy:

  • tradycyjne kanały stalowe o dużych średnicach, typowe dla wentylacji grawitacyjnej,
  • nowoczesne przewody polietylenowe o mniejszym przekroju.

Pierwszy typ kanałów jest tańszy, jednak jego montaż może być trudniejszy. Jest tak dlatego, że należy zaplanować do ich przeprowadzenia większą ilość miejsca. Ponadto przewody polietylenowe są elastyczne, dlatego można umieszczać je na przykład w podłodze czy stropie. Wpływa to na oszczędność przestrzeni, ale także walory wizualne – takie kanały są zupełnie niewidoczne.

Poprzedni artykułNa czym polega obróbka CNC?
Następny artykułKamienny dywan do Twojego domu. Niepowtarzalny styl, który zachwyca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj