Listwy przypodłogowe – do czego służą, jak je dopasować do wnętrza?

0
Listwy przypodłogowe - do czego służą, jak je dopasować do wnętrza?

Listwy przypodłogowe to niezbędne elementy wykończeniowe w każdym pomieszczeniu. Poza oczywistym walorem dekoracyjnym, pełnią one szereg innych ważnych funkcji. Ponadto, wybierając listwy trzeba jeszcze wiedzieć, jak dopasować je do wnętrza. Do czego zatem służą listwy przypodłogowe i jak dobrać je do aranżacji?

Do czego służą listwy przypodłogowe?

Właściwie nie można wyobrazić sobie mieszkania lub domu, w których nie byłoby listew przypodłogowych. To dodatki, które oczywiście wpływają na estetykę i odbiór całej aranżacji, ale mają również inne funkcje poza dekoracyjną. Listwy przypodłogowe ukrywają bowiem szczelinę dylatacyjną, która musi być chroniona przed różnymi czynnikami, np. przed wilgocią. Ponadto, listwy zabezpieczają także ściany przed rożnego rodzaju zabrudzeniami i uszkodzeniami, o które łatwo podczas mycia czy odkurzania podłogi. Listwy umożliwiają także estetyczne rozprowadzenie kabli. Można je „zabudować” i uniknąć w ten sposób korzystania z przedłużaczy. Łatwiej jest też umieścić na ścianie gniazda elektryczne i telefoniczne, minimalnie uwidaczniając przewody lub zakrywając je taśmą maskującą. Poza tym, listwy przypodłogowe zapewniają harmonię między podłogą a ścianą, stanowią wykończenie aranżacji i sprawiają wrażenie, że pomieszczenie jest już dopracowane w każdym szczególe.

Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

Szukając materiałów wykończeniowych należy zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały one wykonane. Na www.homebook.pl/produkty/listwy-przypodlogowe znaleźć można listwy przypodłogowe z drewna, aluminium, MDF i poliuretanu. Różne są też rodzaje listew, dostępne są cokoły (o pełnym przekroju, montowane bezpośrednio do ściany), listwy profilowe (pozwalają na ukrycie przewodów) i listwy chowane w ścianie, które wyglądają bardzo estetycznie i nowocześnie.

Podczas wyboru istotna jest także odpowiednia wysokość listew. Najmniejsze mają od 4 do 6 cm, do pomieszczeń o standardowej wysokości poleca się te mające od 6 do 8 cm, natomiast w pokojach wyższych niż 250 cm można wybierać listwy powyżej 10 cm.

Jak dopasować listwy przypodłogowe do wnętrza?

Istnieje kilka różnych teorii, które umożliwiają odpowiednie dopasowanie listw do wnętrza. Można dobrać je do ścian, do podłogi, do drzwi lub do stylu wnętrza. Najczęściej wybierana jest pierwsza opcja, ponieważ jest dosyć bezpieczna. Zazwyczaj wystarczy wybrać listwy, które są w podobnym odcieniu co farba lub tapeta ta ścianie. Niektórzy sięgają po bardziej radykalne rozwiązania i wybierają dodatki na zasadzie kontrastu, co też w ciekawy sposób dekoruje pomieszczenie. Równie proste jest dobieranie listew do podłogi. Tutaj mechanizm wyboru jest taki sam jak w przypadku dopasowywania do ścian. Trudne nie jest także znalezienie listew, które będą dobrze komponowały się z drzwiami.

Największym wyzwaniem jest bowiem dobór do stylu wnętrza. Niektórzy decydują się na wybranie listew, które będą dopasowane do kluczowych dodatków w pomieszczeniu, inni natomiast sugerują się zasadą kontrastu. W przypadku doboru listew do aranżacji trzeba być ostrożnym i dobrze przemyśleć wykończenie takiego wnętrza.

Poprzedni artykuł5 sprzętów AGD, z którymi oszczędzisz czas
Następny artykułDywany klasyczne do sypialni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj