Budowa domu – na czym nie warto oszczędzać?

0
Budowa domu - na czym nie warto oszczędzać?

Wielu Polaków marzy o własnym domu, gdyż doceniają jego zalety względem mieszkania w bloku. Mamy własną przestrzeń, możemy w niej robić co chcemy, za ścianą nie podsłuchują nas sąsiedzi. Jednak koszty związane z budową są ogromne i wiele osób szuka wówczas oszczędności. Dziś przedstawimy trzy strefy, na które warto wydać więcej pieniędzy, gdyż są to elementy strategiczne dla każdego budynku. Zwrócimy uwagę choćby na projekt domu oraz kwestie ogrzewania (sprawdzimy między innymi czy popularne ostatnio kotły gazowe są warte swojej ceny).

Projekt domu

Dobre projekty domu są drogie. Niestety, ale nie warto na nich oszczędzać. Natomiast to, czy możemy pewnych kosztów uniknąć, zależy już od architekta. Już na etapie rozmowy z nim możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy, jeżeli dopasuje on projekt do naszych potrzeb. Przede wszystkim koszty obetniemy rezygnując z podpiwniczenia oraz wybierając prostą bryłę z dwuspadowym dachem. Jednak wiele osób chce bardziej indywidualny projekt – wtedy warto wybrać się do kilku pracowni i porozmawiać ze specjalistami. Może się bowiem okazać, że projekt będzie drogi, ale dzięki dobraniu odpowiednich materiałów i technologii końcowa cena domu będzie mniejsza. Wiadomo, że gotowe projekty są tańsze, jednak nie zawsze wszystko nam w nich pasuje. Kilka poprawek może znacząco zmienić koszt projektu.

Ogrzewanie

Odpowiednia temperatura pomieszczeń to bardzo ważna sprawa. Jeżeli będzie za zimno, to szybko pożałujemy decyzji o oszczędzaniu na kotle gazowym czy ociepleniu budynku. Znowu zbyt wysoka temperatura może powodować wilgoć oraz powstawanie grzybów. Żeby nie mieć problemów wynikających z braku lub nadmiaru ciepła, dobrze jest poradzić się specjalistów, którzy wybiorą odpowiedni rodzaj ogrzewania do naszych potrzeb. Na pewno nie warto oszczędzać na oknach czy ociepleniu domu. Przez okna ucieka mnóstwo ciepła jeżeli są od gorszego producenta czy źle zamontowane. Ogrzewanie to także piece: węglowe czy gazowe. Warto tutaj pomyśleć długofalowo- w dobie walki ze smogiem może się okazać, że za parę lat nie będzie można palić węglem. Dobrym rozwiązaniem są kotły gazowe, szczególnie te kondensacyjne, które maksymalnie wykorzystują paliwo i pozyskują więcej ciepła. Korzystajmy z firm specjalizujących się w tym temacie, takich jak https://www.immergas.pl/.

Fachowcy

Przy budowie domu na pewno nie można oszczędzać na fachowcach. Jak pokazuje praktyka, znacząco tańsza ekipa budowlana może oznaczać krzywe ściany (które potem trzeba będzie prostować pod płytki w kuchni czy w łazience), niedziałające ogrzewanie podłogowe czy odpadający tynk. Najlepiej korzystać z poleceń wśród rodziny czy znajomych, którzy budowę domu mają już za sobą. Nie róbmy nic na przysłowiową gębę – dokładnie czytajmy umowy i sprawdzajmy czy jest zapis, że w razie pojawienia się usterek zostaną one naprawione na koszt wykonawcy. Pamiętajmy, że na dobrą ekipę często trzeba poczekać i nie zostawiajmy szukania na ostatnią chwilę.

Przy budowie domu chyba najbardziej gorzkim doświadczeniem jest to, kiedy chcemy na czymś zaoszczędzić, a w praktyce generuje nam to dodatkowe koszty. Pamiętajmy, że nie każde tanie rozwiązanie musi się sprawdzić w naszym przypadku i nie wszystko da się skopiować 1:1 z innych projektów. Dlatego trzeba z tak dużą uwagą podchodzić do różnych kwestii – zwłaszcza tych poruszonych wyżej i w razie potrzeby konsultować je z fachowcami.

Poprzedni artykułJakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie?
Następny artykułPierwsze mieszkanie na własność – o czym pamiętać przy zakupie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj