Salon to wizytówka każdego domu i mieszkania. To miejsce, gdzie toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Spędza długie wieczory na rozmowach, oglądaniu telewizji czy czytaniu, ale też do salonu zaprasza się gości i tam organizuje przyjęcia. To dlatego tak ogromną wagę przykładamy do wyglądu tego pomieszczenia, systematycznie odświeżamy go i remontujemy.
Remont i modernizacja salonu, od czego zacząć?
Decyzja o przystąpieniu do remontu i modernizacji salonu musi być dobrze przemyślana. Wyłączając to pomieszczenie z codziennej eksploatacji, dezorganizuje się czasowo życie całej rodziny. Dlatego warto przygotować się do niego wcześniej i skrupulatnie, by ograniczyć czas remontu do minimum.
Przemyślana kolejność poszczególnych etapów remontu pozwala na oszczędzenie czasu, pieniędzy i energii. Zwykle przy modernizacji jednego pomieszczenia trzeba zaingerować w inne części domu czy mieszkania. Wymiana ogrzewania czy okien, pociąga za sobą zmiany w innych pokojach, nie mówiąc już o ewentualnych uszkodzeniach. Dlatego przed przystąpieniem do prac warto dokonać szczegółowego planu remontu, zawierającego wszystkie prace w określonej kolejności.
Najpierw usuwanie mebli i kosztorys
Remont salonu zaczynamy od przygotowania kosztorysu i harmonogramu prac. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaplanować wydatki, nawet jeżeli zgodnie ze sztuką, każdy remont wiąże się z przekroczeniem budżetu. Kosztorys pozwoli na jeszcze jedno ważne udogodnienie. Dzięki niemu jesteśmy w stanie dokładnie zaplanować zakontraktowanie specjalistów remontu. Elektryk, tapeciarz, cykliniarz a nawet kominiarz, gdy zakładamy w salonie kominek. Harmonogram prac pomoże również ustalić zamówienie na kontenery dla gruzu.
Wymiana okien i drzwi w salonie
Modernizacja salonu oznacza często zmianę układu ścian w pomieszczeniu. Wymiana okien i drzwi zmienia nie tylko wygląd, ale modernizuje ciągi komunikacyjne w domu, wymienia ościeżnice i ramy. Dostosowuje do nowej wizji stolarkę okienno-drzwiową.
Wymiana instalacji, dodanie nowych
Poważny remont w salonie nie może obyć się bez przeglądu instalacji, po jej wymianę. Gruntowna inspekcja instalacji elektrycznej, grzewczej w salonie i teletechnicznej pomoże zmodernizować i unowocześnić media. To najwyższy czas na dostosowanie gniazdek i włączników do aktywności domowników, zmianę punktów świecenia w salonie, dodanie nowych źródeł światła i przystosowanie ich lokalizacji do poszczególnych funkcji salonu.
W pewnym momencie przychodzi czas na weryfikację instalacji grzewczej. Przy tej okazji warto wymienić grzejniki i wprowadzić do pomieszczenia grzejnik ozdobny w salonie. Nowoczesne grzejniki przybierają dziś niezwykłe formy, a przy odrobinie odwagi zamieniają się w nowoczesne dzieła sztuki. W salonie, dla miłośników kominków, przy tak poważnym remoncie można zainstalować elektryczny kominek, który dodatkowo dociepli salon na przełomie sezonu grzewczego.
Wymiana podłogi, wykańczanie ścian
Przy okazji tak poważnych prac warto wycyklinować stary parkiet i go polakierować czy zaolejować lub położyć nowe deski na podłodze. To również etap, w których wygładza się ściany i wyrównuje sufit. Można pokusić się zamontowanie sufitu podwieszanego w salonie z dodatkowym LEDowym oświetleniem.
Malowanie ścian, tapetowanie, montowanie lamp
Jeden z ostatnich etapów remontu to malowanie sufitu i ścian lub tapetowanie ich. Również lampy powinny wisieć już w wyznaczonych miejscach. Przed malowaniem i tapetowaniem trzeba dokładnie umyć i odkurzyć powierzchnie po brudnej części remontu. Na koniec detale, założenie włączników, gniazdek i listew przypodłogowych.