Projekty domów energooszczędnych – zadbaj o swój budżet

0

Cechą wyróżniającą większość nowoczesnych budowli jest ich energooszczędność. To właśnie ona sprawia, że tak wielu inwestorów chętnie korzysta z projektów domów energooszczędnych. Tego typu domy pozwalają zaoszczędzić na eksploatacji, chroniąc domowy budżet. Zdecydowanie warto poznać sposoby na szukanie oszczędności podczas całego procesu budowy domu, jak również późniejszej eksploatacji. W tym artykule podejmiemy ten temat ze szczególnym uwzględnieniem zalet, jakie niesie za sobą inwestycja w projekt domu energooszczędnego.

​Jak można zaoszczędzić na budowie i eksploatacji domu?

Nie da się ukryć, że budowa domu to potężna inwestycja. Wiele osób zbiera fundusze przez całe życie, by w końcu móc pozwolić sobie na wzniesienie wymarzonej budowli, która stanie się miejscem do życia dla niego i dla przyszłych pokoleń. Jednak z uwagi na duże wydatki, w głowach inwestorów pojawia się pytanie: ,,Czy da się jakkolwiek zmniejszyć koszty budowy domu?”. Odpowiedź brzmi – tak! Trzeba tylko wiedzieć, na czym można zaoszczędzić, a na czym nie warto. Bardzo złym pomysłem, choć często powielanym, jest zmniejszenie wydatków na jakościowe materiały i profesjonalną ekipę budowlaną. To ogromny błąd! Chociaż troska o swój budżet jest ważna, nie może przysłonić tak istotnych kwestii jak bezpieczeństwo czy komfort domowników. Z tego względu znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wybór projektu domu, który jest stosunkowo prosty, bez zbędnych zdobień, lukarn czy wykuszy. Dobrym pomysłem jest także budowa mniejszego, ale równie funkcjonalnego domu – na przykład liczącego mniej niż 100m2. Warto zrezygnować także z udogodnień, takich jak garaż lub piwnica.

A jak można zaoszczędzić na eksploatacji domu? Świetną opcją jest zainwestowanie w docieplenie stropodachu. Wtedy ciepło nie będzie wydobywać się przez mostki termiczne, więc w domu będzie panować optymalna temperatura bez konieczności dodatkowego dogrzewania czy instalowania klimatyzacji. Wielu inwestorów wybiera też popularne rozwiązanie, jakim stały się projekty domów energooszczędnych. Co warto o nich wiedzieć?

​Projekty domów energooszczędnych – czyli inwestycja warta swojej ceny

Projekty domów energooszczędnych oferują wiele zalet. Jedną z nich, jak można się domyślić, jest zmniejszenie kosztów eksploatacji. Dobre ustawienie i układ przeszkleń pozwalają czerpać energię ze słońca. Pomieszczenia codziennego użytku wychodzą w tym przypadku na południe, zaś wnętrza rzadziej używane – na północ. Dzięki temu w domu panuje komfortowa temperatura, a całe wnętrze jest świetnie doświetlone, a co za tym idzie, zmniejszają się koszty ogrzewania i oświetlenia. Projekty domów energooszczędnych są warte swojej ceny jeszcze z uwagi na stylowy, nowoczesny design. Przykładowe propozycje możesz sprawdzić między innymi na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/energooszczedne.html. A jak właściwie powinny prezentować się domy energooszczędne i jak odróżnić je od innych?

​Jak zazwyczaj wyglądają projekty domów energooszczędnych?

Projekty domów energooszczędnych z reguły wyróżnia zwarta bryła. Zazwyczaj mają niewielki metraż – nie ma tu miejsca na rozległe korytarze czy inne pomieszczenia, które zabierałyby cenne ciepło. Można śmiało powiedzieć, że większość z nich utrzymanych jest w konwencji nowoczesnej. Liczne przeszklenia, które umożliwiają przedostawanie się światła do wnętrza, to naprawdę dobry wybór. Domy energooszczędne nie uwzględniają zbędnych ozdób czy dekoracji. Ich elewacja jest prosta i elegancka. Z reguły posiadają dachy płaskie, jednospadowe lub dwuspadowe. Ich ciekawy design spodoba się każdemu, kto ceni sobie minimalizm.

Poprzedni artykułPowrót do drewna. Postęp czy regres?
Następny artykułGaz płynny – sprawdzony sposób na ogrzewanie gospodarstwa domowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj