Korzyści z ogrzewania domu pompą ciepła

0

Pompy ciepła (skrót: PC) to nowoczesne źródła ogrzewania, które podbijają rynek technologii grzewczych. Czym jest to urządzenie? Jak działa i jakie daje korzyści inwestorom?

Typy instalacji grzewczej opartej o PC

Do najpopularniejszych typów tych urządzeń możemy zaliczyć powietrzne pompy ciepła typu split lub monoblok. Różnią się one przede wszystkim budową oraz efektywnością oraz ceną.

Urządzenie typu monoblok możesz zakupić samemu, a montażu może podjąć się niemalże każdy hydraulik. Niesie to za sobą wiele zagrożeń takich jak zamarzanie czynnika grzejącego gdy podejmie się tego niedoświadczony instalator.

Natomiast pompy ciepła typu split muszą być instalowane przez autoryzowanych instalatorów / firmy, które posiadają odpowiednie uprawnienia (F-Gaz). Bowiem instalacja jest wypełniana czynnikiem chłodniczym w momencie montażu.

Korzyści wynikające z zastosowania pomp ciepła

  • oszczędności – na etapie projektowania domu nie musisz uwzględniać budowy komina, kotłowni, miejsca na opał.
  • oszczędności po wymianie kopciucha – rachunki za prąd w okresie grzewczym nie powinny być większe niż łączna kwota za opał w przypadku ogrzewania tradycyjnym piecem.
  • zmniejszenie śladu węglowego – PC to ekologiczna forma ogrzewania, która nie wykorzystuje procesu spalania jakiegokolwiek paliwa – do swojego działania wykorzystuje energię elektryczną oraz ciepło pozyskane z ziemi lub z powietrza
  • komfort i wygoda – prawidłowo skonfigurowana pompa ciepła nie wymaga uwagi domowników. Nie musisz dokładać węgla, czy opróżniać piec z popiołu.
  • czystość i estetyka – nowoczesne urządzenia z każdym kolejnym rokiem są jeszcze bardziej eleganckie. Można je zamontować w każdym pomieszczeniu, bowiem ich design nie oszpeci pomieszczenia.
  • dofinansowania – w przypadku termomodernizacji domu możemy liczyć na dodatkowe środki w ramach programów Stop smog lub czyste powietrze
  • niezależność – są doskonałym uzupełnieniem do instalacji fotowoltaicznej, w przypadku takiego duetu możemy uzyskać niemalże pełną niezależność energetyczną domu.
  • bezpieczeństwo – urządzenia posiadają systemy diagnostyczne, które same potrafią wykryć nieprawidłowości, dodatkowo urządzenie zainstalowane przez autoryzowaną firmę z reguły otrzymuje 5 – letnią gwarancję.
  • prosta obsługa – doświadczony instalator przy uruchomieniu powinien skonfigurować urządzenie, tak by nie wymagało naszej obsługi, jednakże niektóre modele pozwalają na sterowanie za pomocą intuicyjnej aplikacji na smartfonie.

Czas na zmiany!

Nie można ukryć, iż pompa ciepła jest rewolucyjnym rozwiązaniem wśród innych technologii grzewczych. Według uchwały antysmogowej w większości kraju powinniśmy wymienić stare kopciuchy na ekologiczne źródło ogrzewania do początku 2024 r. W tym celu w naszym kraju zostały uruchomione programy Stop Smog oraz Czyste powietrze, które pozwolą Ci uzyskać dodatkowe środki na termomodernizację domu.

Poprzedni artykułUkład funkcjonalny mieszkania
Następny artykułPowrót do drewna. Postęp czy regres?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj