Prostokątne komory wodomierzowe

0

Specjalne komory wodomierzowe montowane są poza posesją i jest to jeden z elementów wodnej instalacji, wewnątrz których umieszcza się liczniki informujące o zużytej ilości wody.

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ułatwiające w znacznym stopniu odczyt, jak i można za ich pomocą kontrolować cale przyłącze. Bardzo dużą zaletą takich komór jest fakt, iż zapewniają doskonałą ochronę przed mechanicznymi uszkodzeniami. Wybór odpowiedniej studzienki nie będzie zapewne trudny, gdyż do dyspozycji są tradycyjne wykonane z betonowych kręgów lub można wybrać komory wykonane z polietylenu. Co ważne idealnie sprawdzą się również jako dodatkowa ochrona przepompowni wody. Obecnie dużą popularnością cieszą się głównie komory wykonane z tworzywa sztucznego.

Wpływ na to ma zapewne ich mała waga, dzięki której zarówno transport, jak i montaż jest znacznie łatwiejszy niż w przypadku studzienek betonowych. Instalacja jest również prosta i nie wymaga najmowania ekipy, specjalistycznego sprzętu, bo doskonale poradzi sobie z takim zadaniem jedna osoba. Kolejną zaletą komór PE jest fakt, iż sprawdzą się nawet na niewielkich działkach, gdyż nie zabierają dużo przestrzeni. Takie rozwiązanie cechuje się bardzo dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia. Studzienki z polipropylenu są odporne na działanie czynników zewnętrznych i korozję, a co ważne bardzo łatwo można je dopasować do indywidualnych potrzeb, jakie niesie za sobą instalacja wodna.

Bez trudu również można wykonać w nich otwory wylotowe na rury, jak i dopasować odpowiednią wysokość, bo zawsze można odciąć zbędną część włazowego komina. Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje studzienek z zamkniętym dnem oraz bez dna. Komory wodomierzowe z zamkniętym dnem idealnie ochronią, jeśli poziom wód gruntowych ma tendencję rosnącą. W takiej sytuacji warto również zastosować dodatkowe uszczelki w otworach wlotowych. Warto jednak pamiętać, iż komory z polietylenu nie sprawdzą się na podmokłych terenach, gdyż wody gruntowe łatwo mogą je wypchnąć, gdyż ich waga jest niewielka.

Komory bez dna nie są defektem czy mają wadę, lecz celowo nie zostało w nich wykonane, gdyż przy wykorzystaniu geotermalnego ciepła płynącego z ziemi stanowią doskonałą barierę ochronną przed mrozem i zimnym powietrzem. W takiej sytuacji wodomierze można zamontować 30 centymetrów pod pokrywą i nawet jeśli poziom wód podniesie się licznik, powinien pozostać w stanie nienaruszonym. Jednym słowem mówiąc, mając w planach wykonanie instalacji wodnej bądź jej modernizacje warto zwrócić szczególną uwagę na komory wodomierzowe wykonane z polietylenu, bo zainstalowanie licznika poza budynkiem jest komfortowe, zwłaszcza dla osób, które robią odczyty.

W przypadku gdy licznik znajduje się w domu, niestety odczyt możliwy jest tylko wtedy gdy któryś z domowników jest obecny, a z tym różnie bywa. Komory PE są znacznie tańszą alternatywą od kręgów betonowych i nie zajmują wiele miejsca, więc tym bardziej warto zwrócić na nie uwagę. To jaki rodzaj komory wodomierzowej zostanie wybrany, zależy już tylko od potrzeb i uwarunkowania terenu.

Poprzedni artykułJak działa brama łamana i kiedy warto się na nią zdecydować?
Następny artykułSprawdź, co to są domy hybrydowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj