Śruby – kluczowe elementy złączne. Jakie wybrać, by nie żałować?

0

Śruby znajdują zastosowanie w czasie tworzenia rozmaitych konstrukcji. Mowa nie tylko o konstrukcjach budowlanych, ale także różnych typach maszyn, meblach oraz licznych innych obiektach wykorzystywanych na co dzień. Ponieważ śruby można z łatwością dostać w niemal każdym markecie budowlanym – pojawia się problem: po jaki ich rodzaj warto sięgnąć? Mowa nie tylko o samym rozmiarze, gwintowaniu, ale także – o materiałach, z których je wykonano, oraz specjalnych warstwach wzmacniających. Poniżej rozwiniemy ten temat udzielając kilku podpowiedzi przydatnych w czasie zakupu.

Śruby – jak znaleźć te właściwe i jak odczytywać ich oznaczenia?

Śruby występują w wielu wersjach – różniących się choćby umieszczanymi na ich oznaczeniami. Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę co one znaczą, a tym samym – czy są przydatne w czasie poszukiwania śruby adekwatnej do naszych potrzeb.

Spotykamy przede wszystkim 3 typy oznaczeń: PN, DIN i ISO. Pierwsze z nich to oznaczenie Polskiej Normy – i dotyczy śrub produkowanych zgodnie z wymaganiami stawianymi przez PM. DIN to oznaczenie nadawane przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny – oznacza zgodność z przyjętymi w nim normami. Ostatnie oznaczenie ISO – odnosi się do standardów Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej i jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych oznaczeń.

Jeśli dana śruba nie została wyprodukowana zgodnie z chociaż jedną z powyższych norm – wówczas odradzamy jej zakup. Może ona stanowić potencjalnie zagrożenie tworzonej konstrukcji, a tym samym dla osób korzystających z niej lub przebywających w jej pobliżu.

Podział śrub ze względu na budowę i typ łebka

Znajdziemy rozmaite wersje śrub – różniące się przede wszystkim budową oraz rodzajem łba. Pod tym pierwszym względem wyróżnić można śruby z gwintowaniem na całej długości trzpienia, na części jego długości oraz z gwintem drobnozwojowym.

Pod kątem budowy łba, wyróżniamy śruby z końcówką: sześciokątną (najpopularniejszy i najchętniej wykorzystywany typ śruby), wieńcową, młoteczkową, czworokątną, grzybkową a także liczne inne. Warto podkreślić, że do kategorii śrub zalicza się też często korki gwintowane, pręty gwintowane oraz inne metalowe elementy konstrukcyjne.

Śruby z jakiego materiału – jak i gdzie kupować?

Warto zwrócić uwagę jaki rodzaj stali został użyty do produkcji danej śruby. Najczęściej wykorzystywane typy materiałów to stal: węglowa, kwasoodporna, nierdzewna, mosiądz lub miedź. Każde rozwiązanie ma swoje zalety. Oczywiście, polecamy przede wszystkim wybór stali nierdzewnej lub kwasoodpornej – choć oczywiście ostateczna decyzja zależy w znacznym stopniu od indywidualnych wymogów tworzonej konstrukcji.

Ponadto, warto upewnić się, czy śruby zostały pokryte wzmacniającym wykończeniem – na przykład warstwą ocynku. Polecamy zwłaszcza ocynk ogniowy lub galwaniczny, który pozwala na uzyskanie najbardziej wytrzymałej warstwy ochronnej. Elementy takie oferuje hurtownia śrub Kristal – są to złącza o najwyższej odporności na działanie sił fizycznych oraz wilgoci.

Śruby ocynkowane są wykorzystywane nie tylko w tworzeniu konstrukcji budowlanych, ale również w różnego typu urządzeniach, instalacjach oraz pojazdach. Szczególnie, gdy są one wystawione na działanie zmiennej pogody – warto wybierać właśnie śruby ocynkowane.

fot. materiały prasowe

Poprzedni artykułJak zadbać o dach wiosną?
Następny artykułOZE – największa zagadka energetyki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj