W 2021 roku Polska odnotowała bardzo wysoki wzrost liczby montowanych pomp ciepła, co dało nam pierwsze miejsce w Europie. To efekt niezaprzeczalnych zalet tego typu systemów odnawialnych. Polecamy w związku z tym przyjrzeć się bliżej ich konstrukcji oraz szczegółom montażu. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego, co warto wiedzieć przed zakupem pompy ciepła.
1. Rodzaje pomp ciepła
Urządzenia z tej kategorii klasyfikuje się na podstawie źródła pozyskiwania energii. Istnieją więc aż 3 rodzaje:
- Powietrzne – działają na zasadzie różnicy między temperaturą zewnętrzną a temperaturą zasilania systemu.
- Gruntowe – wymagają głębokich odwiertów, ale cechują się wysoką efektywnością.
- Wodne – korzystają z wód gruntowych, więc są najbardziej wydajne, lecz też najdroższe.
A jakie są najpopularniejsze pompy ciepła we Wrocławiu? Region korzysta w dużej mierze z powietrznych, ponieważ wyróżniają się najniższą ceną montażu, więc są najatrakcyjniejsze dla indywidualnych inwestorów.
2. Obliczenia zapotrzebowania cieplnego
Nie należy kupować produktów w ciemno. W przeciwnym wypadku mogą po prostu nie dostarczać potrzebnej ilości ciepła. Wobec tego trzeba obliczyć zapotrzebowanie cieplne domu (OCZ). Robi się to przy pomocy wzoru xW/m². Pod uwagę bierze się m.in. izolację przegród wewnętrznych, liczbę mieszkańców czy skuteczność wentylacji. Dla przykładu starszy dom o powierzchni ogrzewanej 150 m² będzie potrzebować ok. 22500 kWh rocznie, a nowe budownictwo ok. 15000 kWh.
To trudne zadanie, ale nie musisz zawracać sobie tym głowy. Specjaliści od pomp ciepła sami podstawią wszystkie zmienne i przeprowadzą obliczenia.
3. Koszt wykonania pompy ciepła
To zależy od wielu czynników. Najważniejszymi z nich jest powierzchnia ogrzewania, rodzaj wybranej pompy ciepła oraz marka sprzętu. Do tego dochodzą jeszcze koszty projektu i montażu. W związku z tym przedział cenowy jest bardzo duży: od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Aby jak najwięcej oszczędzić, warto skorzystać z usług uznanych w regionie firm, jak np. Systemy Pasywne. Konkuruje ona nie tylko jakością oferty, ale też indywidualną, przystępną wyceną.
4. Opłacalność pompy ciepła
Pomimo stosunkowo dużego kosztu inicjalnego pompy ciepła bardzo szybko się zwracają. Z 1 kW energii elektrycznej da się bowiem wyciągnąć – przy optymalnych warunkach – nawet 5 kW energii cieplnej. To przekłada się na oszczędności sięgające przynajmniej kilku tysięcy złotych w skali roku, a więc nawet o kilkadziesiąt procent niższe rachunki za ogrzewanie.
Gdzie znaleźć profesjonalną pompę ciepła?
Jak więc widać, tego typu system jest bardzo opłacalny, łatwy w obsłudze i – co najważniejsze – wydajny. Aby utrzymać pod tym względem najwyższe standardy, należy jednak skorzystać z profesjonalnej pomocy.
Polecamy uwadze usługi marki Systemy Pasywne. Ich specjaliści nie tylko zaprojektują efektywną pompę ciepła, ale też wyjaśnią, jak powinna wyglądać integrowana z nią fotowoltaika we Wrocławiu. To doskonała okazja do zaopatrzenia się w kompleksowe rozwiązania w zakresie energii odnawialnej.