Nawóz do iglaków – kiedy i jak go stosować?

0

Iglaki to grupa roślin, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Tego rodzaju drzewa i krzewy zdobią wiele przydomowych ogrodów. Jest to bez wątpienia związane z ich walorami estetycznymi, a także tym, że pomimo zmieniających się pór roku, przy odpowiedniej pielęgnacji będą wyglądać doskonale. Aby jednak zapewnić im świetny wygląd, warto zastosować specjalny nawóz do iglaków. W jaki sposób?

Dlaczego warto wykorzystywać nawozy do iglaków?

Nawozy do iglaków pomogą w uzyskaniu pięknych drzew i krzewów w ogrodzie. W zależności od składu wybranego środka może on m.in. wspierać zdrowy wzrost roślin. Zawarte w tego rodzaju produktach pierwiastki wpływają również na kolor igliwia, dzięki czemu staje się on soczysty i zdrowy. Oprócz tego nawozy do iglaków stosowane w okresie jesiennym umożliwiają przygotowanie roślin do niższych temperatur zimą.

W związku z tym nawóz do iglaków to obowiązkowe wyposażenie każdego, kto chce odpowiednio zadbać o swoje rośliny. Bez niego igły mogą stracić swoją intensywną barwę, a sama roślina — rosnąć znacznie wolniej. Odpowiednie produkty dostarczają niezbędne mikro- oraz makroskładniki do gleby w dopasowanych do potrzeb iglaków proporcjach. Dzięki temu roślina może je bez trudu pobierać. Za sprawą nawozów właściwości podłoża, na którym posadzone zostały rośliny, znacznie się poprawia, co wpływa bezpośrednio na ich rozwój.

Kiedy stosować nawóz do iglaków?

W przypadku nawożenia iglaków ważny jest czas wykonywania tej czynności. Po posadzeniu nowych roślin należy odczekać kilka tygodni, aż te się odpowiednio ukorzenią. Dopiero po tym czasie warto zastosować odpowiednie produkty. Dlaczego? Małe, rosnące dopiero korzenie nie pobierają bardzo dużych ilości składników odżywczych, dlatego intensywne nawożenie w tym czasie mogłoby wręcz utrudnić pobieranie przez iglaka istotnych składników odżywczych z ziemi. Wykorzystanie nawozów do iglaków, gdy roślina się ukorzeni, pomoże jej natomiast w prawidłowym rozwoju.

Jeśli iglaki zostały wcześniej posadzone, ich nawożenie należy rozpocząć wiosną. Najlepiej w marcu lub na początku kwietnia w zależności od tego, kiedy dokładnie rozpocznie się wegetacja. Gdy na zewnątrz zaczyna być cieplej, rośliny zaczynają wzrost, a co za tym idzie, potrzebują wielu ważnych dla nich składników odżywczych. Dlatego tak istotne jest, aby im je dostarczyć.

Najczęściej należy ponownie użyć nawozu do iglaków po dwóch miesiącach. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby sprawdzić zalecenia producenta dotyczące kolejnego zastosowania produktu, ponieważ na rynku są również warianty, których używa się tylko raz w sezonie.

Od sierpnia można rozpocząć pomoc roślinom w przygotowaniu się do zimy oraz niskich temperatur. W tym celi stosowane są produkty określane mianem nawozów jesiennych, dzięki którym m.in. szybciej rozbudowuje się system korzeniowy, a także w krótszym czasie zachodzi drewnienie tkanek. Produkty mogą wymagać powtarzania ich użycia w odpowiednich odstępach, dlatego również w tym przypadku warto przed rozpoczęciem stosowania określonych środków zapoznać się z zaleceniami producenta.

Oprócz tego raz na dwa lata dobrze zastosować naturalny nawóz, który użyźni glebę i nieco zmieni strukturę podłoża, aby korzenie dalej się prawidłowo rozwijały. W sklepach można również znaleźć nawóz do drzew iglastych lub krzewów, który powinien być stosowany w razie gdy z roślinami zacznie się dziać coś niepokojącego, np. igły będą brązowieć.

Jak wybrać odpowiedni nawóz do iglaków?

Skład nawozów do iglaków powinien się różnić w zależności od tego, kiedy będzie on stosowany. Produkty wykorzystywane w czasie wegetacji muszą być bogate w azot, ponieważ jest on potrzebny, aby igły odpowiednio się rozwijały. Oprócz tego w składach tych środków zazwyczaj znajdują się odżywcze mikroelementy. Z kolei nawozy jesienne są bogate w potas oraz fosfor. Dzięki tym składnikom rośliny mogą się lepiej przygotować do zimy. Warto zwrócić uwagę, aby w produktach stosowanych od sierpnia nie było azotu lub aby zawierały one niewielkie jego ilości.

Nawozy do iglaków stworzone z myślą o konkretnych potrzebach tych roślin mogą natomiast zawierać również inne składniki, np. magnez, który odpowiada za soczystą barwę igieł. Warto także podkreślić, że nawozy dzieli się ze względu na formę, w jakiej występują na:

  • nawozy płynne — substancje odżywcze w takiej formie szybciej wnikają w glebę i mogą zostać pobrane przez rośliny. Wiele osób docenia je również za to, że są wygodne w użyciu — wykorzystuje się je bowiem zazwyczaj podczas podlewania. Mogą być stosowane zarówno do odżywiania iglaków w ogrodzie, jak i na balkonie czy tarasie;
  • nawozy granulowane — tego rodzaju produkty zawierają cenne składniki, które są powoli uwalniane do gleby, a przez to mogą zazwyczaj dłużej działać. Tego rodzaju produkty wysypuje się dookoła rośliny, a następnie miesza z ziemią. Ich działanie często zwiększa podlanie granulek wodą.

Jaki rodzaj nawozu do iglaków będzie najlepszy? Wiele w tym przypadku zależy od samego ogrodnika oraz tego, który produkt będzie dla niego wygodniejszy w użyciu. Trzeba jednak pamiętać, że to skład wybranego wariantu powinien być najważniejszy, ponieważ od zawartości odpowiednich składników zależy, czy rośliny zaczną się prawidłowo rozwijać. W razie wątpliwości dobrze podczas zakupów zapytać o radę sprzedawcę.

Uprawa iglaków — o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Warto pamiętać też o tym, że choć nawozy odgrywają niezwykle istotną rolę w uprawie iglaków, dla ich wzrostu oraz doskonałego wyglądu istotne są również inne czynniki. Przede wszystkim należy zapewnić im odpowiednią glebę — tego rodzaju rośliny najczęściej potrzebują lekko kwaśnego podłoża.

Zazwyczaj uznaje się, że iglaki, które są nieco jaśniejsze wolą miejsca bardziej nasłonecznione, z kolei te z ciemnozielonymi igłami preferują powierzchnię zacienioną. Konieczne jest także pamiętanie o regularnym podlewaniu roślin. Właściwa pielęgnacja wraz ze stosowaniem odpowiednich produktów na pewno pozwoli roślinom zachować doskonały wygląd na długi czas.

Partnerem artykułu jest sklep ogrodniczy gardenstart.pl.

Poprzedni artykułMalowanie dachu z blachy – dlaczego to dobra inwestycja w jakość?
Następny artykułJak montowane są gruntowe pompy ciepła?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj