Szablony malarskie – jak z nich korzystać?

0
Szablony malarskie - jak z nich korzystać?

Funkcjonalność mieszkania lub domu jest ważna, jednak na etapie projektowania wnętrz powinno się poświęcić czas również na zaplanowanie dekoracji w pomieszczeniach. Ze względu na niewielki metraż większości lokali mieszkalnych, niewiele osób może pozwolić sobie na liczne ozdoby stojące. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem są szablony malarskie, dzięki którym ściana zmienia się w dekoracyjną powierzchnię.

  1. Szablony malarskie – wiele wzorów do wyboru
  2. Jak przygotować ścianę?
  3. Jak namalować dekoracyjny wzór na ścianie?

Ściany można wykończyć na wiele sposobów, jednak malowanie ich farbami wciąż jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań. Jego atutem jest przede wszystkim prostota wykonania, gdyż wystarczy kupić farbę i wałek, by samodzielnie odświeżyć pomieszczenia lub przygotować je do zamieszkania po zakupie nowego lokum. Jeżeli chce się jednocześnie wykończyć ściany i udekorować wnętrze, można postawić na szablony malarskie. Dzięki nim mieszkanie nabierze zupełnie nowego charakteru.

Szablony malarskie – wiele wzorów do wyboru

Dekorowanie ścian za pomocą szablonów malarskich jest proste, a liczne wzory do wyboru umożliwiają znalezienie szablonu dopasowanego do własnych preferencji i innych elementów wystroju wnętrza. Szablony florystyczne, abstrakcyjne, geometryczne, a także różne napisy sprawiają, że pomieszczania w domu nabierają charakteru. Powierzchnia ściany jest wykorzystywana w celach dekoracyjnych, dzięki czemu można zrezygnować z innych elementów wystroju, które zajmowałyby zbyt dużo miejsca na ograniczonej powierzchni.

W każdym wnętrzu można zastosować inny szablon malarski, dopasowując go do gustu domowników. Młodzież ma odmienne preferencje dotyczące wystroju niż osoby starsze, jednak z pomocą wzorów, każdy członek rodziny będzie posiadał sypialnię, w której będzie czuć się dobrze.

Jak przygotować ścianę?

Zanim sięgnie się po szablony malarskie, powinno się przygotować ścianę do namalowania wzoru. Na początku należy usunąć z niej wszystkie plamy, zwłaszcza tłuste zabrudzenia. Do tego celu potrzebny jest płyn do naczyń lub specjalny odtłuszczacz. Następnie wyrównuje się ścianę, nakłada się na nią grunt i czeka się, aż powierzchnia wyschnie. Kolejnym krokiem jest nałożenie farby emulsyjnej w wybranym kolorze. W razie potrzeby po upływie wymaganego czasu nakłada się drugą warstwę farby. Po szablony malarskie najbezpieczniej jest sięgnąć następnego dnia. Wtedy ściana na pewno jest już sucha, dlatego nałożony na nią wzór będzie dobrze wyglądał i zachowa pożądany kolor.

Jak namalować dekoracyjny wzór na ścianie?

Przed skorzystaniem z szablonu malarskiego powinno się dobrze przemyśleć, gdzie chce się umieścić wzór i jakiej farby dekoracyjnej chce się użyć. Do wyboru ma się zarówno klasyczne farby emulsyjne, jak i farby metaliczne, brokatowe lub z innymi drobinkami. Warto przymierzyć wcześniej dekor w kilku miejscach w jednym pomieszczeniu, zwłaszcza jeżeli zmieniło się nieco ustawienie mebli. Następnie szablon mocuje się do ściany za pomocą taśmy malarskiej. Taśma przytrzyma wzór w jednym miejscu, dzięki czemu uniknie się błędów podczas nakładania dekoracyjnej farby.

Farbę nakłada się za pomocą małego wałka, dbając o to, by wypełniła dokładnie wszystkie wycięcia w szablonie. W razie potrzeby nakłada się dodatkową warstwę farby i po jej wyschnięciu odkleja się szablon malarski od ściany – dekoracja jest gotowa! Jeżeli zauważy się drobne niedociągnięcia, można uzupełnić je, maczając mały pędzelek w farbie i delikatnie zamalowując niedokładnie wykonane elementy wzoru.

Poprzedni artykułZabrudzona elewacja. Jak poradzić sobie z tym problemem?
Następny artykułJakie cechy powinna posiadać dobra pomoc domowa?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj