Gdzie warto kupić dom?

0
Gdzie warto kupić dom?

W porównaniu do mieszkańców innych krajów Europy, chętniej decydujemy się na zakup domu lub mieszkania niż ich wynajęcie. Z badań Europejskiego Urzędu Statystycznego wynika, że aż 83,5 procent Polaków posiada nieruchomość na własność – jest to jeden z najwyższych wskaźników w całej Unii Europejskiej

Dlaczego kupujemy zamiast wynajmować?

Przeprowadzone przez Eurostat badania wykazały, że należymy do narodów, które zdecydowanie chętniej kupują mieszkania i domy, niż je wynajmują. Dla porównania warto przytoczyć fakt, że prawie połowa Niemców oraz ponad 40 procent Austriaków wynajmuje lokale, w których mieszka. Taki stan rzeczy może mieć przyczynę w powszechnym przekonaniu, że zakup nieruchomości to pewna inwestycja, ale też wynika z wysokich cen wynajmu długoterminowego. Ponieważ comiesięczna rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania nawet po doliczeniu czynszu i dodatkowych opłat bardzo często w niewielkim tylko stopniu przekracza koszt najmu, zdecydowanie korzystniej jest zdecydować się na kupno lokalu. Nie bez znaczenia pozostają również niskie stopy procentowe, które przyczyniły się do mniejszego zainteresowania lokatami w banku. Ponieważ stały się one nieopłacalne, zdecydowanie wolimy zainwestować oszczędności w zakup domu lub mieszkania, co cieszy się opinią jednego z najbardziej bezpiecznych sposobów lokowania kapitału.

Lokalizacja najważniejsza

Niezależnie od tego, czy chcemy kupić dom dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych swojej rodziny, czy też stanowi on dla nas inwestycję, zdecydowanie warto rozejrzeć się za nieruchomością położoną w atrakcyjnej lokalizacji, a więc np. w prestiżowej dzielnicy, w pobliżu centrum lub węzła komunikacyjnego, dzięki któremu łatwo będzie dostać się do innych części miasta. Jest to ważne, ponieważ każdego dnia domownicy muszą dotrzeć do pracy, szkoły czy na uczelnię, a dojazd do nich również decyduje o tym, czy w domu będzie mieszkało się komfortowo. Lokalizacja ma duże znaczenie także w razie późniejszej sprzedaży nieruchomości – jeśli jest położona w atrakcyjnej okolicy, znacznie łatwiej będzie znaleźć osoby zainteresowane kupnem, które zdecydują się zapłacić ustaloną przez nas cenę. Oczywiście liczy się też miasto, w jakim kupujemy dom. W celach inwestycyjnych najkorzystniej jest zdecydować się na nabycie nieruchomości w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie lub Trójmieście. Chociaż ceny są w nich najwyższe, znacznie łatwiej będzie znaleźć lokatorów zainteresowanych najmem bądź kupców.

Co oprócz lokalizacji?

Chociaż lokalizacja według specjalistów od inwestowania w nieruchomości jest zdecydowanie najważniejsza, warto zdecydować się na zakup domu zbudowanego z wysokiej klasy materiałów i funkcjonalnego. Rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń w dużej mierze decyduje nie tylko o wygodzie użytkowania domu, ale też może mieć znaczący wpływ na cenę w momencie jego sprzedaży. Najwyższa jakość materiałów budowlanych to z kolei gwarancja dobrej izolacji i pewność, że remont nie będzie potrzebny przez dobrych kilka lat po wprowadzeniu się.

Jeżeli szukasz domu w Warszawie, warto zapoznać się z ofertą Rezydencji Pałacowa – osiedla luksusowych rezydencji, budowanych na Wilanowie.

Poprzedni artykułJak zrezygnować z członkostwa w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej?
Następny artykułChcesz kupić mieszkanie na wynajem? Postaw na mniejszy metraż

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj