Radarowy pomiar poziomu – bezkontaktowa technika pomiarowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem

0

Do prowadzenia pomiarów poziomu płynów, w tym wody, nie potrzeba mierników kontaktowych. Obecnie coraz większym zainteresowaniem wśród firm cieszą się pomiary radarowe, które pozwalają na uzyskanie informacji o poziomie i przepływie wody bez konieczności umieszczania miernika w zbiorniku.

Metody pomiaru poziomu wody

Pomiar wody oraz innych płynów może być prowadzony na bazie różnych urządzeń pomiarowych. Można podzielić je na dwie główne kategorie, czyli na mierniki dotykowe oraz bezdotykowe. Do pierwszej zaliczają się wszelkiego rodzaju urządzenia, które wymagają umieszczenia w wodzie, aby określić jej parametry. Do drugiej natomiast te, które bazują na technikach bezdotykowych.

Jedną z najbardziej zaawansowanych technik bezdotykowego, bezkontaktowego pomiaru wody jest radarowy pomiar poziomu – https://www.enko-pomiar.pl/radarowy-pomiar-przeplywu,58 Wykorzystywany jest on obecnie coraz częściej w zbiornikach i w kanałach otwartych, także przy udziale dodatkowych komponentów, między innymi systemów SCADA czy modułów do telemetrii.

Na czym polega radarowy pomiar poziomu?

Pomiar poziomu wody techniką radarową polega na wykorzystaniu przepływomierzy, które bazują na technikach cyfrowego pomiaru prędkości z użyciem radaru Dopplera. Dzięki temu radarowy pomiar poziomu wody nie wymaga bezpośredniego stykania się miernika z cieczą, ponieważ może on odbywać się z dalszej odległości.

Pomimo tego, że radarowy pomiar poziomu cieczy wykonywany jest z oddali, nadal zapewnia on bardzo wysoką precyzję odczytów dla przepływającej wody i innych płynów. Wynika to również z faktu, że sonda pomiarowa nie ulega wtedy zanieczyszczeniu, jak ma to miejsce w przypadku pomiaru kontaktowego. W rezultacie możliwe jest prowadzenie bardzo szybkich, dokładnych pomiarów tam, gdzie ciecz również jest zanieczyszczona, a także gęstsza niż woda.

Radarowy pomiar poziomu – zastosowanie

Poprzez radarowy pomiar poziomu możliwe jest uzyskanie bardzo dobrych efektów pomiarowych w różnych obszarach. Najczęściej wykorzystywane są one w poniższych zbiornikach i kanałach:

  • instalacje wodne i ściekowe
  • kanały burzowe
  • rzeki

Sprzęt używany jest między innymi w gospodarce komunalnej, a także stosowany jest w różnych gałęziach przemysłu, między innymi w branży chemicznej, petrochemicznej, spożywczej.

Z dostępnymi wariantami systemów stosowanych w bezobsługowym pomiarze można zapoznać się bliżej na stronach internetowych producentów i sprzedawców systemów. Wybór dobrego przepływomierza zapewnia wówczas najlepsze efekty w pomiarze cieczy w różnych obszarach – także automatycznie i bez konieczności obsługi systemu.

Poprzedni artykułSypialnia biała, szara, a może granatowa? Jakie kolory w sypialni?
Następny artykułJak wykończyć panele i połączyć podłogę ze ścianą. Jak trafnie wybrać najlepiej dopasowaną listwę przypodłogową?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj