WŁASNA ODZIEŻ W PRACY

0
WŁASNA ODZIEŻ W PRACY

Pracodawca prawnie zobowiązany jest do zapewnienia pracownikowi fizycznemu zestawu odzieży odpowiednio przystosowanej do warunków panujących w miejscu pracy. Poniższy artykuł odpowie na pytania „co, kto i gdzie” w kwestii zakupu nowej odzieży bądź korzystania z własnych ubrań w zakładzie.

KIEDY KUPOWAĆ?

Prawnym wymogiem do zapewnienia zatrudnionemu odzieży i obuwia roboczego są dwie sytuacje:

  • Ryzyko zabrudzenia bądź zniszczenia odzieży własnej

  • Występowanie restrykcji sanitarnych, technologicznych i BHP w miejscu pracy

KTO KUPUJE?

W kwestii zakupu odpowiedniej odzieży i obuwia prawo jasno określa zasady postępowania. Art. 237 (9) Kodeksu pracy uznaje, że jeśli pracodawca nie jest w stanie podjąć się zakupu, może zlecić to pracownikowi. Zakłady często nakładają limity kwotowe na samodzielny zakup. Warto o tym pamiętać przy doborze ubioru. Poniesiony koszt zakupu przez zatrudnionego musi być ujęty w okresowym ekwiwalencie pracowniczym. Pracodawca powinien zadbać o cykliczną wymianę, czyszczenie i impregnację zapewnionej odzieży.

WŁASNA ODZIEŻ

Jeśli nie występują przeciwwskazania w postaci restrykcji, pracownik może podjąć pracę we własnej odzieży i obuwiu. W takim wypadku, należy upewnić się, że regulamin zakładu pozwala na taką swobodę, następnie powiadomić o podjętej decyzji pracodawcę. Zatrudniający w takiej sytuacji bierze na siebie wypłacenie ekwiwalentu za poniesione szkody na ubraniach pracowniczych.

EKWIWALENT

Jeśli zakład nie posiada własnej pralni dla pracowników, odpowiedzialność za utrzymanie czystości zapewnionej odzieży spada na pracownika. Ten powinien uśrednić okresowe koszty popełnione podczas prania ubrań roboczych. Inną opcją jest wyliczenie kosztu jednorazowego prania. Wyliczone koszty powinny być ujęte w pracowniczym ekwiwalencie.

GDZIE KUPOWAĆ?

Znalezienie odzieży wpasowującej się w dokładne wymagania zarówno jakościowe, normowe jak i cenowe pracodawcy może być nie lada wyzwaniem. Dzięki precyzyjnemu systemowi filtrów i największej bazie produktów w Europie sklep GVARANT BHP zmienia to „wyzwanie” w przyjemność. Spełnienie wymogów narzuconych przez pracodawcę nigdy nie było takie łatwe jak na https://www.gvarant.pl/

Poprzedni artykułDom szeregowy – poznaj zalety tego typu zabudowy
Następny artykułCzy szafa powinna być w sypialni?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj