Jakość powietrza, którym oddychamy, stanowi jedną z kluczowych i podstawowych wartości. Możliwość jednoczesnego oszczędzania energii i prowadzenia zdrowego trybu życia sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania, które łączą w sobie aspekt ekologiczny i ekonomiczny. Doskonałym tego przykładem jest rekuperator – urządzenie wentylacyjne z odzyskiem ciepła, które pozwala znacząco podnieść komfort w domu. Przekonaj się, dlaczego rekuperator jest ważny dla Twojej przestrzeni życiowej.
Z tekstu dowiesz się:
- co to jest rekuperator i jak działa to urządzenie,
- dlaczego warto zainwestować w rekuperator,
- jak dobrać rekuperator do swojego domu,
- jaki rekuperator warto kupić.
Zadaniem wentylacji mechanicznej jest dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza do budynku oraz usuwanie powietrza zanieczyszczonego. W odróżnieniu od powszechnie znanej wentylacji grawitacyjnej wentylacja mechaniczna umożliwia regulację ilości powietrza dostarczanego do domu niezależnie od warunków atmosferycznych.
Co to jest rekuperator? Najważniejsze informacje o sposobie działania
Podstawowymi elementami systemu wentylacji z odzyskiem ciepła są:
- centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła nazywana rekuperatorem,
- przewody wentylacyjne,
- elementy nawiewne i wywiewne, anemostaty, kratki itp.,
- czerpnia,
Jak działa rekuperator? Świeże powietrze jest pobierane za pomocą czerpni z zewnątrz budynku i dostarczane przez przewód wentylacyjny do centrali wentylacyjnej. W tym miejscu powietrze przechodzi przez wymiennik, gdzie następuje wymiana ciepła z powietrzem wywiewanym z pomieszczeń. Następnie, po przejściu przez centralę, powietrze jest dostarczane przez sieć przewodów nawiewnych do pomieszczeń użytkowych, np. sypialni, salonu czy gabinetu. Wentylatory w centrali wentylacyjnej wymuszają przepływ powietrza w instalacji. Świeże powietrze przepływa pomiędzy pomieszczeniami poprzez otwory lub wycięcia w dolnej części drzwi. W pomieszczeniach takich jak: łazienka, kuchnia, garderoba, spiżarnia, pomieszczenia gospodarcze, stosuje się wyciąg powietrza. Zużyte powietrze jest usuwane za pomocą elementów wyciągowych i poprzez przewody dociera do rekuperatora. W wymienniku ciepła oddaje swoją energię, a następnie przez wyrzutnię, jest usuwane na zewnątrz budynku.
Chcesz poznać więcej szczegółów na temat pracy tego systemu? Przeczytaj o rekuperacji – zasada działania w poradniku marki Vaillant.
Dlaczego rekuperator jest ważny?
Rekuperacja w budynku niesie za sobą szereg korzyści, w tym:
- Poprawę jakości powietrza – system rekuperacji usuwa zanieczyszczenia, kurz i alergeny, zapewniając mieszkańcom świeże i czyste powietrze. Dodatkowo w centrali zastosowane są filtry, które zatrzymują wiele zanieczyszczeń, gwarantując dostarczanie czystego powietrza do wnętrza budynku.
- Oszczędność energii – dzięki odzyskiwaniu ciepła z wywiewanego powietrza (opcjonalnie także wilgoci) rekuperator pomaga utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniach. W efekcie występuje mniejsze zapotrzebowanie na energię grzewczą. Natomiast redukcja zużycia energii przekłada się na niższe rachunki.
- Komfort – stała cyrkulacja powietrza eliminuje uczucie dusznego powietrza w pomieszczeniach.
- Elastyczność systemu – systemy wentylacyjne mogą być łatwo zintegrowane z innymi urządzeniami, np. pompami ciepła, kotłami gazowymi czy instalacjami solarnymi.
- Bezobsługowe działanie – system jest niemal bezobsługowy, a automatyczne funkcje sprawiają, że użytkownik może cieszyć się komfortem bez konieczności częstych interwencji.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapewnia większy komfort dla mieszkańców oraz podnosi standard zarówno ekologiczny, jak i ekonomiczny budynku. Jest niezbędnym wyposażeniem dla nowoczesnych domów o charakterze zeroenergetycznym lub pasywnym.
Jak dobrać rekuperator?
System wentylacji mechanicznej powinien zostać wykonany na podstawie projektu domu. Należy uwzględnić:
- obliczenia bilansu powietrza,
- sposób prowadzenia i średnice kanałów wentylacyjnych,
- umiejscowienie centrali wentylacyjnej, czerpni i wyrzutni,
- parametry centrali wentylacyjnej.
Brak projektu sprawia, że nie można zachować odpowiednich parametrów: ilości, wymienianego powietrza, przepływu powietrza oraz głośności pracy instalacji. Na etapie wyboru urządzenia warto zadbać o projekt systemu wentylacji od doświadczonego projektanta.
Przepisy określają również minimalne ilości zużytego powietrza, które musi być obsłużone przez system wentylacyjny. Na przykład, w przypadku kuchni z kuchenką gazową, minimalna ilość to 70 m³/h, natomiast dla kuchni z kuchenką elektryczną i łazienki wynosi to 50 m³/h. Wentylacja musi zapewnić usuwanie zużytego powietrza z oddzielnego WC w ilości co najmniej 30 m³/h, a z pomieszczeń pomocniczych, takich jak spiżarnia czy garderoba – 15 m³/h. Dla pomieszczeń mieszkalnych, takich pokoje, sypialnie minimalna wydajność wentylacji to 20 m3/h/osobę (powietrze nawiewane).
Jaki rekuperator wybrać?
System wentylacji recoVAIR marki Vaillant to sprawdzone, komfortowe, a jednocześnie ekonomiczne rozwiązanie dla mieszkań i domów jednorodzinnych. System ten można łatwo łączyć z większością urządzeń grzewczych marki Vaillant, co czyni go wszechstronnym rozwiązaniem. Jako kompletny dostawca instalacji Vaillant oferuje rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta. W jednym systemie mogą współpracować kocioł grzewczy, pompa ciepła flexoTHERM lub aroTHERM, instalacja solarna, zasobnik ciepłej wody oraz rekuperator. Sterowanie wszystkimi urządzeniami odbywa się za pomocą jednego systemowego regulatora – intuicyjnego w obsłudze sensoCOMFORT VRC 720. Rekuperator Vaillant to gwarancja dobrej jakości i niezawodnego działania.
Do systemu wentylacji można dołączyć następujące elementy:
- Entalpiczny wymiennik ciepła, który dodatkowo przenosi wilgoć z powietrza wywiewanego do świeżego powietrza nawiewanego. W wymiennikach zastosowano warstwę antybakteryjną, nieprzepuszczalną dla mikroorganizmów, co gwarantuje optymalne warunki pracy.
- Wysokiej jakości filtry F9 o doskonałych parametrach. Oczyszczają świeże powietrze i filtrują wywiewane, chroniąc jednocześnie wymiennik ciepła przed zabrudzeniem.
- VAZ czujnik CO2 umożliwiający natychmiastową reakcję rekuperatora na wzrost stężenia dwutlenku węgla, który może być spowodowany np. większą liczbą osób w pomieszczeniu. Każdy regulator może obsługiwać podłączenie dwóch czujników.