Jak działa rekuperator? Przekonaj się, dlaczego to urządzenie jest ważne

0
Kratki wentylacyjnie w systemie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji Vaillant)

Jakość powietrza, którym oddychamy, stanowi jedną z kluczowych i podstawowych wartości. Możliwość jednoczesnego oszczędzania energii i prowadzenia zdrowego trybu życia sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania, które łączą w sobie aspekt ekologiczny i ekonomiczny. Doskonałym tego przykładem jest rekuperator – urządzenie wentylacyjne z odzyskiem ciepła, które pozwala znacząco podnieść komfort w domu. Przekonaj się, dlaczego rekuperator jest ważny dla Twojej przestrzeni życiowej.

Z tekstu dowiesz się:

 • co to jest rekuperator i jak działa to urządzenie,
 • dlaczego warto zainwestować w rekuperator,
 • jak dobrać rekuperator do swojego domu,
 • jaki rekuperator warto kupić.

Zadaniem wentylacji mechanicznej jest dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza do budynku oraz usuwanie powietrza zanieczyszczonego. W odróżnieniu od powszechnie znanej wentylacji grawitacyjnej wentylacja mechaniczna umożliwia regulację ilości powietrza dostarczanego do domu niezależnie od warunków atmosferycznych.

Co to jest rekuperator? Najważniejsze informacje o sposobie działania

Podstawowymi elementami systemu wentylacji z odzyskiem ciepła są:

 • centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła nazywana rekuperatorem,
 • przewody wentylacyjne,
 • elementy nawiewne i wywiewne, anemostaty, kratki itp.,
 • czerpnia,

Jak działa rekuperator? Świeże powietrze jest pobierane za pomocą czerpni z zewnątrz budynku i dostarczane przez przewód wentylacyjny do centrali wentylacyjnej. W tym miejscu powietrze przechodzi przez wymiennik, gdzie następuje wymiana ciepła z powietrzem wywiewanym z pomieszczeń. Następnie, po przejściu przez centralę, powietrze jest dostarczane przez sieć przewodów nawiewnych do pomieszczeń użytkowych, np. sypialni, salonu czy gabinetu. Wentylatory w centrali wentylacyjnej wymuszają przepływ powietrza w instalacji. Świeże powietrze przepływa pomiędzy pomieszczeniami poprzez otwory lub wycięcia w dolnej części drzwi. W pomieszczeniach takich jak: łazienka, kuchnia, garderoba, spiżarnia, pomieszczenia gospodarcze, stosuje się wyciąg powietrza. Zużyte powietrze jest usuwane za pomocą elementów wyciągowych i poprzez przewody dociera do rekuperatora. W wymienniku ciepła oddaje swoją energię, a następnie przez wyrzutnię, jest usuwane na zewnątrz budynku.

Chcesz poznać więcej szczegółów na temat pracy tego systemu? Przeczytaj o rekuperacji – zasada działania w poradniku marki Vaillant.

Dlaczego rekuperator jest ważny?

Rekuperacja w budynku niesie za sobą szereg korzyści, w tym:

 • Poprawę jakości powietrza – system rekuperacji usuwa zanieczyszczenia, kurz i alergeny, zapewniając mieszkańcom świeże i czyste powietrze. Dodatkowo w centrali zastosowane są filtry, które zatrzymują wiele zanieczyszczeń, gwarantując dostarczanie czystego powietrza do wnętrza budynku.
 • Oszczędność energii – dzięki odzyskiwaniu ciepła z wywiewanego powietrza (opcjonalnie także wilgoci) rekuperator pomaga utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniach. W efekcie występuje mniejsze zapotrzebowanie na energię grzewczą. Natomiast redukcja zużycia energii przekłada się na niższe rachunki.
 • Komfort – stała cyrkulacja powietrza eliminuje uczucie dusznego powietrza w pomieszczeniach.
 • Elastyczność systemu – systemy wentylacyjne mogą być łatwo zintegrowane z innymi urządzeniami, np. pompami ciepła, kotłami gazowymi czy instalacjami solarnymi.
 • Bezobsługowe działanie – system jest niemal bezobsługowy, a automatyczne funkcje sprawiają, że użytkownik może cieszyć się komfortem bez konieczności częstych interwencji.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapewnia większy komfort dla mieszkańców oraz podnosi standard zarówno ekologiczny, jak i ekonomiczny budynku. Jest niezbędnym wyposażeniem dla nowoczesnych domów o charakterze zeroenergetycznym lub pasywnym.

Jak dobrać rekuperator?

System wentylacji mechanicznej powinien zostać wykonany na podstawie projektu domu. Należy uwzględnić:

 • obliczenia bilansu powietrza,
 • sposób prowadzenia i średnice kanałów wentylacyjnych,
 • umiejscowienie centrali wentylacyjnej, czerpni i wyrzutni,
 • parametry centrali wentylacyjnej.

Brak projektu sprawia, że nie można zachować odpowiednich parametrów: ilości, wymienianego powietrza, przepływu powietrza oraz głośności pracy instalacji. Na etapie wyboru urządzenia warto zadbać o projekt systemu wentylacji od doświadczonego projektanta.

Przepisy określają również minimalne ilości zużytego powietrza, które musi być obsłużone przez system wentylacyjny. Na przykład, w przypadku kuchni z kuchenką gazową, minimalna ilość to 70 m³/h, natomiast dla kuchni z kuchenką elektryczną i łazienki wynosi to 50 m³/h. Wentylacja musi zapewnić usuwanie zużytego powietrza z oddzielnego WC w ilości co najmniej 30 m³/h, a z pomieszczeń pomocniczych, takich jak spiżarnia czy garderoba – 15 m³/h. Dla pomieszczeń mieszkalnych, takich pokoje, sypialnie minimalna wydajność wentylacji to 20 m3/h/osobę (powietrze nawiewane).

Jaki rekuperator wybrać?

System wentylacji recoVAIR marki Vaillant to sprawdzone, komfortowe, a jednocześnie ekonomiczne rozwiązanie dla mieszkań i domów jednorodzinnych. System ten można łatwo łączyć z większością urządzeń grzewczych marki Vaillant, co czyni go wszechstronnym rozwiązaniem. Jako kompletny dostawca instalacji Vaillant oferuje rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta. W jednym systemie mogą współpracować kocioł grzewczy, pompa ciepła flexoTHERM lub aroTHERM, instalacja solarna, zasobnik ciepłej wody oraz rekuperator. Sterowanie wszystkimi urządzeniami odbywa się za pomocą jednego systemowego regulatora – intuicyjnego w obsłudze sensoCOMFORT VRC 720. Rekuperator Vaillant to gwarancja dobrej jakości i niezawodnego działania.

Rekuperator Vaillant recoVAIR
Rekuperator Vaillant recoVAIR

Do systemu wentylacji można dołączyć następujące elementy:

 • Entalpiczny wymiennik ciepła, który dodatkowo przenosi wilgoć z powietrza wywiewanego do świeżego powietrza nawiewanego. W wymiennikach zastosowano warstwę antybakteryjną, nieprzepuszczalną dla mikroorganizmów, co gwarantuje optymalne warunki pracy.
 • Wysokiej jakości filtry F9 o doskonałych parametrach. Oczyszczają świeże powietrze i filtrują wywiewane, chroniąc jednocześnie wymiennik ciepła przed zabrudzeniem.
 • VAZ czujnik CO2 umożliwiający natychmiastową reakcję rekuperatora na wzrost stężenia dwutlenku węgla, który może być spowodowany np. większą liczbą osób w pomieszczeniu. Każdy regulator może obsługiwać podłączenie dwóch czujników.
Poprzedni artykułDlaczego warto sprawdzić najemcę przed podpisaniem umowy najmu mieszkania?
Następny artykułJak urządzić przedpokój? Pomysły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj