Czas przedwiosennych porządków – ceramika, gres i kamień naturalny pod dobrą opieką

0
Czas przedwiosennych porządków – ceramika, gres i kamień naturalny pod dobrą opieką

Schyłek zimy to doskonały czas na rozplanowanie przedsezonowych porządków. Dziś podpowiadamy, jak bez wysiłku zadbać o okładziny wykonane z gresu, kamienia naturalnego i ceramiki.

Gres – czuły twardziel

Niezwykle modny i wszechstronny gres to jeden z najchętniej wybieranych materiałów do wykończenia minimalistycznych i nieco ascetycznych wnętrz – zarówno ze względu na wysokie walory estetyczne, jak i aspekty funkcjonalne.

W zależności od wykończenia okładziny, należy przyjąć różne strategie pielęgnacji. W przypadku powierzchni szkliwionej i niepolerowanej wystarczy regularne oczyszczanie gresu z drobinek piasku, kurzu i okruszków, chroniąc go tym samym przed uszkodzeniem czy nieestetycznym zarysowaniem. Następnie, podłogę należy umyć dedykowanym gresowi płynem, który rozpuści i usunie codzienne zabrudzenia użytkowe, zatłuszczenia, zachlapania czy ślady butów, nie pozostawiając na powierzchni smug ani warstwy preparatu. – Tu doskonale sprawdzi się koncentrat Sopro FPR 708 – łagodny, alkaliczny preparat zawierający specjalnie dobrane składniki czyszczące i dodatki pielęgnacyjne. 30 – 50 ml koncentratu Sopro FPR 708 wystarczy połączyć z 8 litrami wody, a przygotowanym roztworem przemyć podłogę przy pomocy wilgotnej ściereczki lub mopa. I gotowe – rekomenduje Daria Bielska-Muszalik, kierownik produktu w firmie Sopro.

Jeśli zdecydowaliśmy się na montaż gresu polerowanego, musimy pamiętać, że proces polerowania zwiększa mikroporowatość surowca, a tym samym czyni go bardziej podatnym na zaplamienie i uszkodzenia mechaniczne. Do codziennej pielęgnacji tego typu podłóg polecane są środki na bazie delikatnych rozpuszczalników, które wypełnią mikropory w strukturze płytek i zabezpieczą gres przed zabrudzeniem.

W przypadku kontaktu z mocnym barwnikiem np. kawą, herbatą, winem czy olejem, należy działać szybko i zdecydowanie. – Doraźną pomoc zapewni preparat czyszczący Sopro FIR 713 w formie koncentratu. Jednak, by uchronić się przed nieprzyjemnymi niespodziankami, rekomendujemy impregnację powierzchni okładziny polerowanej. Impregnat Sopro FFS 719 wystarczy nanieść suchą, czystą, niestrzępiącą się ściereczką, mopem do podłóg lub suchym, czystym pędzlem. Preparat należy nakładać odcinkami, równomiernie, a nadmiar ścierać zanim zaschnie na płytce. Warstwa impregnująca stanowi swoistą barierę ochronną, dzięki której unikniemy wnikania zabrudzenia w głąb struktury płytki i jej trwałego odbarwienia.. – rekomenduje ekspert firmy Sopro.

Kamień naturalny – wymagający ideał

Z jednej strony niezwykle elegancki i cieszący oko inwestora, z drugiej zaś wymagający odpowiedniej opieki materiał. Aby kamień naturalny przez długie lata zachował efektowny wygląd, potrzebuje właściwej i regularnej pielęgnacji. Wystarczy odrobina wiedzy i systematyczność, by zabezpieczyć posadzkę przed destrukcyjnym wpływem czynników atmosferycznych (w przypadku tarasów i balkonów) oraz nieestetycznymi nalotami i przebarwieniami (również w przypadku zastosowania wewnętrznego).

W pielęgnacji kamienia w obszarach wewnętrznych doskonale sprawdzą się delikatne koncentraty, które nie zmienią barwy naturalnego surowca, na co należy zwrócić szczególną uwagę zanim przystąpimy do konserwacji posadzki. W ofercie Sopro dostępne są preparaty, które zarówno czyszczą, jak i pielęgnują powierzchnię, dodatkowo podkreślając kolor i strukturę okładziny np. Sopro NWP 706 – przyjazny dla środowiska koncentrat, który czyści i pielęgnuje w jednym cyklu pracy wszystkie okładziny z kamienia naturalnego, w tym marmuru, a także okładziny betonowe.

Planując wykonanie kamiennej okładziny na balkonie czy tarasie należy myśleć perspektywicznie i zawczasu zabezpieczyć posadzkę przed negatywnym działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. To samo dotyczy niektórych kamieni o porowatej strukturze, stosowanych we wnętrzach, np. trawertynu. – W tym wypadku warto postawić na wysokiej jakości impregnaty, np. Sopro NFS 704, który nie tylko chroni przed zabrudzeniami, wnikaniem wody, oleistymi plamami i ułatwia czyszczenie, ale wykazuje również wysoką odporność na działanie promieni UV lub Sopro NFV 705 – specjalny preparat pogłębiający naturalną barwę i strukturę okładzin z kamieni naturalnych, dodatkowo o wysokich właściwościach ochronnych i konserwujących. – podkreśla Daria Bielska-Muszalik, Kierownik Produktu w firmie Sopro.

Jeśli zdecydowaliśmy się na własnoręczne przeprowadzenie impregnacji posadzki, dokładnie sprawdźmy przeznaczenie opisane na etykiecie preparatu, upewnijmy się, że zabezpieczane okładziny są czyste i suche oraz pamiętajmy o zakresie temperatur, w których możemy bezpiecznie używać konkretnego preparatu impregnującego.

Teraz wystarczy już tylko regularna pielęgnacja za pomocą środka dedykowanego kamieniowi naturalnemu. I po kłopocie.

Ceramika – design i prostota

Jedną z istotnych zalet płytek ceramicznych, oprócz szerokiej gamy wzorów i kolorów, jest łatwość utrzymania ich w dobrej kondycji i nienagannej czystości. Popularna ceramika nie wymaga specjalnych impregnatów, preparatów nabłyszczających czy wosków. W tym przypadku obowiązuje nas tylko regularne dbanie o czystość ceramicznej powierzchni. Do codziennej konserwacji potrzebna będzie miękka, czysta ściereczka, która w połączeniu z łagodnym preparatem, pozwoli zachować estetyczny wygląd okładzin podłogowych i ściennych. – Wybierając preparat do pielęgnacji takich płytek, postawmy na skuteczne działanie czyszcząco-konserwujące np. Sopro WP 707 preparat który zawiera specjalnie dobrane składniki pielęgnacyjne skuteczne w bieżącym czyszczeniu i równoczesnej pielęgnacji – rekomenduje ekspert Sopro.

Gruntowne porządki

Oceniając pozimowy stan domowych okładzin, nieodzowne może okazać się jednak sięgnięcie po preparaty do zadań specjalnych. W ofercie Sopro znajdziemy cały szereg takich płynów czyszczących, dzięki którym pozbędziemy się plam z wosku, tłuszczy (Sopro WE 715), resztek cementu i nieestetycznych wykwitów (ZE 718) i wielu innych, trudnych do usunięcia, zabrudzeń różnorodnego pochodzenia (GR 701).

Zaopatrzeni w wiedzę i odpowiednie preparaty z łatwością przygotujemy domowe posadzki i ściany na, nadchodzący wielkimi krokami, sezon wiosenny.

Poprzedni artykułGTV na targach Light + Building 2018
Następny artykułWszystkie odcienie elegancji – wnętrze pełne ponadczasowej szarości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj