Zdolność kredytowa w kredycie hipotecznym – jak zwiększyć zdolność kredytową?

0
Zdolność kredytowa w kredycie hipotecznym - jak zwiększyć zdolność kredytową?

Gdy starasz się o kredyt hipoteczny, bank dokładnie sprawdza Twoją zdolność kredytową. I to w głównej mierze od niej zależy, czy uda Ci się uzyskać środki na na optymalnych warunkach. A co jest brane pod uwagę? I czy są sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej?

Kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa

Tak naprawdę bank za każdym razem, gdy udziela zobowiązania, weryfikuje zdolność kredytową swoich klientów. Tylko im kwota o jaką się ubiegasz jest niższa, tym mniejsze wymagania należy spełnić.

Natomiast ze względu na to, że kredyty hipoteczne opiewają zwykle na kilkaset tysięcy złotych, bank musi mieć pewność, że będziesz w stanie regularnie spłacać zobowiązanie. Dlatego trzeba dostarczyć szereg dokumentów, takich jak zaświadczenie o zarobkach czy zaświadczenie o rodzaju stosunku pracy. I tutaj należy pamiętać, że niska zdolność kredytowa jest jednym z najczęstszych powodów, dla których banki odrzucają wniosek. A jak ją sprawdzić?

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Kredyt hipoteczny oraz zdolność kredytową pomaga sprawdzić totalmoney.pl, wystarczy określić kwotę kredytu i okres spłaty. Wtedy pokazują się oferty konkretnych banków oraz najważniejsze informacje dotyczące zobowiązania – oprocentowanie, RRSO, prowizja, całkowita kwota do spłaty oraz wysokość miesięcznej raty.

Narzędziem uzupełniającym do tego jest kalkulator zdolności kredytowej. Jest już nieco bardziej zaawansowany, ale dzięki temu można dokładniej zweryfikować swoje możliwości. Konieczne jest określenie okresu spłaty, oprocentowania oraz typ rat, na jakie chcesz się zdecydować. Żeby narzędzie to mogło obliczyć Twoją zdolność kredytową, trzeba też podać dane, które w bezpośredni sposób na nią wpływają. A jakie? Miesięczny dochód gospodarstwa, liczbę osób w nim zamieszkujących, a także limity na kartach kredytowych, wysokość rat wcześniejszych kredytów oraz inne stałe zobowiązania. Kalkulator na podstawie tych wartości oblicza, jak wysoki kredyt może być kredyt, o który będziesz się starać. Od razu pokazuje też rekomendowane oferty, z warunkami których warto się zapoznać. Pamiętaj jednak, że każdy bank może brać pod uwagę nieco innego czynniki, nadawać im różną wagę, dlatego kalkulator pozwala jedynie na wykonanie symulacji zdolności kredytowej. Ostateczna decyzja i tak będzie należała wyłącznie do banku.

Sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej

Jeśli obawiasz się, że Twoja zdolność kredytowa może okazać się zbyt niska, jest kilka sposobów na jej zwiększenie. A jakich?

W pierwszej kolejności zlikwiduj wszystkie karty kredytowe oraz linie debetowe. Nawet jeśli z nich nie korzystasz, to cała kwota przyznanego limitu będzie brana pod uwagę, co automatycznie zmniejsza Twoją zdolność.

Pomyśl też nad popracowaniem nad Twoją historią kredytową, która widoczna jest w bazach BIK. Jeśli np. kupujesz na raty, to w praktyce udzielany jest Ci kredyt. A gdy spłacasz go regularnie, działa to na Twoją korzyść. Jesteś o wiele bardziej wiarygodnym klientem niż ten, który nigdy nie korzystał z takiej możliwości.

Prostym sposobem na poprawę zdolności kredytowej jest też wydłużenie okresu spłaty. Jeśli się na to zdecydujesz, raty będą niższe, a co za tym idzie – zmniejsza się ryzyko, że nie będziesz w stanie ich spłacać. Tylko to wiąże się też z większym ostatecznym kosztem zobowiązania, ponieważ do każdej raty naliczane są też odsetki.

Banki chętniej przyznają też zobowiązania klientom, którzy wybrali raty stałe (malejące początkowo obniżają zdolność) oraz tym, którzy posiadają wkład wyższy, niż jego minimalna wysokość określona w regulaminach.

Poprzedni artykułPierwsze mieszkanie na własność – o czym pamiętać przy zakupie?
Następny artykułZakup nieruchomości od dewelopera w Gdyni – którą dzielnicę miasta wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj