Zalana piwnica – co należy zrobić?

0

Woda w pomieszczeniach gospodarczych i wnętrzach domów stanowi zagrożenie nie tylko dla bezpieczeństwa, ale też zdrowia mieszkańców. Zalana piwnica wpływa niekorzystnie na kondycję ścian oraz fundamentów budynku. Co zrobić, gdy dojdzie do przekroczenia norm i miejscowych podtopień? Jak osuszyć piwnicę? Dlaczego warto powierzyć to zadanie w ręce specjalistów? Odpowiedzi na często zadawane pytania znajdują się w poniższym artykule.

Woda w piwnicy – co robić?

Do takiej sytuacji dochodzi przede wszystkim w trakcie wiosennych roztopów lub po gwałtownych opadach deszczu. Jakie kroki należy podjąć po podniesieniu się wody gruntowej w piwnicy? Co robić w przypadku zalania pomieszczenia gospodarczego po ulewie? Kluczowa jest dokładna analiza oraz diagnostyka zaistniałej sytuacji. Priorytet stanowi ograniczenie ryzyka porażenia prądem. Niezbędne jest odcięcie źródła zasilania elektrycznego i odpowiednie zabezpieczenie instalacji. Cenne przedmioty trzeba wynieść w bezpieczne miejsce, a z podłóg zdjąć wykładzinę.

Jeśli do zalania doszło w wyniku intensywnych opadów deszczu, konieczne jest odpompowanie wody przy użyciu specjalnego urządzenia lub wyniesienie nadmiaru w wiadrach. Zalana piwnica może być wynikiem wysokiego poziomu wód gruntowych. Najlepiej poczekać z odpompowaniem do momentu aż wszystko się ustabilizuje. Dodatkowo warto też otworzyć drzwi i dobrze przewietrzyć pomieszczenie.

Przyczyny zalania piwnicy

Problem ten może pojawić się na skutek działania czynników atmosferycznych. Do zalania piwnicy wodami gruntowymi dochodzi bardzo często. W takim przypadku niezbędne jest podjęcie kroków mających na celu szybkie osuszenie pomieszczenia. Jeśli przestrzeń gospodarcza bywa zalewana za każdym razem, gdy pojawia się ulewny deszcz, prawdopodobnie mamy do czynienia z nieprawidłową izolacją przeciwwilgociową i przeciwwodną. Najlepiej wówczas zainwestować w odpowiednie zabezpieczenie ściany przed wodą.

Co można zrobić w przypadku zalanej piwnicy?

Osuszaniem przestrzeni warto zająć się dopiero po całkowitym wypompowaniu wody z pomieszczenia. Naturalne wysychanie budynku odbywa się powoli, ale można przyspieszyć ten proces poprzez otwarcie wszystkich możliwych okien czy drzwi. Jeśli posiadamy OC, możemy złożyć wniosek o odszkodowanie za zalanie piwnicy. Musimy jednak pamiętać o sfotografowaniu i opisaniu wszystkich uszkodzonych rzeczy. Na zwrot kosztów naprawy instalacji elektrycznej możemy liczyć dopiero przy wykupieniu polisy, która ubezpiecza od wszelkich okoliczności.

Samodzielne próby osuszania budynku często kończą się niepowodzeniem. W wielu przypadkach niezbędna jest pomoc fachowców. Warto na przykład skorzystać z usług firmy Hydro-Assistance, która od wielu lat stosuje wypracowany schemat działania w tym zakresie.

Poprzedni artykułLampy do biura – jakie kupić?
Następny artykułJak wycenić nieruchomość?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj