Wynajem kontenera na budowę

0

Na każdej budowie, czy to kilkupiętrowego bloku, czy też domku jednorodzinnego warto zorganizować odpowiednie miejsce, które będzie pełniło nie tylko funkcję magazynu dla materiałów budowlanych wykorzystywanych podczas budowy, ale także zaplecza socjalnego i biurowego dla pracowników. W tej roli najlepiej sprawdzą się różnego rodzaju kontenery, które z łatwością można wynająć w specjalistycznych firmach kontenerowych. W poniższym artykule opiszemy przykłady różnych zastosowań kontenerów na budowie, a także rodzaje kontenerów na wynajem.

Jakie kontenery są dostępne na wynajem?

Kontener posiada kilka cech, które sprawiają, że idealnie nadaje się na zaplecze budowy:

  • jest mobilny – można go łatwo zawieźć na budowę, a gdy prace zostają ukończone zwrócić lub przewieźć w kolejne miejsce
  • występuje w różnych konfiguracjach i może pełnić różne funkcje
  • dzięki mocnej konstrukcji zapewnia dobrą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, czy kradzieżami.

Najbardziej popularne rodzaje kontenerów, które są wynajmowane to kontenery magazynowe oraz kontenery socjalne. Te pierwsze zbudowane są z grubej blachy, posiadają dwuskrzydłowe wrota, które zapewniają wygodny dostęp do wnętrza kontenera, a także mocną podłogę, którą można obciążyć ładunkiem o masie nawet 29 ton. Można w nich bezpiecznie przechowywać wszelkiego rodzaju materiały budowlane, elementy wyposażenia, czy też narzędzia i maszyny budowlane. Najbardziej popularny rozmiar to tak zwany kontener 20 stopowy, który ma powierzchnię około 15 m2, ale bywają także kontenery dwa razy dłuższe 40 stopowe.

Kontenery socjalne w odróżnieniu od magazynowych posiadają izolację, zapewniając budowlańcom miejsce pracy i odpoczynku niezależnie od warunków pogodowych. Oczywiście są one wyposażone w ogrzewanie, oświetlenie, a także w przypadku kontenerów sanitarnych w umywalki, prysznice i toalety. Kontenery tego typu mogą być używane jako, szatnie, umywalnie albo jadalnie.

Na większych budowach możemy również spotkać kontenery biurowe, w których urządzone będzie biuro budowy. Często są to połączone ze sobą zestawy kilku lub kilkunastu kontenerów, w których oprócz biur mogą się znaleźć także sale konferencyjne, pomieszczenia socjalne, czy salki szkoleniowe.

Dla stróżów lub ochrony można wynająć niewielkie kontenery typu stróżówka, które dzięki oknom umieszczonym na wszystkich ścianach zapewniają odpowiednią widoczność.

Ile kosztuje wynajem kontenerów?

Koszty najmu kontenerów będą różniły się w zależności od rodzaju kontenera, długości najmu oraz odległości jaką będzie musiał pokonać dostarczający je na budowę samochód ciężarowy. Najtańsze w wynajmie są kontenery magazynowe, za które zapłacimy od kilku do kilkunastu złotych za dzień. Nieco droższe będą kontenery socjalne, biurowe oraz stróżówki, a największe koszty wygeneruje wynajem kontenerów sanitarnych. Bardzo często wysokość stawki najmu może być uzależniona od długości wynajmu – przy dłuższym, na przykład kilkunastomiesięcznym okresie trwania umowy możemy liczyć na znaczne upusty. Należy pamiętać, że do miesięcznych stawek za użytkowanie kontenerów należy doliczyć koszty dodatkowe, takie jak:

  • transport i rozładunek kontenera
  • montaż na budowie (przy zestawach kontenerów)
  • odbiór kontenera po zakończeniu najmu
  • sprzątanie / mycie końcowe kontenera

O czym jeszcze należy pamiętać wynajmując kontener?

Chcąc wynająć kontener najlepiej jest skierować swoje kroki do firmy kontenerowej, która posiada siedzibę bądź oddziały niedaleko miejsca wynajmu kontenera. Trzeba koniecznie zwrócić uwagę, czy zapisy umowy najmu jasno precyzują wszystkie koszty związane z wynajmem, a także czy jest w nich mowa o ewentualnych obowiązkach najemcy. Dość powszechną praktyką jest pobieranie kaucji na poczet ewentualnych zniszczeń wynajmowanych kontenerów lub opóźnień płatniczych.

Należy także przygotować odpowiednie miejsce na kontenery na placu budowy. Kontenery to lekkie konstrukcje nie wymagające żadnych fundamentów, jednak dobrze jest zapewnić chociażby bloczki betonowe, czy też płyty chodnikowe w narożnikach kontenera. Trzeba przy tym bezwzględnie pamiętać, że kontenery muszą stać na wypoziomowanym terenie w przeciwnym przypadku otwieranie drzwi i okien może być utrudnione lub niemożliwe.

Kolejną rzeczą którą musimy zapewnić to odpowiedni, najlepiej utwardzony dojazd dla samochodu ciężarowego dostarczającego kontenery. Z reguły kontenery wożone są samochodem wyposażonym w dźwig (tzw. samochód typu HDS), który umożliwia rozładunek kontenera. Zasięg takiego dźwigu jest dosyć ograniczony i kontener będzie mógł być postawiony w niewielkiej (zazwyczaj kilkumetrowej) odległości od samochodu. Dlatego powinniśmy to uwzględnić planując drogę dojazdową do miejsca wynajmu kontenerów.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą ANGA – wynajem kontenerów Gdańsk

Poprzedni artykułWygodna odzież robocza – 3 produkty, bez których nie możesz się obejść
Następny artykułJaką nawierzchnię wybrać na balkon?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj