Wykończenie mieszkania – jakie grzejniki wybrać?

0

Wykończając mieszkanie należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Oprócz kolorów ścian, wyboru okien, drzwi, lamp czy mebli, znaczenie mają właściwe grzejniki. Na rynku jest naprawdę duży wybór. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat.

Jak wybrać grzejniki idealne do pokoi?

Kiedyś, grzejniki odstraszały swoim niezbyt atrakcyjnym wyglądem. Dzisiaj wybór jest niezwykle szeroki i kaloryfery dodatkowo mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Podczas wyboru, warto jednak kierować się kilkoma niezwykle istotnymi kryteriami.

W sklepach można znaleźć bardzo różne rodzaje grzejników:

  • grzejniki płytkowe – dobrze sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach, ich moc zależy przede wszystkim od wielkości,
  • grzejniki czołowe – mogą być żeliwne lub stalowe, składają się z połączonych żeberek,
  • grzejniki konwektorowe – składają się z rur miedzianych obudowanych blachami aluminiowymi,
  • grzejniki drabinkowe – przede wszystkim sprawdzają się w łazience, można na nich suszyć bieliznę oraz ręczniki,
  • grzejniki dekoracyjne – wyróżniają się fantastycznymi kształtami,
  • grzejniki elektryczne – zwykle pełnią rolę suszarek, ponieważ nie mają aż tak dużej mocy, żeby ogrzać całe pomieszczenie.

Materiał, z którego je wykonano

Grzejniki do pokoi mogą być także wykonane z różnych materiałów. Jedną z możliwości są grzejniki stalowe. Cieszą się one bardzo dużą popularnością. Na rynku dostępne jest bardzo dużo modeli, dzięki temu z łatwością można je dopasować do charakteru poszczególnych pomieszczeń. Zwykle modele tego typu mają bardzo wysoką moc.

Inna możliwością są grzejniki aluminiowe. Mają one niewielką wagę, a ponad to dobrze współpracują z bardziej nowoczesnymi kotłami.

Obecnie najmniej popularne są grzejniki żeliwne. Mają one bardzo wysoką odporność na korozję i małą podatność na wodę złej jakości, a dodatkowo bardzo wolno tracą ciepło. Są tez bardzo ciężkie.

Moc i wymiar

Jednym z ważniejszych parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze jest moc grzejnika. Musi być ona adekwatna do jego funkcji (inna jeśli chodzi o ogrzewanie, suszenie czy dogrzewanie). Moc jest też zależna od wielkości pomieszczenia i to do czego jest ono przeznaczone. Zwykle przyjmuje się, że na 1 metr kwadratowy pomieszczenia dziennego potrzeba:

  • 60 W – jeśli budynek jest parterowy, posiada dobrą izolację,
  • 100 W – gdy budynek ma dość ograniczoną izolację, ponieważ wykorzystano do jego ocieplenia cieńszy styropian,
  • 140 W – gdy budynek nie posiada izolacji cieplnej.

Na moc kaloryfera wpływa także jego wielkość. Zwykle kaloryfer montuje się na ścianie pod oknem, ponieważ tam odnotowuje się największe straty ciepłą. W ofertach poszczególnych sklepów dostępne są grzejniki o bardzo różnych wymiarach, dzięki czemu z łatwością można je dobrać do każdego pomieszczenia.

Nowoczesne grzejniki żeliwne od AG Grzejniki Design

Dobór grzejnika do stylu pomieszczenia

Grzejnik powinien być także odpowiednio dopasowany do stylu w jakim urządzone jest dane pomieszczenie. W ofercie sklepów można znaleźć kaloryfery, które wyróżniają się nowoczesnym designem i oprócz grzania mogą być dobrą ozdobą pomieszczenia. Poszczególne grzejniki mają bardzo różne konstrukcje.

Grzejniki znajdujące się w pomieszczeniach, powinny także być energooszczędne. Ich działanie ma pozwolić zmniejszyć wysokość rachunków za prąd. Należy wziąć to pod uwagę. Ponadto, warto też zadbać o to, aby kaloryfery znajdujące się w poszczególnych pokojach pasowały do siebie i i były utrzymane w podobnej stylistyce.

Poprzedni artykułWszystkie etapy remontu salonu, trudna modernizacja pomieszczenia
Następny artykułDo czego służą zbiorniki retencyjne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj