Zakup mieszkania to zazwyczaj inwestycja długoterminowa, dlatego powinna być przemyślana i właściwie uargumentowana. W celu podjęcia właściwej decyzji warto dokładnie zbadać rynek i trendy, które obecnie dominują. Wybór właściwego dewelopera w tym przypadku ma kluczowe znaczenie ze względu na jego długofalowy wpływ na nasze dalsze życie.
Od czego zacząć
Wybierając dewelopera, zawieramy pewnego rodzaju związek na dużą część życia, a skutki tej decyzji będą odczuwalne każdego dnia. Mimo postępujących zmian społecznych i kulturowych wciąż jeszcze niechętnie zmieniamy lokalizację rodzinnego gniazda, tak więc należy podejmować decyzję wyjątkowo starannie. Nie bez znaczenia jest też wysoki poziom kosztów, które musimy ponieść, często posiłkując się pożyczkami lub kredytem.
Co wyróżnia dobrego dewelopera? A przede wszystkim jak go zweryfikować i skutecznie oddzielić kuszące wizje reklamowe od prozy życia? Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie opinii wcześniejszych klientów. W dobie internetu nie przysparza to większych problemów i stan rzeczywisty możemy zweryfikować w ciągu kilku minut. Możemy być pewni, że jeśli nastąpiły opóźnienia lub nie zostały dotrzymane warunki umowy, to fakt ten odbije się szerokim echem w sieci. Kolejnym etapem jest weryfikacja stanu prawnego i kondycji firmy. Lektura powszechnie dostępnych wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym nie tylko pozwoli zweryfikować legalność przedsiębiorstwa, ale też naświetli obraz jego sytuacji finansowej.
Sztuka czytania ze zrozumieniem
W następnym kroku należy przeanalizować firmową stronę internetową, próbując czytać także “między wierszami”. Za przykład posłuży nam witryna uznanego wrocławskiego dewelopera AZ Budownictwo. W dziale Nagrody znajdziemy informacje o licznych certyfikatach potwierdzających wiarygodność, jak i wyróżnieniach jakościowych. Co ważniejsze, świadectwa te obejmują długi okres, gwarantując właściwą dbałość i doświadczenie. Ze strony dowiemy się również o wsparciu, jakie możemy uzyskać, szukając finansowania naszej inwestycji. Wykorzystanie wypracowanych przez dewelopera kontaktów z bankami często skutkuje znaczącym obniżeniem kosztów.
Warto zapoznać się z fotografiami już zrealizowanych obiektów, które dadzą nam porównanie stanu rzeczywistego z wizualizacjami zawartymi w prospektach. Natomiast reportaże z aktualnie prowadzonych inwestycji pozwolą na zweryfikowanie harmonogramów i podejrzenie staranności wykonania. Informacje o wcześniejszych budowach to także wiarygodny obraz skali działania. Dobrze, jeśli deweloper wyraźnie deklaruje elastyczność i umożliwia dostosowanie lokalu do naszych potrzeb i gustów. Wpływ na ustawienie ścian działowych w istotny sposób determinuje aranżację, a przez to i funkcjonalność lokalu. Pamiętajmy, że mowa tu o pomieszczeniach, w których przyjdzie nam spędzić sporą część życia.
Wykorzystanie potencjału internetu daje duże możliwości, ostateczna decyzja powinna być jednak poprzedzona kontaktem osobistym, wizytą w biurze i rozmową z doradcą. Należy pamiętać, że poświęcony czas to także nasza inwestycja w przyszłość.