Szeroki wybór kształtów i materiałów wśród łazienkowych umywalek daje wiele możliwości. Decyzja, na jaką się zdecydować, zależna jest przede wszystkim od stylu, który preferujemy, potrzeb, a także zasobności portfela.
Podczas remontu łazienki stajemy przed wieloma trudnymi wyborami. Z niektórych zaczynamy zdawać sobie sprawę dopiero wówczas, kiedy zgłębiamy temat. Umywalka również niejedno ma imię. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dzięki czemu każdy ma możliwość znalezienia idealnego dla siebie, w zależności od wielkości pomieszczenia czy stylu, w jakim zostanie utrzymane oraz potrzeb przyszłych użytkowników.
Rodzaje umywalek łazienkowych
Wyróżniamy kilka rodzajów umywalek ze względu na sposób ich montażu. Najpopularniejsze i najłatwiejsze w instalacji są umywalki ścienne. To zwykle niedrogie rozwiązanie, wiąże się jednak z mało estetycznym widokiem rur, kolanek, syfonu. Coraz bardziej modne są obecnie umywalki nablatowe, stawiane na otworze wyciętym w blacie.
Także na uwagę zasługują podblatowe, montowane poniżej poziomu blatu oraz naszafkowe, na ogół w komplecie z szafką, która w swym wnętrzu kryje syfon oraz wpuszczane, których krawędzie wystają ponad poziom blatu. Producenci starają się sprostać wymaganiom klientów i zaspokoić ich pragnienie uzyskania oryginalnej aranżacji. W sprzedaży dostępna jest szeroka gama kształtów, a także tworzyw armatury.
Jaki materiał wybrać?
Kiedy już wiemy, w jaki sposób będzie montowana nasza umywalka, pora wybrać materiał, z jakiego powinna być wykonana. Najtańszym wariantem jest ceramika. Odporna na zarysowania, jednak dość krucha, ale za to bardzo popularna. Podobnym, choć lżejszym i bardziej elastycznym wariantem będzie tworzywo sztuczne, np. akryl. Osoby szukające czegoś niebanalnego bez względu na koszty, decydują się na kamień, najczęściej marmur, onyks, bądź dolomit. Choć te umywalki są ciężkie i wymagają częstego usuwania osadów z mydła, charakteryzuje je niezwykła odporność i wyrafinowany design.
Zachwycają również umywalki drewniane, wykonane ze specjalnego, odpowiednio zaimpregnowanego drewna egzotycznego. Świetnie wpasowują się w stylizację prowansalską. Z półki bardzo luksusowej możemy wybrać pięknie zdobioną porcelanę. W nowoczesnych wnętrzach bardzo ciekawie zaprezentuje się umywalka nablatowa szklana. Może ona zostać dodatkowo pokryta powłoką zabezpieczającą przed osadzaniem się mydła, kamienia i zabrudzeń.
Kształt umywalki
Kiedyś umywalka miała być przede wszystkim funkcjonalna, dziś pełni rolę dopełnienia aranżacji, zaakcentowania stylu, w jakim jest urządzona łazienka, a czasem może nawet pretendować do miana dzieła sztuki. Jednym z przykładów są umywalki Variform od KOŁO. Dlaczego zwracają uwagę klientów? To seria umywalek nablatowych, wpuszczanych w blat i podblatowych, które pasują zarówno do klasycznych łazienek, jak i tych z designerskim sznytem. Są też łatwo dostępne.
Oto kształty umywalek, jakie mamy na rynku:
- kwadratowe,
- okrągłe,
- prostokątne,
- owalne,
- eliptyczne,
- podwójne,
- asymetryczne,
- bez otworu i przelewu.
Już sama umywalka nablatowa owalna okazuje się występować w kilku opcjach, a na wyższych półkach cenowych możemy zaobserwować prawdziwe szaleństwo. Różnorodność materiałów, kształtów oraz bogata kolorystyka armatury sprawiają, że każda łazienka może zostać zaprojektowana w taki sposób, by cieszyć oko i wykazywać indywidualizm. Przede wszystkim jednak pamiętajmy, by sprawiała, że przebywanie w niej będzie nastawiać nas optymistycznie do nowego dnia pełnego wyzwań podczas porannej toalety oraz przynosić relaks i ukojenie po jego zakończeniu.
Naszym zdaniem wybór umywalki jest trudny, acz nie niemożliwy. Obcnie na rynku mamy tyle różnych modeli, że można wybierać dowolnie. Jeżeli hcemy coś oryginalnego warto wybrać umywalkę w kolorze- takiej z pewnością nie będzie miał nikt, albo przynajmniej nieliczni.