Usuwanie alergenów z mieszkania, dlaczego jest takie ważne?

0

Dom to miejsce, w którym ludzie czują się bezpiecznie. Ale jeśli chodzi o alergie, własne cztery kąty mogą być źródłem czyhającego niebezpieczeństwa. Nawet najbardziej czyste i przestronne pomieszczenia zawierają wielu alergenów i u wielu osób wywołują katar, ból gardła, swędzenie i łzawienie. Konieczne jest zwalczanie alergenów, zaczynając od częstego sprzątania na mokro a skończywszy na ozonowaniu mieszkania.

Dlaczego należy zwalczać alergeny w domu?

Jeśli objawy alergii wystąpią niezależnie od zmian sezonowych, należy wykluczyć następujące rodzaje alergenów:

 • Pyłek. Może się gromadzić w domu. Pyłki wnikają do pomieszczeń na ubraniach i sierści zwierząt domowych, a także osadzają się na powierzchniach przez otwarte drzwi lub okna. Objawy: katar i swędzenie nosa, napady kichania, przekrwienie błony śluzowej nosa, łzawienie, ból, obrzęk powiek i ich zaczerwienienie. Uczucie zmęczenia, zaburzenia koncentracji.
 • Pleśń. Grzyb uwalnia mikroskopijne zarodniki do powietrza. W przypadku wdychania zarodniki te mogą powodować objawy alergii. Pleśń zwykle rośnie w ciepłych, wilgotnych zakątkach domu, takich jak parapety, prysznice i szafki pod umywalką. Objawy: katar z obfitym wydzielaniem śluzu, swędzenie nosa, napady kichania, przekrwienie błony śluzowej nosa, łzawienie, kaszel, trudności w oddychaniu.
 • Roztocza. Występują w całym domu, ale najczęściej w sypialni. Wolą ciepłe i wilgotne środowiska i zwykle mieszkają w pościeli, dywanach i meblach tapicerowanych. Objawy: katar i przekrwienie błony śluzowej nosa, łzawienie, swędzenie w ustach i nosie, bezsenność, ciągłe zmęczenie i znużenie, zmniejszona zdolność do pracy, objawy zapalenia spojówek, swędzenie i zaczerwienienie oczu.
 • Zwierzęta. Wbrew powszechnemu przekonaniu osoby z alergią na zwierzęta są wrażliwe na ślinę, martwe komórki skóry lub mocz zwierzęcy, a nie na sierść. Dlatego też rasy bezwłosych zwierząt, czasami reklamowane, jako hipoalergiczne, również mogą powodować objawy alergii. Objawy: kichanie, kaszel, świąd w nosie, katar i przekrwienie, zaczerwienienie oczu, dyskomfort, obrzęk twarzy, alergiczne zapalenie skóry (wysypka, pokrzywka, swędzenie).
 • Domowe środki chemiczne. Wiele produktów gospodarstwa domowego do czyszczenia i higieny osobistej (detergenty, proszki do prania, kleje i rozpuszczalniki, farby do włosów) nie tylko uszkadza skórę rąk, ale także powoduje alergie. Objawy: wysypka skórna, swędzenie, zaczerwienienie, pęknięcia, pokrzywka, katar z obfitym śluzem, kaszel, swędzenie, jeśli substancja dostanie się do organizmu: nudności, wymioty, biegunka.
 • Rośliny domowe. Wiele rodzajów zwykłych roślin domowych może również powodować alergie. Reakcję mogą wywołać olejki eteryczne, zarodniki i substancje zapachowe wytwarzane przez rośliny. Objawy: wysypka i swędzenie skóry, obrzęk twarzy, katar, podrażnienie błon śluzowych, suchy kaszel, zwiększone wydzielanie śliny.

Aby nie dopuścić do panoszenia się alergenów, należy zlecić profesjonalne ozonowanie pomieszczeń i dotyczy to nie tylko domów prywatnych, ale również przedszkoli, szkół, placówek medycznych i użyteczności publicznej. Czyli wszędzie tam, gdzie gromadzi się wielu ludzi. Procedura wykonywana przez specjalistów pozwoli pozbyć się alergenów znajdujących się w powietrzu oraz nagromadzonych na meblach, łóżkach i podłodze. Jest to sprawdzony i skuteczny sposób na usunięcie roztoczy oraz ich odchodów a po zakończeniu ozonowania, powietrze pozostaje czyste i wszędzie pachnie świeżością.

Ozonowanie mieszkań to najskuteczniejszy sposób na zwalczenie alergenów

Ozon to najważniejszy oczyszczacz powietrza, pozostawia charakterystyczny świeży zapach – zapachu burzy. Aromat ten pojawia się przy stężeniu ozonu w powietrzu około 10%. Ozonowanie pomieszczeń zapewnia niwelowanie szkodliwych bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów. Następnie przewietrza się pomieszczenie i można bezpiecznie oddychać czystym powietrzem. Ozon szybko rozkłada się na bezpieczne związki, zarówno w powietrzu, jak i w wodzie. Skutecznie oddziałuje na substancje i organizmy, które działają alergizująco dla ludzi. Dzięki silnym właściwościom utleniającym ozon spala alergeny i niszczy przyczyny alergii tzn. enzymy i substancje białkowe. Ozonowanie mieszkania nie eliminuje konieczności sprzątania, ale pomaga w utrzymaniu czystości.

Jakie są efekty ozonowania pomieszczeń?

Jeśli w mieszkaniu czy biurze wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach, a osoby tam przebywające, odczuwają od jakiegoś czasu reakcje alergiczne, konieczne jest zlecenie ozonowania pomieszczeń.

W wyniku ozonowania mieszkania można uzyskać:

 • Dezynfekcja powietrza, która zapewni całkowite oczyszczenie przestrzeni.
 • Niszczenie bakterii, wirusów (również Covid-19).
 • Eliminowanie pleśni i zarodników grzybów w powietrzu.
 • Usuwanie roztoczy oraz ich odchodów.
 • Usuwanie niebezpiecznych związków organicznych z powietrza (neutralizacja).
 • Pozbycie się robactwa np. karaluchy.

Specjalista z firmy zajmującej się profesjonalnym ozonowaniem pomieszczeń, montuje w mieszkaniu ozonator i steruje jego pracą. Efektem tej procedury, jest zniszczenie mikroorganizmów chorobotwórczych w tym alergenów. Badania naukowe donoszą, że w naturze nie ma takiego drobnoustroju, który byłby odporny na działanie ozonu.

Więcej informacji na temat zwalczania alergenów i ozonowania mieszkań znajdziesz na stronie Stander.

Poprzedni artykułWynajem pokoju czy kawalerki – co wybrać?
Następny artykułKim jest w świetle prawa posiadacz odpadów i na czym polegają jego obowiązki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj