Tablica rozdzielcza służy do rozdzielania prądu. Zawiera też elementy zabezpieczające i łączące obwody oraz komponenty sterujące. Z czego konkretnie składa się rozdzielnica elektryczna? Dowiesz się z tego artykułu.
Do czego służy rozdzielnica elektryczna?
Zadaniem skrzynki elektrycznej jest rozdzielanie energii. Od jej prawidłowego umiejscowienia zależy bezpieczeństwo mieszkańców budynku. Zwykle w domu czy lokalu znajduje się jedna tablica rozdzielcza, choć można zamontować ich więcej, w zależności od potrzeb. Z jednej strony przyłącza się do niej obwody, a z drugiej kable instalacyjne poprowadzone od skrzynki z licznikiem. Można ją wbudować w ścianę albo zamontować na jej powierzchni.
Schemat tablicy rozdzielczej
Mimo że rozdzielnice elektryczne różnią się od siebie np. wielkością, składają się z tych samych komponentów. Zawierają zatem przyrządy pomiarowe, rozdzielcze, sygnalizacyjne, sterownicze oraz zabezpieczeniowe. Każda tablica musi posiadać zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe, przeciwprzepięciowe oraz chroniące przed porażeniem. Znajdują się w niej też elementy tworzące układ rozdzielczy, takie jak izolatory i przewody.
Ważnym elementem wchodzącym w skład rozdzielnicy elektrycznej są różne rodzaje wyłączników:
- wyłączniki nadmiaroprądowe (bezpieczniki automatyczne, potocznie zwane też korkami) – chronią przed skutkami przeciążeń i zwarć. Są instalowane na każdym z obwodów;
- wyłączniki różnicowoprądowe – zapobiegają porażeniom prądem w przypadku niewłaściwego działania instalacji. Gdy pojawiają się nieprawidłowości, wyłącznik w krótkim czasie odcina zasilanie, chroniąc tym samym osoby przed porażeniem. W nowoczesnym budownictwie stosuje się je w obwodach o dużym poborze prądu, takich jak pralka, kuchenka elektrycznai przepływowy podgrzewacz wody. To pozwala zwiększyć bezpieczeństwo samej instalacji oraz domowników.
Bezpieczniki nadprądowe i różnicowoprądowe mogą występować w rozdzielnicy jako jeden moduł. Do odłączenia całej instalacji albo konkretnego obwodu od napięcia służy rozłącznik izolacyjny (główny wyłącznik prądu). Jest wykorzystywany zazwyczaj podczas awarii, remontu albo podczas wyjazdu na urlop, kiedy instalacja nie będzie użytkowana przez dłuższy czas. Może być jedno- albo kilkufazowy.
Ważnym elementem wchodzącym w skład rozdzielnicy elektrycznej są też ochronniki przeciwprzepięciowe. Ich zadaniem jest redukcja parametrów napięcia, a przez to zabezpieczenie instalacji i przyłączonych do niej sprzętów przed niszczącymi skutkami uderzenia pioruna bądź innych przepięć. W domowej instalacji stosuje się trzy klasy ograniczników przepięć:
- klasy B – zabezpieczają przed pożarem w budynku,
- klasy C – zmniejszają przepięcia do poziomu 1,5 kV, który jest bezpieczny dla sprzętów gospodarstwa domowego,
- klasy D – są montowane bezpośrednio w urządzeniach odbiorczych, w puszkach albo gniazdach wtykowych, gdzie służą do ochrony m.in. drukarek, sprzętu komputerowego, telewizyjnego i audio.
W rozdzielnicy mogą się ponadto znaleźć przekaźniki priorytetowe, programatory sterujące i lampki sygnalizacyjne. W hurtowni elektrotechnicznej Doko kupisz wszystko to, co niezbędne do montażu bezpiecznej i funkcjonalnej skrzynki elektrycznej.