Perforacja blach – na czym to polega?

0

Dziurowanie, czyli perforacja blach, to proces wykonywania otworów w materiale. Najczęściej jest przeprowadzany w stali i aluminium, gdyż ma to szerokie zastosowanie. Jak przebiegają czynności związane z tworzeniem dziur w blachach? Co ma to na celu? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule.

Perforacja blach- metody

Każdy producent blach perforowanych musi dobrać odpowiednią metodę przeprowadzania tego procesu, w zależności od rodzaju materiału i zastosowania, jakie będzie pełnił element. Wśród sposobów perforowania wyróżniana jest:

  • perforacja przez wykrawanie – podstawowa i najczęściej wybierana metoda. Używana przy stali, aluminium, mosiądzu czy miedzi. Jej główne zalety to niska cena i szeroki wybór kształtów otworów;
  • perforacja przez wiercenie – umożliwia wywiercenie bardzo małych otworów w blachach, które są grubsze niż standardowe. Metoda używana wtedy, kiedy klasyczna perforacja blach zawodzi;
  • perforacja przez frezowanie – jest to sposób, który stosuje się wtedy, kiedy nie można przeprowadzić dwóch poprzednich metod. Frezowanie umożliwia wykonanie bardzo wąskich szczelin zamiast okrągłych otworów- sprawdza się to lepiej, ponieważ szpary ciężej zatkać. Taka blacha ma dużą odporność na obciążenia;
  • perforacja laserowa – jest to uzupełnienie wcześniejszych metod perforacji. Umożliwia wykonanie otworów o bardzo małej średnicy, osiągającej nawet 0,1 mm. Taka technologia używana jest w przemyśle spożywczym oraz w oczyszczaniu ścieków.

Zastosowanie blach perforowanych

Materiały, jakimi są blachy perforowane, mają szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je w zakładach przemysłowych przy konstruowaniu maszyn, urządzeń i instalacji. Często możemy spotkać je nawet we własnych domach w obudowie komputera, osłonach grzejników czy kolumnach głośnikowych. Z ich pomocą są wykonywane elewacje, osłony klimatyzacyjne, sufity podwieszane, półki i schody. Z blach perforowanych korzysta również przemysł farmaceutyczny i chemiczny. Możliwości ich zastosowania są nieograniczone. Popularne jest tworzenie z nich ozdobnych elementów wyposażenia wnętrz oraz lamp.

Niektórzy używają ich jako balustrady lub nawet jako drzwi. Z blachy perforowanej produkuje się też meble, które wpisują się w industrialny i minimalistyczny styl. Perforacja blach to niezwykle użyteczny proces, którego efektu znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach i momentach życia codziennego. Wykonywanie otworów w stali i innych materiałach najlepiej zlecić specjalistom i złożyć zamówienie u renomowanego producenta blach perforowanych.

Poprzedni artykułSprężarki śrubowe od Pneumatik – solidne sprężarki dla Twojej firmy!
Następny artykułSam policz ile kosztują twoje rolety zewnętrzne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj