Odszkodowanie za zalanie mieszkania – co zrobić, by odzyskać pieniądze?

0

Osoby mieszkające na parterze z pewnością nikogo nie zaleją. Nie oznacza to oczywiście, że nie zostaną one nigdy zalane przez osoby mieszkające na wyższych kondygnacjach. Zwłaszcza że w przypadku w takich spraw, nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności za zaistniałą sytuację. Czy to oznacza, że osoba zalewająca sąsiadów może czuć się bezkarnie?

Kto jest winny?

Ustalenie odpowiedzialności za zaistniałą sytuację nie jest wcale takie proste. Owszem, gros takich przypadków ma miejsce z winy sąsiada, który zapomniał dokręcić kran lub rozlał wodę w łazience. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze sąsiad jest winny. Często odpowiedzialność za dane zdarzenie ponosi zarządca nieruchomości, a czasami… producent źle zaprojektowanego sprzętu. W praktyce pociągnięcie do niej administracji lub producenta wybranego urządzenia jest trudne lub raczej niemożliwe.

Co w takiej sytuacji warto zrobić? Zacznijmy od tego, że wypłata świadczenia będzie realizowana z OC, czyli pakietu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Można zatem starać się o jego wypłatę albo z OC sąsiada, zarządcy, albo też… z polisy własnej. Należy jednak pamiętać, że najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem, będą jedynie dwie pierwsze opcje. Trzecia – choć kusząca – nie jest już tak opłacalna. No chyba, że najważniejszą dla poszkodowanego kwestią, pozostają dobre relacje sąsiedzkie.

Dlaczego własna polisa jest nieopłacalna?

Wnioskując o odszkodowanie za zalanie mieszkania z własnej polisy, trzeba liczyć się z tym, że ubezpieczyciel przy wypłacie uwzględni stan wyeksploatowania utraconych przez poszkodowanego materiałów. W praktyce może to oznaczać, że odzyskana suma pokryje zaledwie połowę poniesionych wydatków. Poza tym trzeba liczyć się ze wzrostem kolejnej składki OC, choć w rzeczywistości osoba poszkodowana nie ponosi z tego tytułu żadnej odpowiedzialności…

Zalałeś mieszkanie… Co dalej?

A co, jeśli to Ty zalałeś mieszkanie swoje i sąsiada? W takiej sytuacji odszkodowanie zostanie wypłacone tylko za te szkody, które powstały w Twoim mieszkaniu. Chcąc rozszerzyć wypłatę również na wyposażenie mieszkania sąsiada, konieczne będzie posiadanie rozszerzonego ubezpieczenia OC w życiu prywatnym.

Dlaczego jest ono tak ważne? Ponieważ tylko ono daje szansę na zaspokojenie żądań osoby poszkodowanej. Zalanie mieszkania nie jest sprawą tanią. Naprawa powstałych w ten sposób uszkodzeń, może wiązać się nawet z kosztami rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wiąże się ona z koniecznością oczyszczenia i wymiany tynku, elewacji, podłogi, niektórych sprzętów domowych, a nawet tak prozaicznych przedmiotów jak dywany i meble. Pokrycie tych kosztów z własnych środków może okazać się niemożliwe. Co zatem należy zrobić, by środki zostały wypłacone możliwie jak najszybciej?

Wnioskowanie o odszkodowanie – krok po kroku

  1. Proces odszkodowawczy należy rozpocząć od wykonania dokumentacji zdjęciowej wszystkich powstałych na skutek zalania uszkodzeń. Zdjęcia i filmy należy wykonać jeszcze przed uprzątnięciem wnętrza! Dzięki temu rzeczoznawca będzie miał pełną świadomość sytuacyjną.
  2. Następnym krokiem będzie dokładne opisanie całego zdarzenia. Można to zrobić w oparciu o własne oświadczenie (może być podpisane przez drugą stronę), ale też na dokumencie pobranym ze strony ubezpieczyciela.
  3. Gdy już powyższe formalności zostaną zrealizowane, konieczne będzie zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi. Nie trzeba tego robić stacjonarnie. Zgłoszenie może mieć formę telefoniczną, mailową lub pocztową.
  4. Po zgłoszeniu szkody, należy oczekiwać na odpowiedź ubezpieczyciela. Jeśli wszystko pójdzie szybko i sprawnie, odszkodowanie z polisy można dostać już po kilkunastu dniach.

Podsumowując, procedura odszkodowawcza za zalane mieszkanie jest dość czasochłonna i skomplikowana. Niemniej tylko w ten sposób można liczyć na zwrot przynajmniej części poniesionych strat.

Poprzedni artykułJak wykończyć panele i połączyć podłogę ze ścianą. Jak trafnie wybrać najlepiej dopasowaną listwę przypodłogową?
Następny artykułWybór dewelopera – ważny krok do zakupu mieszkania w Krakowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj