Odkurzacze przemysłowe do pyłów szkodliwych – w jakich branżach się sprawdzą?

0

Wyróżnia się trzy klasy pyłów, oznaczone literami L, M i H. Klasa pyłów L to te o niskiej szkodliwości, jak domowy kurz, piasek, wapno lub gips. Litera M oznacza pyły średnio niebezpieczne, np. cząstki drewna, metalu oraz lakieru. Ostatnia klasa H to najbardziej niebezpieczne dla zdrowia pyły, zawierające np. azbest, ołów czy zarodniki pleśni. Co ciekawe, do tej grupy zalicza się także pył mączny. Aby uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych, należy regularnie likwidować szkodliwy pył z miejsca pracy. W tym celu najczęściej używa się specjalnych odkurzaczy.

Które branże powinny zainwestować w odkurzacze do pyłów?

Zapewne nikogo nie trzeba przekonywać, że najwięcej pyłów powstaje podczas wykonywania prac budowlanych i remontowych. Skład powstającego wówczas pyłu jest też przeważnie najbardziej zróżnicowany. Znajdują się w nim przede wszystkim cząstki wszelkiego rodzaju materiałów budowlanych: opiłki drewna, metalu, cegieł, tynków czy drobiny farb i klejów. Niestety, często także te bardziej szkodliwe substancje, np. w przypadku prac związanych z usunięciem azbestu, którego wdychanie powoduje choroby płuc oraz nowotwory. Dlatego właśnie zaleca się stosowanie specjalistycznych odkurzaczy przemysłowych, które powalają na bieżąco usuwać znaczną część pyłu. Sprawdzą się np. odkurzacze sucho mokro, wyposażone w dwustopniowy system zatrzymywania zanieczyszczeń. Pył trafia najpierw do zbiornika z wodą, a następnie zostaje zatrzymany przez filtr wylotowy. To doskonały sposób na neutralizację najbardziej niebezpiecznego pyłu.

Jak pozbyć się pyłu w zakładach produkcyjnych?

Szkodliwy pył powstaje nie tylko na placu budowy czy podczas remontu. Zmagają się z nim także pracownicy różnego rodzaju warsztatów czy zakładów produkcyjnych. Główna różnica polega na tym, że przeważnie jest to pył jednego pochodzenia. Przykładowo w zakładach stolarskich jest to głównie pył drzewny, a w lakierniach – cząstki lakieru. Najczęściej są to także pyły średniej klasy, a nawet jeśli wyższej, to ilości szkodliwych substancji nie zagrażają zdrowiu w poważnym stopniu (np. w piekarniach). Dlatego też w większości przypadków sprawdzą się odkurzacze do pyłów z mniej zaawansowanym system filtracji. Polecamy nowoczesne odkurzacze bezworkowe, których główna zaleta to jednakowa siła ssania przez cały okres użytkowania, w przeciwieństwie do workowych, gdzie moc spada wraz z zapełnieniem worka.

Czy odkurzacze przemysłowe można stosować w domu?

W warunkach domowych, o ile akurat nie przeprowadzamy prac remontowych, z reguły nie występuje potrzeba stosowania specjalistycznego odkurzacza do pyłów. Wyjątkiem jest np. sytuacja, gdy wśród domowników znajduje się co najmniej jeden alergik. W takim przypadku warto skorzystać z profesjonalnego sprzętu do usuwania zanieczyszczeń. Wbrew pozorom, odkurzacze bezworkowe mogą okazać się lepszym wyborem ze względu na wzmocnioną szczelność obudowy. Idealnym rozwiązaniem jest także odkurzacz sucho mokro, który bardzo skutecznie zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia.

Poprzedni artykułZalety i wady sztucznych kwiatów. Czy warto je kupować?
Następny artykułInstalacje sanitarne Szczecin – sprawdź ofertę firmy Twój Instalator

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj