Oczyszczalnia ekologiczna jak działa?

0
Oczyszczalnia ekologiczna jak działa?

Czy warto zdecydować się na ekologiczną oczyszczalnię ścieków? A jeśli tak, to jaki jej typ najlepiej wybrać? W jaki sposób poszczególne rodzaje oczyszczalni spełniają swoje zadanie?

W jaki sposób działa oczyszczalnia ekologiczna?

Co robić ze ściekami? Jest kilka różnych rozwiązań tego problemu. Przydomowa oczyszczalnia ekologiczna sprawdza się tam gdzie nie ma zbiorczej kanalizacji (Ekodren.pl), jest też dobrą alternatywą dla szamba.

Jak działa ekologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków? Wewnątrz instalacji wzbudzane są naturalne procesy biologiczne, które rozkładają ścieki na proste związki mineralne, które są nieszkodliwe dla środowiska i jako takie mogą być bezpiecznie odprowadzane do gruntu, rzeki czy rowu melioracyjnego.

Proces oczyszczania można podzielić na dwa etapy. Etap pierwszy to oczyszczanie beztlenowe. Osadnik gnilny, jedno- lub wielokomorowy, to miejsce, w którym zachodzą wywoływane przez bakterie beztlenowe procesy biochemiczne oraz zjawiska fizyczne takie jak floatacja i sedymentacja. Procesy te sprawiają, że stała część osadu ulega fermentacji. Rozkłada się na proste związki rozpuszczalne w wodzie i nierozpuszczalne sole mineralne. Po dwóch czy trzech dniach i przejściu przez kosz filtracyjny płynna część ścieków przedostaje się do studzienki rozdzielczej.

Drugi etap to oczyszczanie tlenowe. Klarowne ścieki są poddawane dalszemu rozkładowi i neutralizacji niebezpiecznych dla środowiska zanieczyszczeń.

Jak działają oczyszczalnie drenażowe?

Najpowszechniej stosuje się oczyszczalnie drenażowe, ponieważ są one najprostsze i najtańsze, zarówno jeśli chodzi o samą ich budowę jak i o eksploatację. Są też mało awaryjne. W konstrukcji takich oczyszczalni może być zastosowany drenaż rozsączający, jeżeli grunt jest przepuszczalny i pozwala na właściwe poprowadzenie rur drenarskich. W tym typie oczyszczalni ścieki, opuszczając osadnik gnilny, trafiają do systemu perforowanych rur drenarskich, a następnie do poletka filtracyjnego.

Innym typem oczyszczalni drenażowych są te z filtrem piaskowym albo żwirowym. Tę opcję stosuje się na słabo przepuszczalnych gruntach oraz przy wysokim poziomie wód gruntowych. W tym drugim wypadku trzeba się bardziej napracować, bo należy zbudować przepompownię ścieków i kopiec filtracyjny, oddzielony folią od rodzimego podłoża.

Jak działają oczyszczalnie biologiczne?

Oprócz oczyszczalni drenażowych istnieją też oczyszczalnie biologiczne. Mają tę przewagę, że ani rodzaj gruntu, ani poziom wód gruntowych nie mają tutaj znaczenia, nadają się więc do bardziej uniwersalnego zastosowania, taka inwestycja wiąże się jednak ze sporymi kosztami.

Oczyszczalnie biologiczne z osadem czynnym działają dzięki pływającym mikroorganizmom (to właśnie ów osad). Mikroorganizmy te, jeśli tylko są odpowiednio dotlenione i dobrze wymieszane ze ściekami, skutecznie rozkładają tlenowo ścieki na osad i ciecz nadosadową.

Innym typem są oczyszczalnie ze złożem biologicznym. Stałe złoże biologiczne może być utworzone z różnych materiałów, w tym kamieni, kryształków PVC czy polietylenowej siatki. Na powierzchni złoża rozwija się biologiczna błona. Składa się ona z bakterii odżywiających się zawartymi w ściekach związkami. W ten sposób dokonuje się ich oczyszczanie. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność regularnego czyszczenia złoża.

Jak działają oczyszczalnie roślinne?

Ścieki mogą też być oczyszczane w złożach glebowo-korzeniowych za pomocą bakterii żyjących naturalnie w korzeniach roślin. Wykorzystujące ten proces oczyszczalnie roślinne oprócz swej funkcji praktycznej pełnią też rolę dekoracji. Umożliwiają wykorzystanie ścieków do celów gospodarczych lub ozdobnych. Są jednak drogie w budowie i wymagają dysponowania dużą powierzchnią. Poza tym zimą złoże może zamarznąć, jeśli nastąpi dłuższa przerwa w dostawie ścieków.

Poprzedni artykułZakup nieruchomości od dewelopera w Gdyni – którą dzielnicę miasta wybrać?
Następny artykułZabrudzona elewacja. Jak poradzić sobie z tym problemem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj