Wybuch może powstać w wielu miejscach, lecz w niektórych takie ryzyko jest szczególnie wysokie. Niezbędne jest więc tu przeprowadzenie dokładnej Oceny Zagrożenia Wybuchem. Co to takiego i co w sobie zawiera taka ocena?
Ocena zagrożenia wybuchem – co to takiego?
Ocena Zagrożenia Wybuchem to bardzo ważny dokument, którego głównym zadaniem jest wskazanie miejsc, gdzie występuje szczególnie wysokie ryzyko wybuchu. Może to być spowodowane obecnością niebezpiecznych substancji, tj. palne ciecze, gazy, mieszaniny hybrydowe czy pyły. Przeprowadzona analiza określa te zagrożenia, dzięki czemu można wprowadzić odpowiednie procedury zabezpieczające, minimalizując tym samym ryzyko wystąpienia bardzo niebezpiecznego zagrożenia.
Ocena zagrożenia wybuchem – co zawiera?
Zawiera szereg ważnych informacji i analiz, które mają zminimalizować potencjalne zagrożenie związane z wybuchem. Mowa tu szczególnie o identyfikacji substancji wybuchowych oraz łatwopalnych. Każda analiza powinna się od tego zacząć, żeby wskazać niebezpieczne substancje. Na tej podstawie można przeprowadzić kompleksową analizę prawdopodobieństwa wystąpienia wybuchu. Ocena uwzględniać powinna analizę czynników, które mogą doprowadzić do zapłonu substancji, takie jak temperatura, stężenie substancji, obecność źródeł zapłonu itp. Równie ważna jest ocena skutków wybuchu, czyli konsekwencje dla pracowników, mienia, wpływu na środowisko itd.
Niezwykle kluczowa jest również identyfikacja istniejących zabezpieczeń i procedur bezpieczeństwa, dzięki czemu można w przyszłości zapobiec wybuchom. Na tej podstawie tworzy się strategie minimalizacji zagrożeń, na przykład zmiany w procesach produkcyjnych, zabezpieczenie źródeł zapłonu, szkolenie personelu itp.
Jaka jest podstawa prawna?
Trzeba też zaznaczyć, że Ocena Zagrożenia Wybuchem podlega stosownym przepisom, które znajdują się w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U.2010.109.719). Za Ocenę Zagrożenia Wybuchem odpowiadają takie osoby, jak inwestor, projektant lub użytkownik mający decyzyjność w procesie technologicznym. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod adresem https://pol-poz.pl/ocena-zagrozenia-wybuchem.