Najmujesz od kogoś nieruchomość? Najważniejsze fakty dotyczące ubezpieczenia najmowanego mieszkania lub domu

0

Najmujesz od kogoś mieszkanie lub dom i nie do końca wiesz, jakie masz w związku z tym prawa i obowiązki? Zarówno wynajmujący, jak i najemcy często nie mają pewności, po czyjej stronie leży odpowiedzialność za dane zdarzenie, a co za tym idzie – kwestia ubezpieczenia, które może pomóc uniknąć wielu problemów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym powinieneś się zająć jako najemca, a co zostaje po stronie właściciela nieruchomości.

Z tekstu dowiesz się:

  • kto może ubezpieczyć mieszkanie lub dom, który jest wynajmowany,
  • o jakie kwestie związane z ubezpieczeniem powinien zadbać najemca,
  • o czym jeszcze powinien pamiętać świadomy najemca.

Najem mieszkania lub domu to rozwiązanie, na które decyduje się duża część Polaków. Z tej możliwości korzystają np. studenci, osoby, które często się przeprowadzają, lub te, które nie mogą sobie pozwolić na własny kąt lub wzięcie dużego kredytu. Jeśli i Ty masz zamiar nająć swoje pierwsze lub kolejne lokum, pamiętaj, aby jeszcze przed umówieniem się na oglądanie nieruchomości sprawdzić, jak wygląda kwestia ubezpieczenia dla najemców.

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania lub domu – kto za to odpowiada?

Jeśli to Ty jesteś lokatorem, najważniejsza dla Ciebie kwestia jest jasna – ubezpieczenie mieszkania przez najemcę nie jest możliwe, ponieważ ewentualna szkoda powstanie u wynajmującego, czyli właściciela nieruchomości. Tak samo jest oczywiście w przypadku wynajmowanego domu.

Co istotne szczególnie w przypadku wynajmu długoterminowego, najemca może ubezpieczyć nakłady inwestycyjne, które poniósł w trakcie użytkowania mieszkania lub domu, np. farbę, tapetę, wykładzinę.

Ubezpieczenie wynajętego mieszkania lub domu – o co powinien zadbać najemca?

Mimo że dom lub mieszkanie nie są Twoją własnością, to z pewnością znajdują się tu Twoje prywatne rzeczy. Warto więc rozważyć ubezpieczenie ruchomości przed kradzieżą, a także od ognia i innych zdarzeń losowych.

Jeśli szukasz odpowiedniego ubezpieczenia, które ochroni Twoje rzeczy przed skutkami wspomnianych niebezpieczeństw, zwróć uwagę na pakiet ERGO 7 od ERGO Hestii. To ubezpieczenie, dzięki któremu w razie kradzieży z włamaniem lub zniszczenia ubezpieczonych przedmiotów wskutek wandalizmu, a także w związku z wystąpieniem zdarzenia losowego będziesz mógł wystąpić o wypłatę odszkodowania za poniesione straty.

Zarówno ubezpieczenie od kradzieży, jak i od skutków działania ognia i innych zdarzeń losowych możesz wykupić w 1 z 3 wariantów:

  • ubezpieczenie od kradzieży – Wariant I: kradzież z włamaniem i rabunek, Wariant II: dodatkowo wandalizm oraz Wariant III, tzw. all risk, który obejmuje wszystkie wymienione wcześniej sytuacje, a także kradzież zwykłą (dotyczy architektury ogrodu oraz stanowiących wyposażenie: kosiarki i wszelkich narzędzi ogrodowych służących do skracania trawy, znajdujących się w ogrodzie oraz zewnętrznych części składowych domu lub mieszkania),
  • ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych – Wariant I: zdarzenia losowe, Wariant II: zdarzenia losowe, przepięcie, rozmrożenie, Wariant III, tzw. all risk: wszystkie zdarzenia, które nie zostały wyłączone z zakresu odpowiedzialności.

Dodatkowo w ramach pakietu ERGO 7 możesz się zdecydować na OC w życiu prywatnym. To forma ubezpieczenia, które pokryje koszty szkód w mieniu właściciela mieszkania lub domu, administracji budynku czy sąsiada, powstałe z winy najemcy (a także jego dzieci czy zwierząt domowych). Mogą to być na przykład: zalanie sąsiada, nieumyślne zniszczenie mienia czy szkody wyrządzone przez psa. OC w życiu prywatnym to dobre rozwiązanie szczególnie z perspektywy najemcy.

Co oprócz ubezpieczenia wynajętego mieszkania lub domu? Sprawdź, zanim się wprowadzisz

Pamiętaj, że zanim się wprowadzisz, powinieneś jednak zadbać o jeszcze kilka kwestii. Nigdy nie najmuj mieszkania czy domu bez umowy, a przed jej podpisaniem:

  • sprawdź zgodność umowy oraz samej nieruchomości z ogłoszeniem,
  • sprawdź, czy wynajmujący jest właścicielem mieszkania,
  • uważaj na osobiste pytania, które zadaje Ci wynajmujący,
  • ustal dokładne warunki płatności,
  • ustal szczegóły dotyczące napraw,
  • poproś o wykaz rachunków,
  • sporządź protokół zdawczo-odbiorczy,
  • spytaj o możliwość wprowadzania zmian w mieszkaniu lub domu,
  • unikaj opłat nieuwzględnionych w umowie (zaliczka, rezerwacja).

Zapamiętaj, że ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania lub domu leży po stronie jego właściciela, ale najemca powinien się zastanowić nad posiadaniem OC w życiu prywatnym oraz polisy, która obejmie ochroną jego rzeczy osobiste, wyposażenie i nakłady. Bądź świadomym lokatorem i dbaj o swoje interesy, a zyskasz większe poczucie bezpieczeństwa, gdziekolwiek mieszkasz!

Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.

Szczegółowe informacje o opisywanych produktach, w tym wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności znajdziesz w aktualnych Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia dostępnych na stronie internetowej ERGO Hestii.

Poprzedni artykułJak wybrać projekt domu szkieletowego?
Następny artykułEfektywna wentylacja i klimatyzacja w projektach budowlanych — przegląd rozwiązań Hydrosolar dla specjalistów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj