Najczęściej popełniane błędy montażowe w instalacjach fotowoltaicznych

0

Instalacje fotowoltaiczne coraz częściej stają się głównym źródłem energii elektrycznej. Na ich montaż decydują się zarówno klienci indywidualni, jak i właściciele firm. W dzisiejszym artykule skupimy się na omówieniu najczęściej występujących błędach przy montażu paneli fotowoltaicznych. Dowiedz się, z czego wynikają oraz jak ich unikać.

Jakie są najczęstsze błędy przy montażu paneli fotowoltaicznych?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest montaż modułów na zacienionym dachy. O czym zapewne już wiesz, panele fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej potrzebują światła słonecznego. Im będzie go mniej, tym niższa będzie wydajność całego systemu.

Każda instalacja fotowoltaiczna powinna zostać precyzyjnie zaprojektowana pod kątem specyfiki oraz lokalizacji danego budynku, a także jego zapotrzebowania na energię elektryczną. Montaż paneli PV o zbyt małej lub dużej mocy często skutkują większymi kosztami eksploatacji systemu.
Oprócz doboru optymalnej mocy modułów równie istotne jest ustawienie ich pod właściwym kątem, który wynosi 30-40 stopni. Co więcej, panele powinny być skierowane na południe – opcjonalnie na południowy zachód lub południowy wschód, dzięki czemu osiągną one swoją maksymalną sprawność.

Decydując się na montaż fotowoltaiki, szczególną uwagę należy zwrócić na jakość poszczególnych elementów instalacji. Na myśli mamy tutaj nie tylko panele i inwerter, ale także okablowanie. Źle dobrane i nieumiejętnie poprowadzone przewody mogą przyczynić się do powstania pożaru.

Z czego wynikają błędy podczas montażu instalacji fotowoltaicznej?

Choć przyczyn może być wiele, to w większości przypadków ma to związek z brakiem odpowiedniego doświadczenia ze strony osoby lub firmy wykonującej instalację. Zarówno przygotowanie samego projektu instalacji, jak i późniejsza jego realizacja wymaga fachowego podejścia, wiedzy z zakresu fotowoltaiki oraz znajomości aktualnie obowiązujących przepisów prawa. Błędy w montażu instalacji mogą przyczynić się do trwałego uszkodzenia jej poszczególnych elementów, co wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów.

Jak uniknąć błędów przy montażu paneli?

Niezwykle kluczowe w tym przypadku jest nawiązanie współpracy z profesjonalną i doświadczoną firmą specjalizującą się w montażu instalacji fotowoltaicznych. Co więcej, przed podpisaniem umowy, należy upewnić się, że wykonawca oferuje serwis i gwarancję. Jeśli tak, wówczas warto sprawdzić, jaki jest jej zakres.

Poprzedni artykułWózki widłowe wysokiego składowania, wózki vna i wózki reach truck
Następny artykułHurtownia budowlana czy skład budowlany – co wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj