Na co powinieneś zwrócić uwagę kupując mieszkanie z rynku pierwotnego?

0
Na co powinieneś zwrócić uwagę kupując mieszkanie z rynku pierwotnego?

Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego nie sugeruj się jedynie kwestiami takimi jak: lokalizacja nieruchomości, atrakcyjna cena czy wygląd lokalu. Zwróć uwagę także na:

  • Faktyczny stan deweloperski nieruchomości
  • Doświadczenie dewelopera na rynku
  • Prospekt informacyjny (terminy budowy, plan zagospodarowania wokół budynku itd.)

Pojęcie „stan deweloperski” jest dość nieprecyzyjne. Z tego względu u każdego dewelopera od którego kupujemy nieruchomość, może oznaczać co innego. Po to właśnie istnieje prospekt informacyjny, który otrzymujemy od dewelopera, abyśmy sprawdzili co „stan deweloperski” zawiera. Jeśli odbieramy mieszkanie musimy dokładnie skontrolować, czy wszystko zgodne jest z umową.

Zwracajmy uwagę nie tylko na cenę za m2, lecz także, co konkretnego oferuje nam dany deweloper. Stan deweloperski obejmuje między innymi ściany, drzwi do mieszkania czy wykończoną klatkę schodową. Niekiedy także elektryka wliczona jest w cenę nieruchomości, ale jej rozplanowanie okazuje się dla nas całkowicie niepraktyczne, na przykład dwa gniazdka w mieszkaniu o powierzchni ponad 70m2 – to zdecydowanie za mało! Wobec tego musimy wyłożyć pieniądze na prace elektryczne, której nie kosztują mało. Niektórzy deweloperzy w ofercie zapewniają nam wszystkie gniazdka i kontakty, dlatego dokładna analiza prospektu informacyjnego jest kluczowa.

Stan deweloperski zawiera także drzwi wejściowe, z tego względu przyjrzyj się czy są one solidnie i dobrze wykończone. Najlepiej by było, gdyby drzwi były sprawdzonej firmy i nie przysparzały nam żadnych kłopotów.

Niekiedy po techniczny odbiór mieszkania wybieramy się w towarzystwie specjalisty inżyniera budowlanego, który stwierdzi na przykład czy wszystkie kąty w ścianach są proste, rozwarte czy ostre zgodnie z prawnymi normami. Dzięki pomocy takiego inżyniera możemy dowiedzieć się także czy nie ma żadnych pęknięć tynków, zwilgoceń oraz czy nie ma żadnych odchyleń konstrukcyjnych zalecanych do regulacji.

Jak wybrać dobrego dewelopera?

Jeżeli znalazłeś już nieruchomość, która ci się podoba, a nie jesteś pewny, czy deweloper jest wiarygodny, albo może zastanawiasz się czy blok jest dobrej konstrukcji? Zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalistów, jak na przykład inżynierów budowlanych. Jednak zanim to zrobisz sam prześlesz historię danej firmy deweloperskiej. Zajrzyj na ich stronę internetową, odwiedź social media, poczytaj opinie i recenzje, a nawet obejrzyj na żywo zrealizowane inwestycje.

Na przykład prześledźmy przykładowego dewelopera Red Co., który oferuje nowe mieszkania na sprzedaż w Poznaniu, Bydgoszczy czy Inowrocławiu. Na przykład inwestycja Karpia 22 w poznańskich Naramowicach wydaje się bardzo interesująca. Mieszkania położone są z dala od wielkiego miejskiego hałasu i jednocześnie blisko komunikacji miejskiej. Niedaleko są szkoły, sklepy spożywcze, apteki itp. Pod względem lokalizacji nieruchomość prezentuje się bez zarzutu. Deweloper umożliwia także obejrzenie zdjęć z poszczególnych etapów bud udowy inwestycji. Poza tym bloki wyróżniają gustownym i eleganckim designem. Oprócz tego, możemy obejrzeć inne zrealizowane inwestycje, uzyskujemy dokładne informacje dotyczące nowych mieszkań na sprzedaż dzięki czemu już na „pierwszy rzut oka” widzimy, że deweloper jest wiarygodny.

Podsumowując, wybierając nieruchomość od dewelopera zwracaj uwagę na lokalizację, wykończenie budynku, stan deweloperski, prospekt informacyjny, a także historię firmy deweloperskiej i jej doświadczenie na rynku nieruchomości. Pamiętaj, że kupno nieruchomości to poważna inwestycja, dlatego staraj się nie popełnić błędów, które mogą cię wiele kosztować.

Poprzedni artykułRemont na piątkę z pomocą firmy remontowej z Warszawy
Następny artykułStyropian do ocieplania elewacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj