Kim jest w świetle prawa posiadacz odpadów i na czym polegają jego obowiązki?

0

Czy wiesz, kim jest w świetle prawa posiadacz odpadów? W poniższym artykule wytłumaczymy, na czym polega jego rola i co podlega jego obowiązkom. Prace budowlane, rozbiórkowe i remontowe generują duże ilości różnych odpadów budowlanych lub niebezpiecznych. Zalicza się do nich m.in. gruz betonowy, ceglany i ceramiczny, gips, tynk, cement, płyty kartonowo-gipsowe, pokrycia dachowe, złom, drewno, tworzywa sztuczne, szkło, materiały izolacyjne, elementy PVC i wiele innych. Z perspektywy prawa jak wynika z Ustawy o odpadach, wytwórcą odpadów jest podmiot, który świadczy usługę w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników itp. Kim jest zatem posiadacz odpadów i jakie obowiązki na nim ciąża według obecnie obowiązujących przepisów?

Kto jest posiadaczem odpadów?

Nie wszyscy wiedzą, że wytwórca i posiadacz odpadów nie są terminami tożsamymi. Ich dokładne definicje można znaleźć w ustawie Prawo ochrony środowiska oraz w Ustawie o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarki niektórymi odpadami.

Posiadacz odpadów – definicja

Według nich posiadaczem odpadów jest ich wytwórca, ale również każda osoba fizyczna, osoba prawna bądź jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która posiada w danym momencie odpady. Definicja uwzględnia wytwórców odpadów, ponieważ najczęściej w miejscu, w którym powstają odpady, są one również składowane.

Zwykle taka sytuacja ma miejsce do momentu, aż odpady zostaną odebrane przez przedsiębiorstwo zajmujące się gospodarką odpadami komunalnymi lub firmę zajmująca się odbiorem i wywozem różnych kategorii odpadów (przemysłowych, budowlanych i niebezpiecznych). Prawo mówi również o tym, że posiadaczem odpadów jest każdy podmiot, na którego posesji są one składowane.

Posiadacz odpadów – obowiązki

Jeżeli już wiesz, kto jest posiadaczem odpadów należy także dowiedzieć się jakie są jego dokładne obowiązki. Przede wszystkim podmiot ten jest zobowiązany do tego, aby zarządzać odpadami, a także wszelkimi działaniami z nimi związanymi w taki sposób, aby nie narażać przy tym zdrowia i życia innych ludzi. Równie ważne jest także przestrzeganie przepisów o ochronie środowiska oraz odpowiedzialnej gospodarce odpadami.

Główne obowiązki posiadacza odpadów

Do głównych obowiązków posiadacza odpadów należą:

  • Przechowywanie odpadów we właściwych warunkach i zabezpieczenie ich w taki sposób, aby nie zagrażały środowisku naturalnemu oraz zdrowiu i życiu ludzi;
  • Prowadzenie na bieżąco ilościowej oraz jakościowej ewidencji odpadów zgodnie z katalogiem odpadów;
  • Przechowywanie związanych z ewidencją odpadów dokumentów przed okres 5 lat.

Magazynowanie i transport odpadów

Każdy posiadacz odpadów musi się w jakiś sposób pozbyć się ich z miejsca, gdzie zostały wytworzone. W tym celu stosuje się różne opakowania. Ostatnio coraz częściej wykorzystuje się w tym celu worki Big bag. Są one wielofunkcyjnym, a zarazem ekonomicznym rozwiązaniem tego problemu. Możne w nich magazynować oraz transportować materiały różnego typu.

Często przydają się do oczyszczenia przestrzeni z odpadów budowlanych i rolno-spożywczych. Cechuje je duża wytrzymałość, nośność oraz niska cena. Jeżeli jesteś posiadaczem odpadów, istnieją spore szanse, że należy jak najszybciej zaopatrzyć się w Big Bag worki. W celu magazynowania oraz transportu materiałów, które wymagają dobrej cyrkulacji powietrza, najlepszym wyborem będą specjalnie przystosowane ku temu kontenery elastyczne: https://big-kam.pl/worki-big-bag-wentylowane/.

Terminy posiadacz i wytwórca odpadów powszechnie uważa się za tożsame. Jednak w niektórych sytuacjach nie jest to ta sama jednostka. Posiadacz odpadów to wytwórca odpadów, ale także każda osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna nieposiadające osobowości prawnej, która ma odpady. Pamiętaj, że na posiadaczu odpadów ciąży szereg obowiązków uregulowanych prawnie, których należy bezwzględnie przestrzegać.

źródło zdjęcia: freepik.com

Poprzedni artykułUsuwanie alergenów z mieszkania, dlaczego jest takie ważne?
Następny artykułJaki typ cynkowania wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj