Kanna paciorecznik to efektowne wizualnie rośliny, które stworzą ciekawą kompozycję zarówno solo jak i w zestawieniu z niższymi roślinami. Mają ciekawe zastosowania, które omawiamy wraz z poradnikiem dotyczącym uprawy!
Skąd pochodzą pacioreczniki
Ten rodzaj byliny cebulowej występował naturalnie w obu Amerykach, z kolei z czasem upowszechnił się również w Azji i Europie. Z uwagi na swoje pochodzenie kanna zachowała upodobanie do wyższych temperatur. Z tego właśnie powodu w naszym klimacie jest rośliną jednoroczną – nadaje się przy tym do uprawy na balkonach i tarasach.
Genezy nazwy należy upatrywać w łacińskim słowie “kanna”, które oznacza trzcinę. Wynika to z wizualnego podobieństwa. Z kolei nasiona budzą skojarzenia z paciorkami różańca – stąd właśnie polska nazwa tej rośliny.
Jak wygląda kanna?
W zależności od konkretnej odmiany kanna może osiągnąć od 100 do ponad 150 cm wysokości. Może przy tym generować pokaźne kłącza, z którego powstają pędy z okazałymi liśćmi o zielonej lub ciemnobrunatnej barwie. Zwieńczeniem pędów są wielobarwne kwiaty, które zwracają uwagę wielorakimi kształtami i wielkościami. Zapewnia tym samym wyrazisty akcent w ogrodzie.
Z pewnością przypadnie do gustu entuzjastom eleganckich roślin. Smukłe łodygi nadadzą oryginalności – to wszystko za sprawą okazałych kęp.
Zdobne liście w połączeniu z żółtymi, pomarańczowymi, różowymi lub czerwonymi kwiatami tworzą ciekawe zestawienie kolorystyczne. Wydzielany przez te rośliny nektor stanowi atrakcyjny wabik dla owadów.
Kanna jako kwiat ozdobny i roślina jadalna
Charakterystyczny wygląd pacioreczników to ich niepodważalny atut – warto jednak wspomnieć także o innych ciekawych zastosowaniach tej rośliny. Na uwagę zasługują bowiem także nasiona – są na tyle twarde, że w zamierzchłych czasach używano ich jako naboi. Warto także wiedzieć, że kłącza paciorecznika indyjskiego cechują się także wysoką zawartością skrobi. Można po nie sięgać zarówno w ramach pokarmu dla ludzi i zwierząt w postaci surowej lub pieczonej.
Sadzenie i uprawa kanny
Z uwagi na swoje pochodzenie paciorecznik jest przykładem rośliny ciepłolubnej. W ramach przystosowania do naszego klimatu odnajdzie się także w częściowo zacienionym miejscu. Doskonale komponuje się na kwietnikach wokół niskich bylin – równie dobrze będzie będzie jednak wyglądać solo.
Równie istotne jest to, aby roślina nie była narażona na działanie wiatru a glebę warto wzbogacić kompostem. Co więcej – co około dwa tygodnie można sięgać po nawóz dostosowany właśnie do tych roślin. Uprawa powinna rozpocząć się już w marcu – możne je wówczas sadzić w pojemnikach dociążonych kamieniami, aby nie uległy podmuchom wiatru. Przesadzenie do gruntu powinno nastąpić w połowie maja. Po przekwitnięciu kanny zaleca się uciąć kwiatostany przy samej ziemi.
Popularne odmiany kanny
Warto wspomnieć o ciekawszych odmianach kanny.
Na uwagę zasługuje np. Orchid. Jest to przykład jednej z bardziej urokliwych odmian – to wszystko za sprawą różowych kwiatów, które mogą budzić skojarzenia ze storczykami.
Z kolei okazała odmiana Alaska obficie rozkwita latem zachwycając bielą kwiatów o średnicy sięgającej nawet kilkunastu centymetrów.
Sympatycy żywych, dwubarwnych kwiatów powinni zwrócić uwagę na odmianę Louis Cotton o subtelnym, żółto-pomarańczowym ubarwieniu.
Canna Lucifer zwraca zaś uwagę intensywnie czerwonymi płatkami z żółtą obwódką.
Powyższe odmiany jako sadzonki kanny kupić można online pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/canna-paciorecznik/. Sklep oferuje ponadto inne rośliny cebulowe, a także byliny i nasiona kwiatów.
Jeżeli zależy Ci na tym, aby w Twoim ogrodzie pojawiły się dostojne łodygi zwieńczone atrakcyjnymi kwiatami – wówczas warto postawić na kannę paciorecznik i wybrać odpowiedni gatunek, który stworzy pożądaną kompozycję w Twojej przestrzeni!